Výhody a nevýhody rôznych typov podláh
Akonáhle pri plánovaní stavby alebo rekonštrukcie príde rad na podlahy, vyvstáva otázka, aký materiál zvoliť. Pri tom je potrebné vziať do úvahy celý rad okolností a podmienok. Akému zaťažovanie bude podlaha vystavená? Bude pod ňou podlahové kúrenie? Ako ďaleko sa chceme a môžeme venovať údržbe? Ktorý materiál je nám sympatický, prírodné, alebo skôr umelý? Počítame s dlhodobou životnosťou, alebo s tým, že podlahu po pár rokoch vymeníme? Koľko peňazí budeme investovať? Chceme podlahu rýchlo hotovú a pripravenú na nasťahovanie, alebo nás čas netlačí? Odpovede na tieto otázky pomôžu ujasniť základné smer a potom už nezostáva než vybrať ten správny vzor. Materiálov je na trhu veľa, pripravili sme preto stručný orientačný prehľad.
masívne drevo
Klasická podlaha z prírodného materiálu, parkety, podlahovky alebo palubovky. Dielce z jedného kusa dreva, kde každý kus je originál. Pokládka je možná celoplošným lepením, prípadne u podlahoviek / paluboviek skrutkovaním na drevený rošt. U niektorých výrobcov vďaka vyfrézovanými drážkam je možné položiť plávajúcim spôsobom na oceľové sponky. Možnosť povrchovej úpravy lakom alebo olejom a to transparentným-bezfarebným či tónovaným do určitého odtieňa. V čom sa líšia? Lak drevo uzavrie, ale nevytvára sklený povrch. Podlahu stačí vysávať, občas zotrieť vlhkou handrou alebo mopom. Keď sa povrch poškriabe, opotrebuje alebo poškodí, musí sa prebrúsiť a znovu nalakovať celá plocha miestnosti. Oleje a vosky sa do dreva vsiaknu a ponechajú mu prírodný vzhľad. Podlaha sa musí čas od času odolejovat, výhodou je ale možnosť lokálnych opráv poškodených alebo ošlapaných miest. Na trhne možno vyberať ako z mäkších, ale pocitovo teplejších ihličnatých drevín (smrek, borovica, smrekovec, sibírsky smrekovec), či tvrdých listnatých drevín (dub, jaseň, buk, orech, čerešňa a ďalších). Niektoré dreviny a rozmery možno použiť aj v kombinácii s podlahovým kúrením.
Výhody podlahy z masívneho dreva:
Drevo pomáha udržiavať optimálnu klímu v miestnosti, pozitívne ovplyvňuje vaše zdravie
Masívne drevo tlmí zvuky, je tepelný izolant a zároveň pohlcuje pachy
Hodí sa do každého interiéru, pôsobí príjemne, teple, každá podlaha je originál s jedinečným vhľadom
Pri správnej montáži vydrží dlhé desaťročia
Mnohokrát sa môže renovovať a podlaha bude opäť ako nová
Možnosť farebnej úpravy, tónovanie farebnými olejmi či laky
Pri zvolení vhodnej dreviny, rozmeru a dodržanie predpisov možno použiť na podlahové kúrenie
nevýhody:
Časovo náročnejšie a pracnejšie pokládka, ktorú by mal vykonávať odborník
Drevo sa nehodí to vlhkého alebo veľmi suchého prostredia
Ak sa nebude klíma v miestnostiach pohybovať v optimálnych hodnotách (relatívna vlhkosť 50-65%, teplota 15-25%) Hrozí rozmerové zmeny. (Napučanie alebo zoschnutiu)
Aby bolo drevo stále krásne vyžaduje priebežnú údržbu (suché čistenie vysávačom, mokré čistenie a osvieženie mydlom na podlahy, prípadne ošetrenie olejom)
Viacvrstvové drevené podlahy
Patrí do rodiny plávajúcich podláh, ale môžu sa aj celoplošne lepiť. Niekedy sa im tiež hovorí “hotové parkety”, pretože sa po položení nebrúsia a nelakujú, sú už upravené vo výrobe. Po položení sa podlaha môže hneď používať. Jednotlivé lamely sa skladajú z nášľapnej vrstvy kvalitného dreva, stredovej vrstvy (väčšinou smrekové latovky uložené naprieč , ktorá bráni objemovým zmenám) a spodnej protiťahovou dyhy. Niektoré typy majú naspodku nalepenú ešte protihlukovú podložku. Všetky vrstvy sú pevne spojené lepením a lisovaním pri vysokých teplotách. Cena a tiež životnosť podlahy závisí predovšetkým od hrúbky a typu dreviny nášľapnej vrstvy. Býva silná dva až šesť milimetrov a pretože pri jednom brúsení sa odstráni okolo 0,3 mm dreva, vydrží niekoľko renováciou. Najlacnejšie varianty, dyhované podlahy s nášľapnou vrstvou okolo 0,6 mm, sa brúsiť nemôžu. Výhodou najmä pri rekonštrukciách je malá celková hrúbka lamiel, okolo 10 až 22 mm. pri pokládke sa lamely nelepia v pere a drážke, len do seba zaklapnú. len pri montáži na podlahové kúrenie sa obvykle celoplošne lepia k podkladu. Výrobcovia sa predháňajú v ponuke drevín a vzorov: od najmodernejšieho vzhľadu doskové podlahy po vzor parkiet. Nevoľte však len podľa vzhľadu, podstatná je aj presnosť a kvalita opracovania jednotlivých lamiel. K zaujímavostiam patrí “historické” podlahy, ktoré majú nášľapnú vrstvu zo starého upraveného dreva. Dodáva im to vzhľad autentickej dlhoročné podlahy. Tento moderný vzhľad sa dosahuje aj úpravami nového dreva – kefovaním, katrováním, morením a pod.
Výhody viacvrstvových drevených podláh:
Rýchla montáž, podklad ale musí byť rovný, pevný a suchý.
Po položení sa podlaha môže hneď používať.
Možnosť výberu vhodnej hrúbky podlahy najmä pri rekonštrukciách.
Nepreberné množstvo vzorov, prírodný materiál.
Vhodnosť niektorých typov na vodnej alebo fóliové podlahové kúrenie (toto použitie musí byť odporučené výrobcom).
nevýhody:
Podlaha je citlivá na mechanické poškodenie, vyžaduje tiež opatrnejší údržbu.
Nehodí sa do vlhkého prostred