Čistenie klimatizácie je dôležité

Klimatizácie spracúvajú vzduch, ktorý dýchate každý deň. V priebehu času sa nečistoty hromadia vo filtroch, potrubiach a ďalších komponentoch zariadenia. Pretože je klimatizácia mimo vášho dohľadu, môžete servis klimatizácie zanedbať. Je však dôležité si uvedomiť, že nepríjemné veci, ktoré sa skrývajú vo vašej klimatizácie, môžu prispieť k zdravotným problémom. To je len jeden z dôvodov, prečo je čistenie klimatizácie dôležité.

Čistenie klimatizácie je nevyhnutnou súčasťou udržiavania zdravého priestoru v domácnosti, kancelárii a všade tam, kde trávite čas.

Baktérie a vírusy

Znečisťujúce látky, ktoré sa dostanú do vašej klimatizácie, sa môžu rýchlo šíriť vo vzduchu v celom priestore. Ak je celá budova obsluhovaná spoločnou multi split klimatizáciou, môže to viesť k tzv. syndrómu chorých budov.

Akonáhle baktérie alebo vírusy kontaminujú vašu klimatizáciu, môžu sa rýchlo šíriť po celej budove spolu s chladným vzduchom. Čistenie klimatizácie odstráni zdroje znečistenia nahromadené vo vašom systéme.

Pleseň

Väčšina kontaminantov zhoršuje vlhkosť, ale pleseň sa na ňu spolieha. Ak má vaša klimatizácia problémy s odstraňovaním dostatočnej vlhkosti zo vzduchu, vytvára to ideálne podmienky pre plesne. Väčšina druhov plesní môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie, najmä u detí, starších ľudí a pacientov s astmou. Niektoré typy môžu dokonca vytvárať nebezpečné toxíny. Pravidelná údržba a čistenie klimatizácie udržiavajú interiér bez plesní.

Chemikálie

Vo vašej priemernej kancelárskej budove je veľa vecí, ktoré emitujú chemikálie, známe ako VOC, ktoré môžu mať vplyv na zdravie.

VOC alebo prchavé organické zlúčeniny sú plyny emitované rôznymi stavebnými materiálmi. VOC zahŕňajú ozón a formaldehyd. Aj keď sa ozón prirodzene vyskytuje v horných vrstvách atmosféry, pri dýchaní škodí. Ozón môže byť emitovaný kancelárskymi potrebami, ako napríklad:

  • kopírky
  • tlačiarne
  • lepidlá

Formaldehyd a ďalšie prchavé organické zlúčeniny sú emitované:

  • koberce
  • čistiace prostriedky
  • benzín
  • pesticídy
  • cigaretový dym

Väčšina emitovaných chemikálií nie je príčinou obáv pri nízkych dávkach, ale pri vysokých koncentráciách sa môže stať nebezpečnou. Chemikálie sa hromadia v zle vetraných a uzavretých budovách, čo spôsobuje zvýšenie koncentrácie vo vzduchu.

Čistenie klimatizácie by mohlo znamenať rozdiel medzi zdravým pracovným prostredím a nebezpečným prostredím. Podmienky ako zlá ventilácia a vysoká vlhkosť vzduchu môžu zhoršiť vplyv chemikálií zachytených vo vzduchu. Zbavte sa týchto chemikálií zabezpečením toho, že vaša klimatizácia bude správne servisovaná a čistená.

Prachové roztoče a domáce zvieratá

Ak ste alergický na psov alebo mačky, pravdepodobne viete, že zviera nemusí byť v tej istej miestnosti, aby vyvolalo príznaky. Dôvodom je, že zvieratá majú tendenciu zanechávať srsť. Toto je len jeden príklad niečoho, čo nevidíte, a môže spôsobiť znečistenie vášho vzduchu.

Správny servis klimatizácie vám pomôže udržať klimatizáciu čistú, takže sa vyhnete vyššie spomenutým problémom. V rámci servisu klimatizácie sa vymieňajú filtre, ktoré môžu obsahovať baktérie, vírusy a plesne. Vyčistia sa aj vaše cievky, odtoky a ďalšie súčasti systému.