SERVIS KOTLA PRED VYKUROVACOU SEZÓNOU – PREČO MYSLIEŤ I NA CHATY

Pred každou vykurovacou sezónou by sme mali zabezpečiť servis kotla. Mnoho ľudí myslí predovšetkým na kotol vo svojich domoch. Servis by však malo podstúpiť každé zariadenie, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na chatách a chalupách, a to aj v prípade, že sa na svojej chate dlhodobo nezdržiavate.

Neodporúčame Vám pristupovať k vypúšťaniu a opätovnému napúšťaniu kotla vždy, keď sa nechystáte na chate dlhšie zastaviť. Tento postup zbytočne zaťažuje celé zariadenie a hrozí úplné poškodenie kotla i tepelného čerpadla. V prípade, že máte strach o zamrznutie celej sústavy, nevypúšťajte vodu. Chápeme, že zamrznutie vody v celom objekte môže znamenať, že sa budete musieť pustiť do výmeny celého vykurovacieho zariadenia. Skvelou možnosťou, ako predísť poškodeniu sú nemrznúce kvapaliny. Tie zabezpečia, že vykurovacia sústava nezamrzne a Vás nebudú čakať ďalšie zbytočné výdavky.

Dobrou správou je, že nemrznúce kvapaliny môžete používať i v prípade plynového kotla. Spoľahlivo chránia celú sústavu nielen pred zamrznutím, ale tiež i pred hrdzou. Pred výberom sa však poraďte so skúseným odborníkom, ktorý Vám odporúči nemrznúcu kvapalinu presne určenú pre Váš typ vykurovacieho zariadenia. Vyhnete sa tak nepríjemným omylom alebo nehodám, ktoré môžu v dôsledku nesprávne zvoleného produktu nastať.

Servis kotla by ste mali pri svojej chate či chalupe podstúpiť aj kvôli tomu, že počas servisu sú skontrolované všetky časti zariadenia vrátane čerpadla. Máte tak istotu, že Váš kotol pracuje efektívne a obrazne povedané nepúšťate peniaze hore komínom. Servis kotla by ste mali podstúpiť vždy s autorizovaným servisným technikom. Výhodou je i získať potvrdenie o servise. V prípade, že by sa vo Vašej chate stala nehoda, za ktorú by bol zodpovedný práve kotol, máte v rukách papier o tom, že prešiel servisnou prehliadkou a bol v poriadku. Vďaka tomu získavate nárok na vyplatenie poistky.