Vedecké fakty zubnej ortuti a ďalšími toxikantmi v životnom prostredí, ktoré potrebujete vedieť
Ak by všetci mali rovnakú reakciu na toxické látky v životnom prostredí, tieto nebezpečné látky by pravdepodobne boli okamžite zakázané. Všetkým, ako aj ich lekárom, bude jasné, že vystavenie špecifickému toxickému materiálu má za následok konečný výsledok – presne rovnakú chorobu, ktorú zdieľajú všetci, ktorí prichádzajú do styku s nebezpečnou látkou. Výskum však ukázal, že jedinci reagujú na toxické látky v životnom prostredí spôsobom, ktorý je jedinečný pre ich vlastné orgány.
Táto “personalizovaná odpoveď” bola podrobne skúmaná v prípade zubnej ortuti. Preskúmanie vedy o zubnej ortuti v skutočnosti vrhá svetlo na komplexnú variabilitu environmentálnych ochorení. Ponúka tiež nádej, že toto nové pochopenie môže pomôcť vyliečiť chorobný stav verejného zdravia 21. storočia.
Čo je zubná ortuť?
Často označované ako “strieborné výplne”, všetky zubné amalgámy pozostávajú z 45-55% kovovej ortuti. Ortuť je známy neurotoxín. Amalgámy sa stále používajú na približne 45% všetkých priamych zubných náhrad po celom svete vrátane USA.
Aké sú niektoré zdravotné riziká spojené so zubnou ortuťou?
Správne diagnostikovanie “nepriaznivých účinkov na zdravie”, ktoré súvisia s výplňami amalgámových zubných ortuti, je obmedzované zoznamom možných reakcií na elementárnu formu látky, ktoré zahŕňajú viac ako 250 príznakov. Nie všetci jedinci budú mať rovnaký symptóm alebo kombináciu príznakov. Navyše vedci spojili ortuť v amalgámových náplniach s Alzheimerovou chorobou, amyotrofickou laterálnou sklerózou (Lou Gehrigovou chorobou), odolnosťou voči antibiotikám, úzkosťou, poruchami autistického spektra, chronickým únavovým syndrómom, depresiou, neplodnosťou, ochorením obličiek, roztrúsenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a ďalšie zdravotné problémy.
Faktor reakcie # 1: forma látky
Ortuť existuje v rôznych formách a zlúčeninách a tieto rôzne formy a zlúčeniny môžu produkovať rôzne výsledky u ľudí, ktorí sú vystavení im. Typ ortuti používanej v amalgámových náplniach je elementárna (kovová) ortuť. Na rozdiel od toho, ortuťou v rybách je metylortuť a ortuťou v konzervačnom činidle pre očkovanie thimerosal je etylortuť.
reklama – viac informácií
Faktor reakcie č. 2: Rôzne orgány v tele
Ďalším dôvodom pre širokú škálu symptómov je, že ortuť sa môže akumulovať prakticky v akomkoľvek orgáne. V prípade výplní z ortuti zubov sa odhaduje, že 80% tejto ortuťovej pary absorbuje pľúca a prechádza do zvyšku tela, najmä do mozgu, obličiek, pečene, pľúc a zažívacieho traktu. Polčas rozpadu kovovej ortuti sa líši v závislosti od orgánu, v ktorom bola ortuť uložená.
Faktor reakcie # 3: Oneskorené efekty
Príznaky toxickej expozície môžu trvať veľa rokov, kým sa prejavia. Napríklad Úrad pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (OSHA) uznáva, že chronické ochorenia súvisiace s toxickými expozíciami môžu mať latenciu 20-30 rokov alebo dlhšie.
Faktor reakcie # 4: alergie
Alergie a precitlivenosť sú ďalším dôležitým aspektom reakcií na toxické látky. Pretože väčšina pacientov nie je testovaná na alergiu na ortuť pred expozíciou zubného amalgámu, až 21 miliónov ľudí by mohlo byť nevedomky alergických na ortuť v ústach. Táto hodnota by však mohla byť vyššia, pretože alergie na kovy sú údajne na vzostupe.
Faktor reakcie # 5: Genetická predispozícia
Rastúci objem nedávno uverejneného vedeckého výskumu skúma, ako môže vystavenie ortuti predstavovať veľmi významné riziká pre jedincov so špecifickými genetickými vlastnosťami vrátane polymorfizmov CPOX4, APOE, BDNF, MT, variantov COMT, mutácií MTHFR a variantov PON1. Príbeh o 2016 novinkách s niekoľkými prevažujúcimi zubnými ortuťovými výskumníkmi zistil, že 25-50% ľudí má tieto genetické varianty a znáša “životné riziko” neurologického poškodenia.
Faktor reakcie # 6: Ďalšie úvahy
Okrem hmotnosti a veku jednotlivca, ako aj iných existujúcich zdravotných podmienok, počet amalgámových výplní, pohlavia, zubného povlaku, strava, konzumácia mlieka alebo alkoholu a iné okolnosti môžu zohrávať úlohu v jedinečnej reakcii každej osoby na ortuť. Ďalšou dôležitou myšlienkou je synergia medzi rôznymi toxickými expozíciami, ktoré utrpela tá istá osoba.
záver
Samozrejme, presný spôsob, akým osoba reaguje na toxikant z prostredia, je založená na spektre okolností a podmienok. Faktory opísané v tomto článku sú iba zlomkom mnohých častí v hádke s nepriaznivými účinkami na zdravie súvisiacimi s toxickými expozíciami. Veda o zubnej ortuti dokazuje, že v záujme úplného pochopenia environmentálnych ochorení musíme uvedomiť, že rovnako ako každá toxická expozícia je jedinečná, každá osoba takýmto toxickým vystavením zasiahne.