Kam na letnú dovolenku

Chystáte sa v lete na dovolenku, ale nemáte tušenie, kam sa vydať. Podľa čoho sa vlastne rozhodnúť, ktorá oblasť je pre nás tá najlepšia, keď svet je predsa tak veľký?

financie

Bernú mincí celej dovolenky sa javí finančný rozpočet. Všeobecne sú drahšie a lacnejšie krajiny alebo konkrétnej oblasti. Je samozrejme možné veľa vecí (ubytovanie, doprava, zábava, ..) získať lacnejšie, ak je človek šikovný a dokáže si ich sám zariadiť.
dovolenka

dovolenka

Odpočinok vs. dobrodružstvo

Mali by sme vedieť, či sa na dovolenku ideme váľať k moru s nohami hore, alebo či nás viac láka možnosť preskúmavať nové oblasti, objavovať krásy tunajšej prírody alebo spoznávať a prechádzať veľké mestá. Podľa toho si vyberáme, či do oblasti prírodnej, mestské alebo prímorské.

Deti, psík?

Ak ideme na dovolenku s deťmi či psíkom, musíme vopred vyberať vyhovujúce miesta práve pre nich. Nie vo všetkých hoteloch a leteckých spoločnostiach uvítajú psíka s radosťou a nie na všetkých plážach sa stretneme s nadšením, že sme so sebou doviezli partiu kričiacich ratolestí. V tomto bode je adekvátne spoľahnúť sa na rady niekoho, kto už danú oblasť s deťmi či psíkom vyskúšal pred nami.

Sprechen sie Deutsch?

Je vhodné pri výbere zvážiť, akými jazykmi sa v ktorej krajine hovorí a ktoré skutočne ovládame. Obyvatelia každej krajiny spravidla hovorí viac ako jedným jazykom, typovo to ale bývajú jazyky podobné a predsa len pre nás bude najvhodnejší krajín tá, ktorej úradným jazykom bude práve ten, ktorý ovládame. Istota je v tomto prípade jednoducho istota.

osobné preferencie

Ak zvážite všetky predchádzajúce body, zistíte, že vám stále zostáva relatívne široká oblasť možností. V tomto prípade už urobíte najlepšie, dáte ak na osobné preferencie. Môžete sa riadiť priemernou teplotou krajiny (rozdiel bude medzi Afrikou a Nórskom), miestnym náboženstvom, zvyky, množstvom pamiatok, kultúrou a pod.