Tipy pre zdravé spanie

Zdravé spanie je pre každého z nás veľmi dôležité. Uvedomte si, že spánkom strávite tretinu vášho života a len kvalitné spanie vám dokáže zabezpečiť dostatok energie a psychickej i fyzickej pohody. Ak sa dobre nevyspíte, prebudíte sa do nového dňa bez nálady, budete rozmrzelí a protivní, čo sa negatívne prejaví ako v osobnom, tak aj kariérnom živote. Ak si chcete dopriať skutočne zdravé spanie, potom by ste mali vedieť, ako tohto stavu docieliť.


Dôležitosť spánku rozhodne neradno podceniť. Mnoho ľudí svoj spánok klame, nespí toľko hodín, koľko ich telo potrebuje alebo naopak spí v prostredí, ktoré na ich spánok negatívne pôsobí alebo ho dokonca ruší. V dnešnom článku vám prinášame niekoľko tipov pre zdravé spanie, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť!
Užitočné tipy pre zdravé spanie, alebo ako sa vyspať doružova?

Možno patríte k ľuďom, ktorí sa radi vyspí a radi si doprajú dostatok hodín kľudného a ničím nerušeného spánku. Lenže aj napriek všetkej snahe sa vám nie vždy podarí spať celú noc, často sa budíte, ráno sa prebúdzate vystavenie a bez elánu do akýchkoľvek aktivít. A to je zle! Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov pre zdravé spanie, po ktorom nehrozí, že by ste sa ráno zobudili bez úsmevu od ucha k uchu!
Tip prvý: naozaj kvalitný matrac

Možno vám to bude znieť ako klišé, ale kvalitný matrac je pre zdravý spánok naprostý základ. V súčasnej dobe môžete vyberať zo skutočne pestrého množstvo výrobkov, medzi ktorými si každý dokáže nájsť to pravé orechové. Veľmi obľúbené sú matrace z pamäťovej peny, ktoré sú známe pre svoju schopnosť dokonale sa prispôsobiť ľudskému telu. Ďalšou alternatívou sú matrace z lenivej peny vyrobené zo zmesi PUR a HR peny, ktoré disponujú perfektnú tepelnou rozťažnosťou, ktorá pôsobí proti vzniku preležanín. Istotou, u ktorej nemôžete siahnuť vedľa, sú zdravotné matrace, ktoré sú síce drahé, ale rozhodne sa oplatí.
Tip druhý: vyhnite sa stresu

Vedeli ste, že jedným z najčastejších dôvodov nespavosti je nadmerné pôsobenie stresu? Určite to nie je žiadne prekvapenie. Mali by ste sa naučiť odbúrať napäté stavy, ktoré vám nedajú večer zaspať, ktoré vás núti sa v noci niekoľkokrát vzbudiť a hľadať správnu polohu a ktoré tiež môžu za to, že sa ráno prebúdzate protivní a rozmrzelí. Môžeme vám odporučiť aromaterapiu, s ktorej pomocou zvládnete z tela odplaviť nahromadený stres a do postele tak budete líhať pokojní a s čistou hlavou. Niekomu rovnako pomáha pustiť si pred spaním na pár minút obľúbenú hudbu, iný sa upokojí tým, že si prečíta pútavý príbeh v knihe. Čo skúsite vy?
Tip tretí: zaistite si pokoj

Je logické, že ak budete mať v spálni rušno, len ťažko sa vám podarí zažmúriť oka a upadnúť do ríše sladkého snívania. Dôležité preto je zabezpečiť pre seba čo možno najpokojnejšie prostredie, v ktorom nebudete mať problém zaspať. Vytesní zo spálne všetky rušivé elementy v podobe televízie, rádiá, tikajícího budíka alebo počítača. Nič z toho totiž do spálne nepatrí!