Zbavte sa chĺpkov

Dnešná moderná doba diktuje zamatovo hebkú pokožku bez nadbytočných chĺpkov. Našťastie je tento fakt známy samozrejme i výrobcom a distribútorom kozmetiky a prípravkov pre odstránenie nežiaducich chĺpkov a my vďaka tomu máme na výber z radu spôsobov, ako sa nepekného ochlpenia zbaviť.

1. Žiletka

Je klasikou v holení. Výhodou možno určite vidieť v jednoduchosti použitia a tiež dostupnej cene. Holenie žiletkou je rýchle a prakticky sa môže vykonávať kedykoľvek. Ak vás po holení však svrbí pokožka, alebo dokonca vyskakuje vyrážka, potom vylúčte všetky možné príčiny problému a v krajnom prípade zájdite ku kožnému lekárovi. Určite sa problém so svrbiacu pokožkou nevyskytne, ak používate gél na holenie. Žiadny sprchový gél alebo krém. Prípravok určený na holenie zaistí pokožke potrebnú ochranu. A tiež používajte holítko určené ženám, s mäkkým vankúšikom. Síce za neho zaplatíte viac, ale oveľa lepšie sa oholíte a ochránite pokožku. Skvelé je aj po holení používať krémy a mlieka určené pre ošetrenie po depilácii a tiež pamätajte na to, že najlepšie je sa oholiť a ísť spať. V noci sa pokožka oveľa lepšie zregeneruje, bez vonkajších vplyvov a nadbytočného prekrvenie. Nevýhodou v holení je určite rýchla návratnosť ochlpenia a pre dosiahnutie perfektne hladkej pokožky je preto nutné sa holiť každý deň maximálne ob deň.

2. Pinzeta

Starú dobrú kamarátkou každej ženy by mala byť aj pinzeta. Tú používa väčšina žien pre úpravu obočia, ale hodí sa aj na dodatočnú úpravu ochlpenia. Niekedy sa totiž môže stať, že sa nejaký ten chĺpok zatúla a obyčajnou pinzetou ho možno rýchlo vytrhnúť. Pinzetu možno tiež použiť na miesta, kde sa občas nejaký ten chlp objavia, ako je brada, horná pera, prsty a mnoho ďalších. Výhoda pinzety je určite jej jednoduché použitie, dostupná cena a tiež veľkosť – bez problémov sa zmestí aj do malej kabelky. Určite sa ale nehodia na odstraňovanie chĺpkov veľkých plôch, ako sú napríklad nohy.

3.Elektrický epilátor

Prakticky je to isté čo pinzeta – vytrháva chĺpky aj s korienkami, čo zaručuje dlhú stálosť pokožky bez chĺpkov. Elektrický epilátor obsahuje niekoľko pinziet na otočnom valčekov. Jednotlivé pinzety uchopujú chĺpky, ktoré jednoduchým a rýchlym pohybom vytrhávajú aj s korienkom. Nevýhodou v tomto druhu odstraňovanie chĺpkov je určite bolestivosť. Aj cez to, že väčšina moderných epilátorov obsahuje masážne valčeky, ktoré pokožku prekrvujú a tým tlmí bolestivosť a následné hojenie pokožky, aj tak je práca elektrického epilátora poznať. Veľkou výhodou je však zas hebká pokožka po niekoľko týždňov a dlhodobým používaním zaistíte, že rastúce chĺpky budú slabšie a rednúce. Investície do elektrického epilátora je síce spočiatku značná (niekoľko stoviek až tisíc), ale zas pri dobrom zaobchádzaní vydrží niekoľko (i desiatok) rokov.

