Doplnky, ktoré dotvárajú celkový vzhľad interiéru
Pri zariaďovaní domácnosti si to možno ani neuvedomujeme, no niekedy si práve výberom tých najmenších detailov dokážeme naopak uškodiť alebo pomôcť. Často sú to drobnosti, ktorých rozmer je minimálny, no ak je nevhodne umiestnený, jeho veľkosť sa razantne zmení a je na očiach.
Správny tvar a materiál úchytov
Úchytky sú pravdepodobne tou poslednou vecou, na ktorú ľudia pri výbere kuchynskej linky a ostatného nábytku myslia. No práve to je ten malý, ale o to dôležitejší detail, ktorý ovplyvňuje aj celkový vzhľad kuchyne, obývačky a celej miestnosti, kde sú umiestnené. Preto by ste si mali na správny výber úchytiek dať pozor.
Okrem toho, že uľahčujú špeciálnu manipuláciu a otváranie skriniek a zásuviek, je dôležité zvoliť si ich ideálny tvar a materiál a potom celkový vzhľad prispôsobiť jednotnému štýlu.
Od umiestnenia závisí aj jednoduchá manipulácia
Nie je to ale len o estetickej stránke a dizajne, ktorý sa týmto doplnkovým materiálom dosahuje. Správne umiestnenie uľahčuje manipuláciu s dvierkami kuchynskej linky a tiež sa postará o lepšie ovládanie posuvných systémov. Ideálne je to v mieste oproti pántom, čím sa zaistí jednoduchšia a bezpečná manipulácia.
Úchytky osadzujeme maximálne do výšky jedného metra a 70 cm a minimálne pol metra nad podlahou. Je to určené podľa ergonómie ľudského tela, čo je pri vybavení interiéru nábytkom samozrejme nutné dodržiavať. Nikto si asi nechce svoje pohodlie príliš a zbytočne komplikovať.
Ako ich namontovať?
Môže sa to zdať jednoduché, no dnes sa nábytok dodáva rozložený, čo znamená, že určite schopnosti a predpoklad na jeho zmontovanie budete potrebovať. S úchytom si až tak veľké starosti robiť nemusíte, pretože väčšina výrobcov ich umiestnenie už priamo predznačí, vyvŕta potrebné otvory a na vás je už potom len samotné šrubovanie.
Najčastejšie sa používajú skrutky a dvojbodové uchytenie, ktoré je pevnejšie. Pretože prichádzajú do častého kontaktu s rukami musia odolávať nečistotám a vlhkosti. Zároveň by sa mali dať ľahko čistiť. Vhodnejšie sú hladké plochy bez zbytočných zárezov a škár. Najmä u úchytov z kombinovaných materiálov je dôležité všimnúť si spoj, jeho spracovanie a tesnosť.