Ako vybrať opaľovací krém
Hodláte si užiť leto do sýtosti a váhate, ako vybrať opaľovací krém k moru, alebo na hory? Neviete si rady, aký zvoliť opaľovací krém pre deti a rozmýšľate nad tým, čo je UV faktor, SPF, či fototyp? Nasledujúce riadky vám s výberom opaľovací kozmetiky pomôžu.
Horúce dni sú prirodzenou súčasťou leta. Väčšina z nás ho trávia vonku pod holým nebom, kde sme vystavení pôsobeniu slnečného žiarenia. Ale mnoho z nás silu Slnka stále podceňuje. Slnečné lúče pritom dokážu byť poriadne nebezpečné. Kožné problémy, pigmentové škvrny, alebo dokonca slnečné alergie sú často príčinou nedostatočnej ochrany pred slnečným žiarením. Ochranu pred slnkom tak rozhodne nepodceňujte.
Lenže orientovať sa v súčasnej ponuke opaľovacích prípravkov nie je ľahké, a preto sme pre vás vybrali niekoľko dôležitých vlastností, na ktoré si dávať pri výbere opaľovací kozmetiky pozor a poradíme vám, ako vybrať ten najlepší opaľovací prípravok.
1) Opaľovací krém, mlieko, alebo sprej?
Najpredávanejšie tekutou ochranou pred slnkom je klasický opaľovací krém. Vedľa neho však existujú aj iné alternatívy, pričom každá z nich sa líšia svojimi vlastnosťami.
Spomínaný krém sa vyznačuje hustejším zložením, lepšie drží na pokožke a zvyčajne sa stretnete s krémami, ktoré sú určené na tvár. Nanášanie síce trvá dlhšie, ale zase máte istotu, že ste na svoju kožu naniesli dostatočné množstvo. Výhoda sprejov je naopak v rýchlosti ich aplikácie. Obľúbenou variantou som potom aj opaľovacie mlieka. Tá sa výborne rozotierajú a aj keď sú tekutejší než krémy, vyznačujú sa väčšou hustotou než spreje.
K dostaniu je aj niekoľko variantov prípravkov, ktoré vám prídu vhod, ak máte suchú alebo citlivú pokožku, či trpíte slnečnou alergiou.
2) Sledujte stupeň ochrany SPF
Pri výbere krému na opaľovanie sa zákazník na etikete výrobku často stretne s pojmom SPF, doplneným o jednotlivé čísla. SPF, čiže Sun Protection Factor, známy tiež ako UV faktor, je vyjadrená schopnosť prípravku zachytiť škodlivé UV žiarenie.
Prípravky s označením SPF 30 odfiltrujú približne 96,7% UV žiarenia a prípravky s SPF 50 blokujú približne 98% UV žiarenia žiarenia.
(FOTO Photoderm MAX SPF 50+. Popis: “Krémy s faktorom 50+ zaisťujú najväčšiu ochranu.)
3) Zistite, aký ste fototyp
Fototyp je vyjadrením, ako naša pokožka reaguje na slnečné žiarenie. Rozoznávame šesť typov podľa farby pleti, vlasov, očí a tendenciu k opálenie, alebo naopak k spáleniu.
Fototyp I: Veľmi svetlá pleť, červené vlasy, mnoho pieh, pokožka sa na slnku pravidelne spáli.
Fototyp II: Bledá pleť, svetlé vlasy, pehy, pokožka sa opaľuje do júna a často sa spáli.
Fototyp III: Svetlá hnedá pleť, hnedé až tmavé vlasy, dobre sa opaľuje, málokedy sa spáli.
Fototyp IV: Tmavá pleť, veľmi tmavé vlasy, prakticky sa nikdy nespáli.
Fototyp V: Veľmi tmavá koža, tmavé až čierne vlasy (arabská populácia), nikdy sa nespáli.
Fototyp VI: Najtmavší typ, nikdy sa nespáli.
Opaľovací prípravok vždy vyberajte podľa svojho fototypu. V zásade platí, že čím nižšia fototyp, tým vyššia je potrebná hodnota SPF. Ak si neviete rady, v lekárni vám s výberom radi poradia.
4) Vyberte si UV filter, ktorý vám vyhovuje
U UV filtrov sa môžete stretnúť s dvomi druhmi. Buď sa jedná o UV filter chemický, alebo filter fyzikálny. Fyzikálne UV filtre sú starším typom, zatiaľ čo chemické UV filtre sú “výdobytkom” modernej doby.
Chemické filtre prenikajú do kože, kde pohlcujú UV žiarenie. Ich pôsobenie začína minimálne 30 minút po aplikácii prípravku. Fyzikálne filtre sa do pokožky nevstrebávajú a zostávajú na povrchu. Vďaka tomu UV žiarenie odrážajú a pôsobí prakticky ihneď po aplikácii prípravku.
5) Ochrana proti UVA žiareniu alebo UVB žiarenie?
Na etikete sa často môžeme stretnúť so značkou UVA. Ak rozmýšľate nad významom tejto skratky, vedzte, že UVA, rovnako ako UVB, je súčasť UV slnečného žiarenia. Hodnota SPF, uvedená na obale určuje, akú ochranu prostriedok ponúka proti UVB žiareniu. Ak je na etikete v krúžku uvedená práve značka UVA, znamená to, že ochrana pred UVA žiarením dosahuje najmenej tretiny vyššie UVB ochrany. A čo že to tá UVA a UVB žiarenia sú?
