Údržba akvária

Akvaristika je rozšírený koníček. Pekne zariadené akvárium vytvára harmonický pocit, ukludňuje a dokáže nabiť pozitívnou energiou. Preto je akvárium obľúbeným bytovým doplnkom.

Tropická atmosféra tak môže vytvoriť kolorit akéhokoľvek interiéru.  O rybičky a akvárium je však potrebné sa poctivo starať. Dôležité je dbať na čistotu aj preto, aby mali rybičky vytvorené optimálne prostredie na život.  Starostlivosť o akvárium a jeho pravidelnú údržbu zvládne každý, a nemusí zabrať ani veľa času.

Denne by ste mali sledovať prítomnosť všetkých rybičiek a ich stav. Mali by ste sledovať teplotu vody. V tropických akváriách sa musí teplota udržiavať automaticky. Ak potrebujete počas horúcich dní akvárium schladiť, môžete do akvária hádzať kocky ľadu. Rybičkám by ste mali dávať primerané množstvo potravy. Ak by ste to s potravou preháňali, zbytky jedla sa budú usadzovať na dne a urýchľovať znečistenie akvária. Sledujte tiež čistotu vzduchu, ktorú čerpadlom vháňate do akvária.

Podľa potreby vymieňajte vodu v nádrži a odsávajte nečistoty. Nemeňte naraz viac ako 1/3 vody. Mohli by ste narušiť rovnováhu prostredia v akváriu.

Prácu pri údržbe akvária dnes už zjednodušujú praktický pomocníci. Kúpiť si môžete kvalitný čistič vody, ktorý zlepšuje biologickú filtráciu a odstraňuje nečistoty. Aj u skúsených akvaristov je obľúbený kompletný balíček na údržbu, ktorého súčasťou môže byť čistiaca handrička, sáčky na úpravu vody a fľaša vodného čističa.