Orchidea v byte

Ak nebudete rešpektovať potreby orchideí, môžete každú chvíľu kupovať novú. A to sa naozaj neoplatí. Prečítajte si nasledujúce rady, ktoré vám povedia, ako sa starať o váš exotický skvost. Ak ich budete rešpektovať a vytvoríte pre orchidea ideálne prostredie, bude vás svojou krásou ohromovať dlhú dobu.

Každý z nás chce mať v byte kúsok z prírody. Orchidea je jednou z krás prírody, ktoré si našťastie môžeme odniesť domov. Orchidey, ktoré sa pestujú ako izbové rastliny, pochádza z 90% z dažďových pralesov. Pre vytvorenie optimálnych podmienok pre ich pestovanie musíte vedieť, či sa jedná o druh, ktorý rastie v korunách stromov alebo na zemi. Orchidey z korún stromov (epyfitní orchidey) majú rady prívetivé teploty. Vyhovujú im teploty od 18 do 24 ° C. Na zemi rastúce orchidey (terestrickej) sú naopak chladnomilné. Pre nich sú najvhodnejšie teploty od 12 do 18 ° C. Pre dekoráciu v byte je teda vhodné vybrať si orchidea epyfitní.

Vyberajte pozorne
Pri kúpe orchidey sa riaďte predovšetkým zrakom. Na prvý pohľad musí byť orchidea zdravá. Nesmie mať žiadne známky poškodenia či zvädnutosť. Ak orchidea v obchode stojí vo vode a jej substrát je mokrý, je tu veľký predpoklad, že vám doma dlho nevydrží. Jej korene nie sú vetrajú a môžu postupne začať hniť.

Orchidea nás už dlhé storočia uchvacuje svojimi fantastickými tvarmi a prekrásnou súhrou farieb. Ak orchidei poskytnete patričné podmienky k životu, môžete sa z jej nádhery radovať takmer po celý rok. Bežne dostupné orchidey v našich obchodoch pochádzajú z tropických pralesov. Hoci by ste mohli predpokladať, že zbožňujú slnko a slnečné lúče, nie je tomu tak. Orchidea má rada svetlo, ale v žiadnom prípade by ste ju nemali vystavovať zákernému priamemu slnečnému žiareniu. V pralese je totiž kvetina chránená pred ostrými slnečnými lúčmi stromy a vysokou vlhkosťou vzduchu. Zvoľte pre ňu svetlé až polotienisté miesto, kde na ňu slnko nebude priamo svietiť. Tiež ju nevystavujte prievanu. Chladný prúd vzduchu im veľmi škodí.

Dôležité je prostredie
Pre vytvorenie tých najlepších podmienok pre orchidea je nutná dostatočná vlhkosť. Tú môžete rastline zabezpečiť, pokiaľ ju vložíte do špeciálneho kvetináča. Ten si môžete sami veľmi jednoducho vytvoriť. Kvetináč s orchideí umiestnite do sklenenej nádoby, ktorá bude mať na dne vrstvu kamienkov a vody. Tak dáte orchidei presne tú vzdušnú vlhkosť, ktorú potrebuje.

Vodu musíte pravidelne dopĺňať. Ale dajte si pozor na množstvo. Ak voda z dna kvetináča bude stále zasahovať ku koreňom kvety, môžete ju podmáčať. Premokrenie substrátu potom bude mať za následok zahnívanie vzdušných koreňov.

Orchidea Vám sama povie, čo potrebuje. Ak u nej objavíte mäkké listy, hovorí vám, že potrebuje tieň a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Spaľujú a vysušujú ju priame slnečné lúče. Najlepšie miesto pre orchidea je východná či západná strana.

Vyberte si svoju orchidea, starajte sa o ňu a užívajte si jej krásy čo najdlhšie.