Ako správne vybrať esenciálny olej
Kto z nás by nepoznal tie maličké fľaštičky s roztodivnými názvami, ktorými sa to len hemží v rôznych obchodíkoch, kvetinárstvach, zdravých výživách či darčekových obchodíkoch? Sú nielen malé, ale taky úžasne voňavé a najradšej by sme skúpili snáď všetky. Lenže …
… Nie je éterický (či ak chcete esenciálny olej) ako olej. Pretože dnes si nebudeme rozprávať o tom, aký olej vyberať na aký neduh či zvláštne potrebu, je potrebné sa okrem účinkov tiež zamerať na kvalitu toho, čo kupujeme. A u éterických olejčekov to platí dvojnásobne …
Ak začíname s aromaterapiou alebo sme sa pomocou nej rozhodli akútne vyliečiť to, čo nás v súčasnej chvíli trápi, budeme sprvu zrejme rozčarovaní cenou, za akú sa éterické oleje bežne predávajú. Potom už len stačí naraziť na obchodík, kde nám “ten istý” olejček ponúknu za tretinovú cenu a my veselo odchádzame s báječným pocitom, aký sme neurobili kup storočia.
Síce sme zhodou náhod skutočne mohli zaobstarať kvalitné olejček, v 99% prípadov sme však iba naleteli cene a spomínaný olej nám nikdy neposkytne to, čo potrebujeme, teda účinnú pomoc. Musíme si dávať pozor, pretože sa pravdepodobne jedná o:
1. Vonný olejček, ktorý nemá s tým prírodným, ktorý sa pracne “doluje” z rastlín, nič spoločné. Jedná sa iba o syntetickú napodobeninu prírodné silice. Našťastie o tejto skutočnosti by nás mala informovať už etiketa. Ak na nej nie je uvedené 100% prírodné alebo je tam priamo dokonca explicitne napísané “vonný”, máme istotu, že okrem príjemné vône nám olejček nič neprinesie. To je v tom horšom prípade.
2. V tom lepšom sa síce jedná o prírodný silicu, avšak táto môže byť akokoľvek inak “upravená”. Môžu byť napríklad zmiešané dve alebo viac prírodných silicou, ktoré spolu vytvárajú arómu podobné tomu, ktoré by mal vydávať skutočný éterický olej, o ktorom sa zmieňuje etiketa. Je známe, že napríklad drahého karafiátového aróma sa docieli zmiešaním lacnejšieho ylang-ylangu a čierneho korenia. Alebo, čo sa deje podstatne častejšie, sa éterické oleje jednoducho riedi oleji rastlinnými. Túto skutočnosť odhalíte pomocou primitívneho testu tak, že na akýkoľvek savý papier či keramickú doštičku nakvapkáte pár kvapiek olejčeka a čakáte, kým sa nevyparí (od toho tieto oleje dostali názov “éterické”, prchavé). Ak sa tak nestane a na povrchu po pár hodinách ostane mastná škvrna, je okamžite jasné, že olej bol nariedený …
Ako však už priamo v predajni spoznať, že nejde ani o jednu z týchto variantov olejčekov či snáď o olej pančovaný (tj. Taký, ktorý vznikol zmiešaním oleja prírodného a syntetického)? Dopomôže nám k tomu niekoľko indikátorov:
Cena (všeobecne platí, že čím vyššia cena, tým menšia pravdepodobnosť rôznych podvodov)
Botanický názov (latinský) príslušné rastliny
Miesto pôvodu rastliny (napr. Harmanček modrý z Nepálu)
Informácie o spôsobe pestovania a zbere rastliny (čo už je však nadštandard, s ktorým sa stretnete zriedka)
Ak toto na príslušnom olejčeka uvedené nie je alebo je dokonca podozrivo lacný, radšej ho vrátime späť do regálu alebo stojanu. Ťažko možno totiž napríklad uveriť tomu, že 10 ml ruže môže stať neuveriteľných 50, -Sk, keď na jeden púhy kilogram éterického oleja sa spotrebuje 3000 kg ružových plátov, čo je približne celková úroda zo období od polovice mája do polovice júna z 1 ha plantáže . Oveľa pravdepodobnejšie bude, že také množstvo olejčeka bude stáť stokrát toľko …
Týmto sa dostávame k cenovej hladine jednotlivých olejov. Určite nestojí všetky rovnako (a ak áno, celkom iste sa nejedná o prírodné oleje). Áno, ružu lacno určite nekúpime, rovnako tak jazmín, pomarančový kvet, slamienku, vanilku a iné. K tým lacnejším a pomerne rozšíreným patrí napríklad rôzne citrusové plody alebo napríklad toľko obľúbená levandule. Ale čo si potom počať s levanduľou za 70, -Sk a s tou, ktorá stojí dvakrát toľko? Aj tu sme obeťou podvodu? Musíme si povedať, že nie vždy. Väčšinou sa jedná už len o kvalitu, teda o pôvod rastliny a jej spôsob pestovania. Menej náročné uspokojí aj “obyčajná” levanduľa, ďalší zákazníci zase budú hľadať špeciálne druhy či dokonca bio levanduľu, pestovanou za pomocou metód udržateľného poľnohospodárstva …
A čo povedať na záver? Snáď len to, že záleží úplne na nás, aká značka si získa našu priazeň. Sú značky osvedčené, predávajúci éterické oleje vysokej kvality, ale aj vysoké ceny (keďže si priplácate aj za renomé značky; jedná sa väčšinou o zahraničné firmy), sú značky tuzemské, ktorých oleje sú skutočným nadštandardom, pretože celá ich filozofia sa točí okolo aromaterapia a nebolo by im ku cti oleja Pancová. Potom sú tiež značky, ktorým ide o to predať a zarobiť, nie však na úkor kvality olejov, ktoré môžeme radiť medzi tzv. Stredný prúd, a nakoniec tu máme podozrivo lacné oleja značiek, ktorým o kvalitu nikdy nešlo a nikdy nepôjde …