Čo zvážiť pri kupovaní tapiet?

Tapety ako interiérový doplnok zažívajú hotovú renesanciu. Výber tapiet je pestrejší, sú kvalitnejšie a tak rôznorodé, že s výberom svojho favorita by nemal azda nikto problém. Čo však treba pri výbere tapiet zvážiť?

Materiál

Výber materiálu tapiet závisí od ich predpokladaného zaťaženia či umiestnenia. Výhodou papierových tapiet je veľmi nízka cena, na druhej strane ale nie sú príliš odolné voči oderu a nedajú sa umývať. To sa nedá tvrdiť o vinylových tapetách. Tie poskytujú farebnú stálosť, dostatočnú odolnosť i možnosť umývania. Môžu byť však pomerne nepriedušné, pri lacnejších kusoch sa môže objaviť zápach umeliny.

Azda najlepšie tak z nášho porovnávania vychádzajú vliesové tapety, patriace medzi naozaj moderné tapety na stenu. Ich plusy? Pevnosť, farebná stálosť, odolnosť, dobrá priedušnosť a veľmi dobrá zvukovo-tepelná izolácia.

Farby

Pri výbere farieb treba zvážiť účel tapiet v danej miestnosti. Majú ju dotvárať, alebo na nich budete „stavať“ štýl celého interiéru? V prvom prípade by mali dotvárať miestnosť ako celok – farba tapiet by sa teda mala zhodovať alebo príjemne kontrastovať s farbou zariadenia, kobercov, podlahy, okien a pod. V druhom prípade pravdepodobne budete postupovať tak, že na základe farby či vzoru tapiet budete kupovať ostatné zariadenie do interiéru.

Veľmi pekné sú napríklad tapety do kuchyne v lahodných bledých či jemných pastelových odtieňoch. Absolútne univerzálny prvok, ku ktorému pasuje azda hocičo.

Hra s priestorom

Vďaka farbám a vzorom tapiet sa môžete pohrať s rozmermi interiéru, aj keď „len“ opticky. Jasné a svetlejšie farby tapiet priestor opticky zväčšujú, zatiaľ čo opak, tmavé farby, plnia opačnú úlohu a hodia sa skôr do priestrannejšieho interiéru. Svetlé tapety spolu s malými vzormi interiérový priestor rozjasňujú, ak si vyberiete tapety so zvislým vzorom, treba počítať s tým, že priestor opticky zvýšia. V prípade horizontálneho vzorovania čakajte opačný efekt, teda optické rozšírenie miestnosti.