Dlhovlnné UVA žiarenie tvoria 95% celkového UV žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch. UVA žiarenie prúdi na našu planétu celoročne. Navyše je schopné prechádzať cez mraky a sklo. Všeobecne je však považované za menej škodlivé, navyše u neho nebolo preukázané, že je zhubné pre ľudské organizmy. UVA žiarenie má na svedomí starnutie pokožky, tvorbu vrások a stareckých škvŕn.
Oproti tomu strednevlnné UVB žiarenia pre živé organizmy zhubné. UVB žiarenie je to, ktoré je zodpovedné za viditeľné opálenie, ale aj za spálenie a alergické reakcie.
Určite sa oplatí investovať do prípravku, ktorý chráni pokožku ako pred UVB žiarením, tak i pred UVA žiarením.
6) Vyberte si iný krém k moru a iný na tuzemskú turistiku
Rozhodne sa vám oplatí prispôsobiť nákup opaľovacieho prípravku podľa toho, kam sa chystáte vyraziť. Vo vyšších polohách je miera slnečného žiarenia vyššia, než v nížinách. Počítať musíte aj s tým, že more a iné vodné plochy (vrátane bazéna u vás na záhrade) slnečné lúče odráža a ich účinok tak ešte zvyšujú.
7) Pozor na dobu použiteľnosti
Nechce sa vám utrácať a tak balíte opaľovací krém z minulého leta? Majte sa na pozore. Prípravok už má možno uplynulou dobu použiteľnosti.
“Opaľovacie prípravky na sebe majú spravidla uvedený dátum trvanlivosti (expirácie). Ak sa v tejto dobe pohybujeme, je tiež dôležitý symbol škatuľky, alebo téglika, v ktorom je uvedené číslo. To udáva počet mesiacov od otvorenia, kedy je možné prípravok ešte použiť. Väčšinou to býva 6-12 mesiacov. “Hovorí Petra Řehořková z Petra Clinic. “Preto je po zimnej dovolenke možné prípravok ešte použiť, ale ten z minulého leta už nemá potrebné ochranné vlastnosti.”
doba použiteľnosti kozmetiky po otvorení značka
Taký krém po otvorení nepoužívajte po uplynutí 12 mesiacov
Ak spĺňate oba predpoklady trvanlivosti ešte doma prípravok pretrepte, vytlačte si ho trochu do dlane a sledujte jeho farbu, vôňu a konzistenciu. Ak prípravok presiahol dobu použiteľnosti, neriskujte a vyhoďte ho.
“Pozor si dajte aj na skladovanie prípravkov. Tie by ste mali uchovávať v nepriesvitné nádobe pri teplote do 25 ° C. Pokiaľ s vami strávi opaľovacie mlieko týždeň v kuse na priamom slnku na pláži, rovno ho po sezóne vyhoďte, “dodáva Petra Řehořková. “Na pláž naviac odporúčam chodiť s malou termotaškou, v ktorej sú krémy uchované cez noc v chladničke, a ktorá pre krémy udržuje priaznivé, klímu ‘aj po dobu niekoľkých hodín na pláži.”
8) Pozor na reklamné triky
Obsahuje etiketa vášho prípravku informácie o exkluzívnom, celodenným, alebo vodeodolnom prípravku na opaľovanie? Neberte je príliš vážne.
“Opaľovacie prípravok, ktorý by vás po jednom namazanie chránil celý deň, neexistuje. Prípravky sa z kože zmývajú potem, vodou, ale aj ležaním na deke, alebo utřením do uteráka. Ak je prípravok vodeodolný, znamená to, že vás po určitú dobu ochráni aj pri kúpaní, “vysvetľuje Petra Řehořková. “Po usušení je však nutné sa namazať znovu. Aj pri bežnom pobyte na slnku (vonkajších pochôdzkach), je dobré premazávať opaľovací krém každé 2 hodiny. ”
9) Kúpte si špeciálne opaľovací krém na tvár
Ochranu pred slnečným žiarením nepotrebujú len ramená, krk a chrbát, ale aj iné vysoko exponované miesta. Aj pre nich je vhodné použiť príslušný prípravok. Špecialistka Petra Řehořková radí: “Na tvár používajte prípravok špeciálne určený pre túto partiu. Podľa typu pleti potom zvláčňujúce, alebo zmatňujúci. Mal by mať vždy faktor 30-50. “Svoje pery chráňte vhodnými Pomáda, alebo balzamy, ktoré sú k dostaniu v lekárňach za rozumné ceny.
10) Ako vybrať opaľovací krém pre deti?
Detská pokožka je voči slnečnému žiareniu náchylnejšie ako dospelá. Batoľatá a dojčatá nutne potrebujú pokrývku hlavy. “Dospelí, a tým skôr deti, by nemali chodiť na intenzívnu poludňajšie slnko (medzi 11. a 15. hodinou), kedy je riziko spálenín najväčší,” varuje Petra Řehořková. Deti by sme potom mali chrániť prípravky s vysokou, alebo veľmi vysokou ochranou. Prípravky pre deti by potom, nemali obsahovať rizikové látky, napríklad parabény, ktoré poškodzujú hormonálny systém.
11) Možno použiť domáci krém na opaľovanie?
Hoci to môže znieť prekvapivo, je vedecky dokázané, že aj prírodné suroviny poskytujú ochranu proti UV žiareniu (napríklad olivový, kokosový alebo mandľový olej). Petra Řehořková však radí obozretnosť: “Nevýhodou domácich opaľovacích krému je nevýhodou ich nízka trvanlivosť (neobsahujú konzervanty, sú teda náchylnejšie na vysoké teploty i zanesenie nečistotami) a neoveriteľné SPF.”
Ako vybrať opaľovací krém
Zabraňujte starnutie pleti. Chráňte sa aj pred UVA žiarením