Osem vecí, ktoré treba zvážiť pred nákupom miešačky
Stavebné miešačky sú kovoví robotníci na našich stavbách. Väčšie množstvo betónu alebo malty bez nich jednoducho nezarobíte. Povieme si preto, aké otázky si máme položiť pred kúpou, resp. na čo treba pozerať.
- Objem bubna. Býva najčastejšie v rozmedzí od 120 do 260 litrov. Je treba pamätať, že ale maximálnu kapacitu v praxi nejde naplniť úplne, bol by to aj nezmysel. Väčšie stavby potrebujú väčšie miešačky, na menšie projekty vám stačia aj menšie mobilné stroje.
- Výkon. Medzi miešačkou s výkonom 600 kilowattov a 1200 môže byť veľký rozdiel. Napríklad v tom koľko ťažkého materiálu dokáže pomiešať na jednu várku, alebo ako rýchlo to trvá – napríklad 30 sekúnd je veľmi dobrý čas, väčšinou sa mieša aj dlhšie.
- Napájanie. Máte iba 230 voltové zásuvky, alebo aj 380-ku? To je dosť dôležité. Nielen kvôli koncovke, ktorá vedie z motorovej skrine na miešačke (teoreticky sa to dá prerobiť, motor to nepoškodí). Často potrebujete aj predlžovačku – opäť platí, nie každý má 380 voltovú variantu.
- Odolnosť. Jedna z kľúčových vecí, miešačky sa totiž nekupujú na pár mesiacov alebo na jednu stavbu. Dosť často sa kupujú aj z druhej ruky, vtedy naozaj musíte pozerať v akej „kondícii“ je miešačka. Istá miera hrdze napríklad nevadí – miešačky sú veľmi namáhané prístroje a takú farbu, čo by vydržala všetok ten tlak, vlhkosť a mechanické namáhanie – ešte nevymysleli. Niektoré miešačky majú niektoré časti z plastu – to sú tzv. hobby miešačky, vydržia málo a sú určené len na malé občasné práce, napríklad na chalupe a pod.
- Hlučnosť. Väčšina murárov na hlučnosť zrejme nehladí, sú zmierení s tým, že výroba betónu je hlučná záležitosť. Ak však hľadáte tichšiu prevádzku, informujte sa o tom u predajcu. Mimochodom, nižšia hlučnosť sa často dosahuje práve plastovými materiálmi, čiže na úkor odolnosti.
- Mobilita. Stavebné miešačky bývajú väčšinou vybavené kolieskami a úchytmi na manipuláciu, otázne je – či ju dokážete aj ručne odtiahnuť na nejaké miesto, čo potrebujete na prepravu na dlhšie vzdialenosti, či sa miešačka vojde napríklad do malej bránky, či sa dá dobre stabilizovať na zemi a podobne. Všetko treba dopredu zvážiť.
- Cena. Po zrátaní predchádzajúcich vlastností nám vyjde cenová hladina. Pri miešačkách a podobných prístrojoch odporúčame nekupovať to najlacnejšie, na čo narazíte. Môže sa vám to nepríjemne vrátiť v budúcnosti. Treba pamätať na to, že je to dlhodobá investícia, možno aj na desiatky rokov.
- Značka. Videli ste už doma vyrobenú miešačku? Je to možné, domáci majster s motorom, pásovinou a oceľovou vaňou dokáže zázraky. Väčšinou si miešačku však kupujeme, vtedy odporúčame osvedčené značky/výrobcu ako Atika, Lescha, Belle alebo Diem.