Tee tree olej a jeho použitie

tee tree

Tea Tree olej bol v používaný už v staroveku domorodými Austrálčanov, ktorí vdychovali inhalačná pary z rozdrveného listov pri kašli a nachladnutí, a používali listy ako antiseptikum na rany a kožné problémy.

V dnešnej modernej dobe je jedným z nenahraditeľných éterických olejov, ktorý má celý rad využitie. Právom je nazývaný “lekárnička vo fľaši” vzhľadom k jeho vykazovaným antivírovým, antibakteriálnym, antimykotickým a antiseptickým vlastnostiam.

Tea Tree olej by nemal byť používaný neriedený na koži – a nikdy by nemal byť konzumovaný! Často sa používa v kombinácii s levanduľovým esenciálnym olejom.

Je vynikajúcim pomocníkom v starostlivosti o pleť a pre liečbu mnohých ochorení a stavov. Na čo možno teda Tea Tree použiť?
1. Antivírusová ochrana

Pomáha pri chrípke, prechladnutí a kašli. Stačí pridať niekoľko kvapiek do kúpacej či inhalačné kúpele.
2. Na herpes / opary

Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu kokosového oleja s 5 kvapkami Tea Tree. Možno aplikovať pomocou vatového tampónu opatrne na opar niekoľkokrát za deň. Ak je táto liečba Tea Tree olejom zahájená už pri najbližších príznakoch oparu (pocit mravčenia), môže jeho vzniku zavčas zabrániť.
3. Na vši

Veľakrát použitie Tea Tree oleja môže byť viac účinné v boji proti všiam, ako akýkoľvek farmaceutický prípravok. Pridajte niekoľko kvapiek do bežného šampónu. Možno ho použiť aj ako prevenciu.
4. Na akné

Lokálna aplikácia 5% Tea Tree gélu môže byť rovnako účinná proti akné ako 5% benzoylperoxidu – aj keď výsledky trvajú trochu dlhšie. Pacienti, ktorí používajú Tea Tree olej uvádza menej vedľajších účinkov než pri užívaní procedúr s obsahom benzoylperoxidu.
5. Na pleseň na nohách

Tea Tree olej zmiešajte s kokosovým olejom (4 diely kokosového oleja, 1 diel Tea Tree) a aplikujte na postihnutú oblasť dvakrát denne, aby došlo k vyčisteniu plesne. Možno aplikovať tiež kúpeľ nôh – pridajte 10 kvapiek oleja Tea Tree do kúpeľa spolu s malým šálkou morskej soli alebo síran horečnatého. Dôležitá je výmena ponožiek aspoň jedenkrát denne!
6. Na lupiny

Šampón, ktorý obsahuje 5% tea tree olej preukázal účinnosť proti lupinám kvôli jeho schopnosť liečiť Malassezia furfur – typ huby, ktorá je najčastejšou príčinou ochorenia. Tea tree olej je známe antifungálne činidlo, účinné proti dermatofytom viac nájdených na koži.
7. Na pleseň na nechtoch

Pri aplikácii Tea Tree oleja na infikovaný necht dvakrát denne dochádza k vyliečeniu. 100% Tea Tree olej aplikovaný na napostižené mies má proti onychomykóze (najčastejšia príčina ochorenia nechtov) porovnateľnú účinnosť ako klotrimazol. Pri nižších koncentráciách k takejto účinnosti nedochádza.
8. Na ploštice, roztoče a mravca

5% roztok oleja Tea Tree je účinnejší ako komerčné lieky proti svrabu a roztočom. K ďalším sľubným esenciálne olejom proti svrabu patrí kurkumu a Neem (prírodné “antibiotikum”, proti baktériám, vírusov, plesniam). Pre zabitie roztočov a domácich ploštíc pridajte 2 čajové lyžičky do bielizne a nastavte na program vyvárku. Možno použiť aj proti mravcom – pridaním niekoľkých kvapiek oleja do rozprašovača – používa sa do skríň a na miesta, kde mravce do domu vnikajú.
9. Ako dezinfekcia

Tea Tree možno riediť a použiť ako dezinfekčný prostriedok na toaletách, na kľučky dverí, vodovodné batérie, vypínače (opatrne!), A tak ďalej. Mydlo na pranie s obsahom Tea Tree oleja môže byť spolu s vyváracieho účinné pri dekontaminácii oblečenia a posteľnej bielizne. Niektoré štúdie ukázali, že olej z čajovníka môže byť účinnejšie, než chemické dezinfekčné prostriedky proti závažným infekčným chorobám. Ďalšie esenciálne oleje s dezinfekčnou účinnosťou ako Tea Tree je olej z citrónovej trávy a eukalyptu.
10. Starostlivosť o akvarijné rybky

Zriedený Tea Tree olej býva často aplikovaný ako liek na spoločné bakteriálne a plesňové infekcie u akváriových rýb. Pôsobí ako dezinfekčný prostriedok a najčastejšie sa používa na podporu opätovnému rastu plutiev a tkanív. Rekondičné prostriedky založené na Tea Tree oleji sú používané prevažne na Betta rybkách – Bojovnice. Môže byť tiež použitý u iných akváriových rýb.

Kedy ešte siahnuť po Tea Tree oleji?

pri bolestiach zubov
pre použitie proti plesní v domácnosti (1 čajová lyžička na šálku vody)
proti komárom