Prečo by ste mali uprednostniť flanelové obliečky

flanelové posteľné obliečky

flanelové posteľné obliečky

Flanel je tkanina, v ktorej sú bavlnené vlákna spojené plátnovou alebo keprovou väzbou. Jeho hlavnou charakteristikou je prítomnosť rovnomernej hladkej hromady na povrchu jednej alebo oboch strán. V niektorých zdrojoch sa táto látka nazýva bájka. Pre svoje vlastnosti a vzhľad sa často používa na výrobu posteľnej bielizne. Aj vy si obľúbite flanelové obliečky!

Všeobecné vlastnosti flanelovej tkaniny

Vďaka zvláštnej väzbe vo flanelovej tkanine nie sú medzi vláknami takmer žiadne medzery. Hustota látky používanej na šitie posteľnej bielizne je asi 170 g / m2, čo určuje jej relatívne vysokú hmotnosť v porovnaní s inými analógmi. Na oblečenie sa používa s hustotou 170 až 247 g / m2.

Existujú tiež 2 typy flanelu:

• hladko farbené – pri výrobe nití farbených a následne tkaných;

• s potlačou – na prednú stranu hotovej látky sa aplikuje vzor.

Druhá možnosť sa takmer vždy používa na šitie detskej postieľky.

Výhody flanelu

Flanelové posteľné obliečky majú mnoho výhod, a preto sa stal tak populárnym:

• hebkosť – nedrsne ani po početných praniach;

• otepľovací efekt – flanel dobre udržuje teplo, takže v chladnom období je spánok na takejto plachte pohodlný a útulný;

• prirodzenosť – v tkanine sú prítomné iba prírodné rastlinné vlákna;

• hypoalergénne – flanel nespôsobuje alergie, preto sa z neho vyrába posteľná bielizeň pre bábätká;

• odolnosť proti opotrebovaniu – táto tkanina je odolná aj pri intenzívnom častom používaní, počas prevádzky nestráca svoj tvar a zachováva si jas farieb;

• dodržiavanie hygienických požiadaviek – flanel je odolný voči rozvoju patogénnych baktérií a plesní.

Navyše, pre všetky svoje výhody je flanelová látka cenovo dostupná.

Ako sa starať o flanelovú posteľnú bielizeň

Flanelovú posteľnú bielizeň je možné prať v automatickej práčke alebo ručne. K tomu je optimálne použiť gély a bezfosfátové prášky. Treba sa vyhýbať agresívnym bielidlám, ktoré pri častom používaní stenčujú vlákna.

Na odstránenie škvŕn stačí namočiť látku na 30-40 minút do roztoku pracieho prášku alebo mydla. V prípade silného znečistenia použite jemný odstraňovač škvŕn.

Výrobcovia neodporúčajú sušiť posteľnú bielizeň na ohrievačoch. Nie je žiaduce ani dlhodobé schnutie na priamom slnku, ktoré môže spôsobiť vypálenie farby.