Vyberte si správne brúsivo

Brúsenie je jedným zo základných procesov pri spracovaní dreva, kde sa na povrchovú úpravu používa abrazívny materiál. Existuje veľa rôznych druhov brúsneho papiera a nie všetky sú kvalitné a správne! Brúsenie povrchu je postupný proces rafinácie škrabancov, až kým nie sú také jemné, že ich nevidno. Proces sa zvyčajne začína s použitím hrubého abrazívneho materiálu a končí sa jemným alebo dokonca veľmi jemným brúsením.

Brúsenie elektrickou brúskou

Brúsenie elektrickou brúskou je pohodlný spôsob rýchleho brúsenia veľkých plochých plôch alebo zakrivených povrchov, ak sa používa brúska s bubnom. V súčasnosti existuje mnoho vynikajúcich brúsiek vhodných pre všetky aplikácie. Je nevyhnutné, aby sa pri brúsení akéhokoľvek druhu vždy použil extraktor, pretože vyrobený prach je jednou z najnebezpečnejších látok v dielni a musí sa odstrániť pri zdroji. Ručné brúsenie sa používa na menších plochách alebo profilovaných prácach a brúsny materiál sa všeobecne používa s korkovým blokom alebo brúsnou podložkou. Prach je stále produkovaný, preto by sa mal vždy používať respirátor alebo maska ​​na tvár.

Druhy brúsneho papiera

Brúsne papiere určené aj ručné použitie sa klasifikujú ako priebeh (40 – 80 zrna), stredné (100 – 150), jemné (180 – 240) a veľmi jemné (320 a viac). K dispozícii sú dva typy: „otvorený“ alebo „uzavretý“. V druhom prípade sú častice zoskupené bližšie, zatiaľ čo „otvorené“ papiere majú medzi nimi väčšie medzery. Spravidla sú otvorené papierové vrstvy na obrábanie dreva lepšie, pretože majú tendenciu ľahšie sa upchávať. Podkladovými materiálmi môžu byť buď papier s vysokou hmotnosťou alebo látka, ktorá sa uprednostňuje pri obrábaní dreva. Niektoré brúsivá sú pripevnené na brúsnu podložku pomocou háčika a slučky alebo systému suchého zipsu, vďaka ktorému je výmena papiera otázkou niekoľkých sekúnd.

Druhy brúsnych materiálov

Na brúsenie sa v súčasnosti používajú dva bežné materiály, z ktorých prvý je oxid hlinitý, ktorý je vysoko odolným syntetickým abrazívnym materiálom vhodným pre všetky drevené povrchy, ktorý sa nachádza na všetkých brúsnych médiách pre ručné aj elektrické náradie. Druhým materiálom je karbid kremíka.