Bylinky na imunitu

Čo je to imunita?
Asi málokto by nedokázal odpovedať na túto otázku .. odpoveď je jasná. Imunita je obranyschopnosť nášho tela voči vonkajším a vnútorným škodlivým vplyvom a nebezpečným votrelcom vo forme mikroorganizmov, ktoré by mohli ublížiť nášmu zdraviu.
Imunita je čiastočne podmienená geneticky a ovplyvnená už v dobe vývoja nového jedinca v lone matky. Následne ale jej sila výrazne závisí od spôsobu nášho života, na výžive, fyzickej aktivite, miere stresu pod ktorým žijeme, a pod. Predovšetkým ľudia, ktorí majú obranyschopnosť nevalnou či kolísajúca, by mali dôsledne sledovať, dostáva ak sa ich telu všetkých potrebných látok. Tiež takzvané detoxikačné kúry posilňujú našu obranyschopnosť, dostatok pohybu a v neposlednom rade duševná pohoda.

Pozrime sa, ktoré byliny nám môžu podať pomocnú ruku pri posilňovaní našej imunity. Vďaka ich priaznivým účinkom sa môžeme preventívne obrniť proti chorobám a zdravotným problémom, alebo významne urýchliť ich liečení.
Zoznam takýchto rastlín by bol veľmi dlhý, vyberáme teda aspoň tie najznámejšie a najdostupnejšie.

Echinacea čiže Echinacea purpurová je preslávená práve svojou schopnosťou posilňovať imunitný systém. Jej výrazného účinku sa niekedy využíva aj pri tak závažných ochoreniach, ako je rakovina. Prípravky s výťažkom echinacei sú ale úžasnou prevenciou aj napr. Chorôb z prechladnutia a skvelým pomocníkom v čase chrípkových epidémií.

Aloe vera má posilňujúce aj čistiace pôsobenie na náš organizmus. O spôsobe jej použitia sme si písali v jednom z predošlých článkov. Preparáty s jej obsahom čistí telo od usadených toxínov, čím ho zbavujú záťaže a robí ho tak odolnejším.

Cesnak, cibuľa a chren sú výborným zdrojom dôležitých vitamínov a minerálov, zároveň sú to ale aj prírodné antibiotiká. Môžeme ich užívať ako doplnok liečby chorôb, aj ako prevenciu, v oboch prípadoch nám pomôžu v boji s nežiaducimi mikroorganizmami (baktériami, vírusmi i plesňami), ktoré sa usídlili v našom tele.

Šípek je známym zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre dostatočne silnú imunitu. Vitamín C je zároveň antioxidant, ktorý nás zbavuje voľných radikálov a spomaľuje starnutie buniek. Šípek by nemal chýbať napr. V čaji pre liečbu prechladnutia a chrípky, ešte účinnejšie sú ale sirupy, kde sa vitamín C neničia tepelnou úpravou.

Žihľava je dôležitou súčasťou čistiacich čajov a často odporúčanou bylinou pre detoxikačné kúry. Navyše obsahuje rad minerálov a vitamínov. Výhodou žihľavy je, že z nej môžeme pripravovať aj pokrmy, ako napr. Polievku alebo žihľavový špenát, ktoré sú chutné a zároveň liečivé.

Kapucínka je ako zdrojom vitamínov a minerálov, tak veľmi účinným antibiotikom. Užívať môžeme preparáty s jej výťažkom ako liečbu aj prevenciu chorôb, zároveň ju ale možno konzumovať čerstvú napr. V šalátoch, ktoré navyše príjemne ochutí.

Šalvia, tymián, mäta a medovka sú príklady byliniek, ktoré sú v tomto ohľade podstatné svojím šetrným antibiotickým účinkom. Čaj z nich urýchli liečenia napr. Angíny alebo chrípky, pri pravidelnom a umiernenom užívaní nám poslúži aj ako prevencia tým, že eliminuje hrozbu rozšírenia prípadné nákazy už v zárodku, čím bráni oslabenie nášho organizmu.

Rakytník rešetliakový je u nás ešte nie úplne doceneným stimulantom imunity. Jeho plody obsahujú neuveriteľné množstvo vitamínu C a veľa antioxidantov a ďalších látok, ktoré dokážu mohutne posilniť náš ochranný štít. Najjednoduchšie je ho užívať vo forme sirupu, ktorý môžeme dávať i deťom.

Ginko dvojlaločné čiže Ginkgo biloba je tradičným liekom čínskej medicíny už po mnoho tisícročí. Spektrum jeho účinkov je neuveriteľne široké a okrem iného je považovaný práve za jednu z rastlín s posilňujúcim účinkom na imunitu. Prospieva nám tiež ako antioxidant a stimulant krvného obehu. O jeho užívanie by sme sa ale mali radšej poradiť so svojím lekárom.

Ženšen je ďalší nepostrádateľnou bylinou ázijského liečiteľstva. jeho stimulačný
účinky na obranyschopnosť ľudského tela boli preukázané mnohými odbornými štúdiami. Ženšen je vhodné užívať vo forme občasné kúry, alebo počas liečby chorôb. Dokáže obnovovať rovnováhu ako fyzickú, tak psychickú, navyše je považovaný za prírodné afrodiziakum.