Je lepší mäkký, alebo trvrdý matrac

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitu vášho života. Keď sa zle vyspíte, budete unavení, budete sa horšie sústrediť a v práci toho veľa neurobíte. Z dlhodobejšieho hľadiska si tiež môžete spôsobiť napríklad problémy s chrbtom. A pretože kvalitu spánku neovplyvní ani tak posteľ samotná, ako skôr matrac, je nutné venovať jeho výberu náležitú pozornosť. Zamerajte sa hlavne na jeho tvrdosť a vhodné skombinovanie s roštom.

Aký tvrdý matrac si zaobstarať?

Pre malé dieťa vyberte tvrdší alebo stredne tvrdý detský matrac s pevnejšou konštrukciou. Dieťa totiž potrebuje v štádiu vývinu pevnú oporu chrbtice. Aj prílišná tvrdosť je však na škodu, pretože by mu mohli vznikať otlaky. Správnou tvrdosťou znížite tiež riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa. Ložná plocha by mala byť celistvá, nie zónovaná. Dieťa sa totiž všelijako vrtí a prevaľuje, takže je potrebné, aby bol matrac na všetkých miestach rovnako tvrdý.

Mladým a zdravým ľuďom by mal vyhovovať skôr tvrdší matrac, pretože majú vyššiu bazálnu teplotu, ktorú je potrebné odvádzať. Ak ležia na boku na tvrdšom matraci, tak sa telo prirodzene podopiera ramenom, bedrami a kolenami, takže ho matrac neobopína a nezahrieva a medzerami medzi telom a matracom môže “prúdiť” vzduch. V mäkkom matraci nemusí byť odvod tepla dostatočný.

Seniori majú síce oproti mladým ľuďom bazálnu teplotu nižšiu, ale aj tak potrebujú matrac tvrdší. Nebráni im totiž toľko v pohybe na lôžku ako matrac mäkký, do ktorej “zapadnú”. Tvrdý matrac im umožňuje využiť oporné body skeletu a nekladie im odpor pri otáčaní.

Dospelí si môžu svoje telo rozmaznávať a dopriať si matrac mäkší. Výber tvrdosti potom záleží predovšetkým na ich hmotnosti. Matrac by mal v akejkoľvek pozícii tela zabezpečiť takú polohu, v ktorej bude chrbtica v dokonalej rovine. Kvalitné matrace majú zónovanie tuhosti, teda rôznu tvrdosť v rôznych miestach, takže sa ľahšie prispôsobia tvaru ľudského tela a lepšie ho podoprú. Komfortné matrace majú až 7 zón, ktoré sa vytvoria použitím rôznych materiálov, ich profilovaním alebo napríklad použitím pružín s rozdielnou hrúbkou drôtu.

Matrac skombinujte so správnym roštom

Všeobecne sa dá povedať, že čím vyšší matrac bude, tým bude ležanie komfortnejšie. Na príliš tenkom matraci by vás napríklad mohol tlačiť rošt. Aj príliš vysoké matrace zložené z viacerých pružných vrstiev sú však pomerne zbytočné, pretože tu nevyužijete všetky pozitívne vlastnosti jednotlivých materiálov. Hlavne pri matracoch s výškou do 7 cm je dôležitý kvalitný rošt, pretože od matraca preberá zaťaženie a rovnomerne ho rozkladá. Pri vyšších matracoch nie je jeho úloha tak potrebná, pretože väčšinu váhy dokážu rozprestrieť sami.