Zbavte sa problémov s krvným tlakom

Vysoký krvný tlak rozhodne nie je nič, čomu by sme nemali venovať pozornosť, čo by sme mali zanedbávať alebo čo by sme mali brať na ľahkú váhu. Negatívnou stránkou tejto zdravotné ťažkosti je skutočnosť, že na rozdiel od iných problémov vôbec nebolí a práve preto sú vysoké hodnoty krvného tlaku tak moc záludné. Ak aj vy bojujete s vysokými až hraničnými číslami, potom si nenechajte ujsť náš dnešný článok, v ktorom si povieme, ako sa vysporiadať s vysokým krvným tlakom!

Lekári sa zhodujú na tom, že človek s nízkym krvným tlakom bude síce žiť dlho, ale bude sa veľmi často trápiť pre pocity slabosti a bude mu zle. Naopak človek s vysokým krvným tlakom nepocíti vôbec nič, ale za to je u neho oveľa vyššie riziko infarktu alebo mŕtvice.
Hodnoty krvného tlaku kolíšu – kedy je to v poriadku a kedy nie?

Namerané hodnoty krvného tlaku sa udávajú v dvoch číslach a prirodzené je, ak tlak občas kolíše. Hodnoty sa mení počas dňa a môžu sa líšiť napríklad pri športovaní, vo chvíľach rozčúlenie alebo vtedy, kedy budete v strese. Takto je to v poriadku. Spozornieť by ste mali vo chvíli, keď váš krvný tlak začne kolísať aj vo chvíľach pokoja, pretože v tú chvíľu už je niečo zle.
Kedy dochádza k patologickému zvýšeniu krvného tlaku?

Ak sa vám tlak zdvihne čas od času, nie je to žiadna nočná mora. Okolo 40-50 veku života sa krvný tlak patologicky dvíha a ženy by si tak mali dôjsť na odborné vyšetrenie, ktoré určí, či je všetko v norme. Nespoliehajte ale na túto vekovú hranicu, tlak sa vám môže zmeniť kedykoľvek! Navyše o jeho vysokých hodnotách aj niekoľko rokov vôbec nemusíte vedieť a v tom je hypertenzia veľmi nebezpečná.
Čo spôsobuje vysoký tlak?

Vysoký tlak môže mať za následok zlyhanie srdca, môže byť príčinou mozgových príhod, tiež urýchľuje proces aterosklerózy a postihnúť môže aj obličky. Z tohto dôvodu je na mieste chodiť na pravidelné prehliadky, kde sa meria krvný tlak a kde je možné zdravotné ťažkosti odhaliť.
Ako sa vysporiadať s vysokým krvným tlakom?

nefajčite
nepreháňajte to s alkoholom
stravujte sa zdravo
dodržiavajte pravidelný fyzický pohyb
veľa odpočívajte
snažte sa nestresovať
nepite moc kávy