4. Voskové prúžky

Ďalšie technikou, pri ktorej odstránite chĺpky aj s korienkami, sú voskové pásky. Dajú sa zohnať snáď v každej drogérii a zvyčajne sú už určené aj na konkrétne miesta – na intímne partie, hornú peru a pod. Vďaka tomu sú pásky už uspôsobené na použitie a fungujú jednoduchým spôsobom. Dvaja, spolu spojené pásiky zahrejete jednoducho v ruke, potom od seba navzájom oddelíte, prilepíte na pokožku, pevne Vyhladíte a proti smeru rastu chĺpkov rýchlym pohybom strhnete. Nesmiete váhať, to potom vosk zostane prilepený na pokožke a chĺpkov sa nezbavíte. Výhodou tejto techniky je iste odstránenie chĺpkov aj s korienkami, a aj cez to, že metóda sa zdá byť drastická, nejako zvlášť bolestivá nie je. Nevýhodou je cena, pretože za jedno balenie zaplatíte niekoľko stoviek a rozhodne s ním len tak na jednu procedúru nevystačíte (ak sa hodláte chĺpkov zbavovať na všetkých obvyklých miestach). Voskové pásiky sa hodí pre oblasti bikín alebo hornej pery.

5. Horúci vosk

Obdobou voskových pásikov je horúci vosk. Pozor, tu je nutné najprv techniku vyskúšať v profesionálnom salóne a potom sa pokúsiť experimentovať aj v domácich podmienkach, aj keď aj tu je nutné byť veľmi opatrný. Horúci vosk pri zlej a neodbornej manipulácii môže pokožkou výrazne poškodiť. Časté sú popáleniny alebo dokonca aj odstránenie vrchnej časti kože. Horúci vosk musí mať totiž určitú teplotu. Nesmie byť moc horúci, a ani naopak studený. Vosk so špeciálnou špachtľou aplikuje na pokožku, na neho sa položí páska a po vyhladení sa strhne. V profesionálnom salóne sa vosk aplikuje pomocou špecifického prístroja a tiež jednoducho vytrháva. Prístroj zariadi, aby vosk mal správnu teplotu a lepšie sa nanášal. Výhodou je určite dokonalé odstránenie chĺpkov aj s korienkami a zachovanie hebkej pokožky po dlhé dni aj týždne. Nevýhodou je možná cena, pretože táto procedúra nepatrí k najlacnejším a pozor tiež na prípadnú alergickú reakciu.

6. Cukrová pasta

V posledných rokoch médiami preplávala správa o ďalšom spôsobe odstránenie chĺpkov a teraz pomocou cukrovej pasty. Tá zbavuje pokožku nevzhľadných chĺpkov aj s korienkami, teda ide o techniku s dlhodobým účinkom a navyše aj menej bolestnú, než u spomínaného vosku. S ním je často metóda porovnávaná, pretože aplikácia je podobná. Horúca hmota s určitou teplotou sa nanesie na pokožku a potom sa chĺpky odstraňujú. Môžu sa použiť ako špeciálne pásky, tak iba špachtľa, vďaka ktorej sa chĺpky odstraňujú jeden po druhej, pomerne šetrne a rýchlo. Aj tu platí, že skôr, než techniku začnete skúšať doma, je vhodné si ju najprv okúsiť v profesionálnom salóne. Uvidíte, ako sa aplikuje, spoznáte teplotu cukrovej pasty a zoznámite sa aj s metódou. V domácom prostredí je možné použiť ako kúpenú cukrovú pastu, alebo si ju vyrobiť doma. Budete potrebovať päť lyžíc cukru kryštálu alebo krupice, na toto množstvo dve lyžice vody a šťavu z jedného citróna. Všetko je nutné variť pri miernej teplote a tak dlho, kým hmota neskaramelizuje. Akonáhle sa tak stane (takto sa varí aj hodinu), dostaviame z platne a necháme vychladnúť na teplotu použiteľnosti. Výhodu metódy je iste odstránenie chĺpkov aj s korienkami, aj istá šetrnosť. Nevýhodou je potom pri neznalosti zlá manipulácia a teda nedosiahnutie vytúžený výsledok.

