Meditácia proti bolesti

meditácia

Bolesť. Všetci ju poznáme, všetci sa jej bojíme, nikto z nás ju nechce a napriek tomu často prichádza do nášho života. Je signálom problému v tele a alarmom pre to, aby sme mu pomohli.
Okrem širokého spektra liečivých i utišujúcich prostriedkov, vrátane tých prírodných, existuje aj pomoc v rovine psychiky, ktorá na bolesť reaguje a môže ju zvýšiť, ale aj znížiť.

Po odznení náraze z prítomnosti bolesti, ktorý nutne musíme prežiť, môže prísť vedomá časť práce s bolesťou a tou môže byť hlboké dýchanie, koncentrácia alebo meditácie.

Meditácia je vlastne úplne obyčajná vec, ktorú poznáme všetci, len nie všetci ju takto označujeme.

“Meditujeme” napríklad, keď umývame riad, podlahu, zametáme alebo inak upratujeme, keď ideme, bežíme, u mnohého cvičenie ju tiež môžeme pozorovať, rovnako tak ako u mnohých ďalších činností. Ide o uvoľnenie mysle, kedy spravidla vykonávame automatickú činnosť, na ktorú sa nemusíme sústrediť a môžeme si len tak v pokoji premýšľať, pozorovať svoj vnútorný svet a v hlave odpočívať.

Rovnako tak si môžeme oddýchnuť od bolesti, ktorá nás trápi. Pomocou tzv. Meditácie, kedy sa na chvíľu upokojíme a ponoríme sa do svojho vnútorného bohatstva prežitkov nielen emočných, ale aj fyzických.

Vnútorným zrakom – predstavovaním si tela a jeho jednotlivých častí v mysli, sa môžeme dostať do oblastí bolesti a snažiť sa ich vedome uvoľniť, zmierniť napätie, ktoré bolesť vyvoláva, až do úplného upokojenie.

Ak chcete niečo podobné vyskúšať, ponúkam vám jednoduchú meditáciu, ktorá vám môže veľmi pomôcť prekonať nepríjemné úseky bolesti.

Meditácia na bolesť

Každý volí pre meditáciu svoju obľúbenú polohu i prostredie. Niekto posediačky, niekto poležiačky, na zemi, na vankúšiku, na posteli, na stoličke, je to jedno. Dôležité je, aby vám bolo čo najviac dobre. Môžete mať dokonca otvorené oči, ak chcete. Ťažisko tohto aktu leží totiž úplne niekde inde, než robiť to tzv. “Správne”.

Nadýchnite sa niekoľkých hlbokými nádychmi a pri výdychu uvoľnite ramená a všetko napätie z nich.

Zatvorte oči alebo ich nechajte otvorené. Sústreďte sa dovnútra seba, na oblasť srdca a pozorujte chvíľku svoj dych v hrudníku, ktorý sa stále pravidelne dvíha. Môžete si naň položiť svoju dlaň a viac sa tak spojiť so svojím telom a vnímať ho ako celok.

Myšlienky vám budú stále pobehovať sem a tam a nevadí to. Len ich nechajte plávať a žiť si svojím životom. Vy sa teraz sústreďte na to, čo je pre vás dôležité. Na seba.

Z miesta na prsiach sa po chvíli začne rozliv príjemný pokoj a silná energia, ktorá sa zbiera z celého vášho tela práve do tohto bodu, na ktorý sa sústredíte.

Rozšírte ju a jej pôsobenie. Dovoľte tejto energii expandovať nahor, až prestúpi cez krk tiež celú vašu hlavu. Predstavte si, že je teplá, mäkká, hladká, príjemná a hladí vás vnútri hlavy a zmýva tak všetko nepotrebné, staré a boľavé. Nechajte ju krúžiť tak dlho, ako je vám to príjemné.

Po tej nechajte energiu zostúpiť nižšie do vášho tela, kým neprestúpi do vašej celej hornej polovice tela – vašich paží, hrudníka, brucha a chrbta. Nechajte ju lietať, hladkať, čistiť, umývať a naprávať všetko, čo vás bolí.

Až budete mať pocit, že ste prešli svojím vnútorným zrakom každú časť hornej polovice tela, vrátane každého prsta a jeho tvaru a dobili sa vašej vlastnej energiou, o ktorej ste si možno mysleli, že ju nemáte, pošlite ju v celej svojej sile a kráse nižšie do tela – do vašej dolnej polovice tela – do vašu panvy a zadku, nôh a chodidiel.

Opäť ju nechajte pulzovať všetkými miestami a tie miesta si predstavujte, spojte sa s nimi a s tým, aké pocity v nich máte, ako vyzerajú a objímte je – ste to VY a VY jediný (á) si môžete dať zvnútra čokoľvek.

Teraz sa zamerajte na to miesto, ktoré vás aktuálne najviac bolí. Položte si na neho ruky a prehrejte ho, dajte mu plnú vedomú pozornosť a vnímajte ho. Pozorujte bolesť a jej charakter – typ, intenzita, odkiaľ prichádza. Nechajte svoju bolesť bolieť a len ju pozorujte. Teraz nechajte svoju bolesť úplne sa rozvinúť a pozorujte príval ešte väčšie bolesti.

V skutočnosti tá bolesť bude rovnaká, ale uvoľnením mysle od napätia z bolesti vám môže pripadať väčšia. Nebojte sa. Nechajte bolesť dôjsť až do krajnosti a buďte vnútorne pokojní.

Teraz pošlite svoju vlastnú energiu nazbieranú po celom tele práve do tohto miesta v plnej miere a pozorujte tento proces ako dlho budete chcieť. Nemusíte nič vedome robiť, len sa nechajte viesť pocity.

Po dôjdení bolesti až na kraj, sa uvoľní vaše obavy z nej a tým dôjde tiež k jej uvoľneniu. Bolesť sa začne postupne zmenšovať, upokojovať, sťahovať, vytrácať.

Tento proces môže trvať chvíľu, rovnako ako mnoho chvíľ. Dajte tomu čas a buďte v pokoji tak dlho, ako bude potrebné.

Na záver sa potom ešte môžete vrátiť späť do oblasti vášho srdca, na hrudník a v mieri spočinúť pár chvíľ so sebou samým a svojím aktuálnym stavom. Úľavný vydýchnuť a v pokoji dýchať. Môžete si dať láskyplnú myšlienku – vnútorne sa pohladiť, to tiež zmierňuje bolesť.

Bolesť je zvieracie záležitosť, ktorej sa nemôžeme vo svojom živote vyhnúť, už ani ako malé deti. Prijmite ju ako súčasť svojho života a snažte sa svojím konaný