Neviete nájsť ideálny povrch do vášho interiéru? Vyskúšajte travertín

V dnešnom sortimente povrchovej úpravy je naozaj niekoľko možností. Nemusíte sa spoliehať len na jeden druh a vybrať si podľa svojej chute. Ak by to mala byť dlažba, ktorá úspešne odoláva všetkým podmienkam, mali by ste si zvoliť prírodný kameň, ktorý je spracovaný do tej najdokonalejšej podoby.

 

Trvácnosť vzácneho kameňa

Podlahy z prírodného kameňa sú veľmi trvanlivé, čo sa zvýši aj výbrusom do zrkadlového lesku. O trvácnosti travertínu ako stavebného materiálu svedčí aj prierez jeho históriou využívania. Najstaršie poznatky o ňom siahajú až do čias starého Egypta, kde bol už vtedy  veľmi drahý a vzácny. Jedinou nevýhodou môže byť jeho chlad na dotyk a možno klzký povrch.

Ako vyzerá travertín

Travertín je vo svojej podstate ako mramor, ktorý má svoju charakteristickú kresbu, ktorá je daná od prírody. Je to však zároveň vkusný doplnok a každá jedna čiarka a prípadná nedokonalosť sa cení čo najviac. Pokiaľ máte záujem o travertínovú dlažbu, môžete sa spoľahnúť, že si ňou zaistíte maximálny luxus. Má veľmi krásne, jasné a elegantné farby, ktoré dopĺňa nepravidelné žilkovanie.

Je cenovo dostupný

Podľa druhu kameňa sa odvíja aj jeho cena, ktorá je daná veľkosťou zvoleného formátu, hrúbkou kamennej dlažby, kvalitou a miestom ťažby a dokonca aj zafarbením, pričom tmavšie odtiene sú zvyčajne drahšie. Jeho odolnosť proti vlhkosti, vode a mechanickému poškodeniu sa vysoko cení tiež.

Dlažba z lešteného kameňa sa väčšinou čistí suchou metódou, vysatím alebo zametaním. Ak by ste chceli zvýšiť lesk, používajú sa špeciálne prípravky, pasty a vosky s obsahom parafínu, syntetických a rastlinných voskov. Ideálna je do miestnosti, ktorá vás má reprezentovať, no využiť vlastnosti travertínu môžete aj v iných priestoroch a dokonca aj v exteriéri.