Nájdite vo víne pravdu

Víno ľudia milujú a rovnako v ňom hľadajú pravdu – „in vino veritas“. Víno je vynikajúce pre vaše zdravie, príjemné spoločenské posedenia a rovnako kvalitné víno môže slúžiť ako investícia, a zberateľský koníček.

Zásoby kvalitného vína by mala mať každá domácnosť,  aby nebola prekvapená nečakanou návštevou priateľov.

Aby ste dosiahli úžasnú chuť vína a objavili v ňom všetky tóny, mali by ste ho správne skladovať v regáloch na to určených, a chladiť v chladničke na víno. Ideálne je skladovať víno pri nekolísavej teplote 10 – 12 0C. Tiež by malo byť víno uložené na tmavom mieste.

Investícia do dobrých vín sa môže vyplatiť, vyberte si však predovšetkým vína červené. Tie vekom získavajú na chuti na rozdiel o bielych vín, ktoré časom naopak chuť strácajú. Biele vína by sa mali spotrebovať do troch rokov od výroby.

TIP someliéra, ako správne uchovávať víno

  • Kúpte si chladničku na víno a nastavte ju na 10 – 12 0 Takáto teplota je vhodná pre väčšinu bielych, červených a ružových vín.
  • Vína s korkovou zátkou by mali vždy ležať, aby korok nevysychal
  • V kvalitnejších vínotekach môžete nastaviť aj vlhkosť vzduchu, Optimálna vlhkosť by mal byť 65%.

Striedme a každodenné pitie malého množstva vína je podľa lekárskych prieskumov významnou prevenciou mnohých civilizačných chorôb. Medzi priaznivo pôsobiace látky je napríklad resveratrol, ktorý patrí medzi látky polyfenolickej povahy.  Vo vínnej réve sa vyskytuje prirodzene a rastlina sa ním bráni proti patogénom. Tieto látky sú schopné utlmiť rast a delenie nádorových buniek. Podporujú tiež apoptózu, čo je proces prirodzeného zániku buniek.

Pitie vína nie je len konzumáciuou alkoholu, ale je súčasťou spoločenských stretnutí s priateľmi či partnerom, a navodzuje príjemnú atmosféru života.