7. Krémy, rozpúšťajúce chĺpky

Technika, ktorá sa hodí najmä pre svetlé typy a ženy, ktoré majú malé svetlých chĺpkov. Funguje úplne jednoducho, čo sa použitia pre spotrebiteľov týka. Špeciálny krém sa nanesie na ošetrované miesto, potom sa nechá danú dobu pôsobiť a priloženou špachtľou sa odstráni nepekné chĺpky. Táto metóda vôbec nebolí, je šetrná a môže sa aplikovať takmer kedykoľvek. Nevýhodou môže byť alergická reakcia, je preto nutné pred použitím krém najprv na citlivom mieste skúsiť a až potom aplikovať v plnej miere. Avšak k takýmto prejavom vďaka stále sa vyvíjajúcim sa technológiám, dochádza naozaj len zriedka. Ďalšou nevýhodou je, že chĺpok, ak je napríklad tmavý, je po odstránení vidieť (v tomto prípade je vhodnejšie holenie) – metóda je vskutku určená predovšetkým svetlým typom a na nepatrné chĺpky.

8. Odfarbenie

Koho trápi nepekné ochlpenie na miestach, ako je potrebné tvár, u mužov to môžu byť chrbát, a ďalších inkriminovaných miestach, kde by holenie nebolo vhodné a drastické odstránenie aj s korienkami by vyvolalo nepríjemnú reakciu kože, je na mieste zvážiť metódu odfarbenie chĺpkov. Svetlé, nepatrné páperie nie je na prvý pohľad poznať a pre postihnutú osobu môže priniesť vyššie sebavedomie. Túto techniku skúšajte naozaj len v nutných prípadoch, že žiadna z ponúkaných možností nie je vhodná a zlyhala, pretože nové chĺpky rastú, takže časom je nutné metódu opakovať.

9. Laser

Technika veľmi mladá, aspoň čo sa bežného použitia v odbore kozmetiky týka. Laserový lúč útočia cielene na vlasovú cibuľku chĺpka a odstraňuje ju. Nový chlp teda nemôže vyrásť a postupne sa tak telo zbavuje všetkých nežiaducich chĺpkov. Nutné si pamätať, že procedúra je zdĺhavá, na aplikácii sa dochádza raz zhruba za šesť týždňov a potrebné a ju opakovať asi desaťkrát. Množstvo nutných návštev je určené množstvom chĺpkov a ich obmenou. Skvelé je naopak to, že sa nenávidených chĺpkov zbavujete navždy a úplne bezbolestne. Na procedúru sa nie je potrebné ani nijako zvlášť pripravovať, dôležité je v deň zákroku nepoužívať na ošetrovanú žiadne krémy, spreje ani vôňa, aspoň dva dni pred procedúrou sa neholit, ani inak nedráždiť pokožku a asi šesť týždňov chĺpky nevytrháva. Inak nie je žiadne zvláštne obmedzenie, obsluha v salóne nanesie na ošetrovanú pokožku chladivý gél a potom už ovláda priamo laser, ktorého lúč preniká do pokožky a ničia jeden chĺpok za druhým. Znie to pomaly ako sen, ale je nutné spomenúť, že metóda nie je určená pre svetlé chĺpky. Naopak ideálne sa laserom odstraňujú chĺpky v podpazuší, čo iste oceníte v lete. Veľkou nevýhodou je obstarávacia cena, ktorá má niekoľko tisíc korún. Avšak vždy je nutné uvedomiť si, že je to procedúra trvalá, odstraňuje chĺpky navždy a zbaví vás nielen večného nákupu holítek, gélov a krémov, ale aj nepríjemného denného holenie, najmä potom v lete.

10. Elektrolýza

Ďalšou metódou trvalého odstránenia chĺpkov, elektrolýzu, čo znie trochu drasticky až hororovo. Metóda je založená na princípe pôsobenia elektrickej ihly, ktorá pôsobí priamo na vlasovú cibuľku a elektrickými výbojmi ju umŕtvuje. Ošetrenie je pomerne bolestivé a nehodí sa pre ošetrenie u osôb, majúci sklon k tvorbe jaziev, praskajúcich žiliek pod. Výhodu procedúry je trvalý efekt, ale na druhú stranu za bolestivú cenu a nemožno takto epilovať veľkej časti.