Pred kúpou vysúšača sa treba zamyslieť

Základná otázka znie: prečo si vlastne tento spotrebič kupujeme. Kvôli väčšiemu pohodliu v dome, kvôli tomu, že ho ešte nemáme a chceme ho (pre každý prípad) alebo zo zdravotných dôvodov? Ten tretí dôvod je asi najzávažnejší. Vlhkosť vzduchu je totiž podobne dôležitý faktor ako napríklad teplota.

Vo veľa domoch alebo bytoch totiž nie je ideálna vlhkosť vzduchu (tá je niekde okolo 40 až 50 percent). Aj príliš suchý aj príliš vlhký vzduch sú pre zdravie človeka nepriaznivé a spája sa s tým veľa neduhov. Nuž a napokon, samotné obydlie tiež potrebuje ideálny vzuch, inak sa v ňom darí pliesňam, baktériám a podobne. Ak si vysúšač či odvlhčovač nekupujete len pre parádu, je dobré siahnuť po kvalitnom prístroji.

Vysúšať môžete niekoľkými metódami. Existujú domáce aj mohutné priemyselné vysúšače, máme na trhu adsorpčné či bazénové prístroje. Každý má trochu iný účel. Môžeme ich dopĺňať aj rôznymi ventilátorovými systémami, pretože cirkulujúci vzduch a vetranie je zdravé. Odvlhčovacie zariadenia pracujú podobne ako klimatizácie (poháňajú vzduch okolo chladiacich špirál a trubiek), ostatne, klimatizácie pôvodne vynašli, aby s nimi vysúšali papiere. Nazbieraná prebytočná voda sa zachytáva v nádobke alebo hadicou sa odvádza do odpadu. Výkonné prístroje, ktoré pracujú s väčšími objemami, potrebujú aj čerpadlo.

Toto všetko je si treba pamätať, pretože možno budete musieť tekutinu ručne vylievať, alebo sa o to nebudete musieť starať. Zanedbateľný nie je tiež hluk a určite ekonomická otázka. Pri kúpe sa snažíme o rovnováhu – aby bol prístroj výkonný, ale zároveň aby veľa “nežral” energiu, obzvlášť keď ho plánujete mať v nepretržitej prevádzke. Samozrejme, to nie je podmienka. Vysúšať môžete aj občasne – napríklad pri daždi alebo povodniach, prípadne keď doma zavárate, vyvárate a podobne. Ak máte doma staré vodovodné potrubie a odniekiaľ vám uniká trochu vlhkosti, tiež bude za niečo podobné radi.

K ďaľším obľúbeným činnostiam majiteľov vysúšačov patrí záhradničenie v sklenníku, robota v pivnici. Domáce odlvhčovače fungujú najlepšie pri letných teplotách, naopak v zime strácajú na výkone. Ďaľšia vec, na ktorú sa môžete spýtať predajcu.

Nuž a napokon, keď už stojíte pri pulte v predajni, určite vás bude zaujímať spracovanie a odolnosť prístroja (plastovosť či kovovosť), trvanlivosť, bezpečnosť, prídavné funkcie, váha a mobilita… a tak ďalej. Na Slovensku je niekoľko dobre zabývaných značiek, napríklad MASTER, REMKO či DAITSU. Prístroje od týchto firiem sú overené a je ich výdať napríklad na termo-výstavách a podobne.