Ako dlho by malo vaše dieťa spať?

Ako dlho by malo vaše dieťa spať?

Prečo je spánok pre dieťa dôležitý


Malé deti potrebujú spať viac ako ktorákoľvek iná veková skupina, aby si oddýchli a pripravili na ďalší deň. V ranom detstve vzniká životne dôležitý fyzický a duševný vývoj, takže spánok je v tomto období mimoriadne dôležitý pre potrebný rast a oddych.. Oddych tiež priamo ovplyvňuje náladu dieťaťa. Je ľahké podceňovať množstvo spánku, ktoré dieťa skutočne potrebuje, aby zostalo šťastné a fungovalo normálne.

Ako dlho potrebuje dieťa spať

Batoľatá potrebujú každý deň približne 12-14 hodín spánku, čo často vyžaduje popoludnajší spánok.  Väčšina detí vo veku menej ako jeden rok  má tendenciu spať v aj počas dňa. Až okolo veku 18 mesiacov najmenší potrebujú len jeden spánok denne. To všetko závisí od jednotlivca, spolu s tým, kedy idú spať a ako dlho spia v noci. Aké sú deti aktívne počas celého dňa a majú aktívne vyplnení čas napr. hrou, to má tiež vplyv na ich spánok.  Štýl spánku každého dieťaťa je iný, ale vo všeobecnosti deti považujú za ťažšie zostať bdelé dlhší čas v porovnaní s dospievajúcimi alebo dospelými.

Ak má dieťa v noci dostatočné množstvo spánku, spánok počas dňa by mal trvať jednu hodinu až dve a pol hodiny, keď je batoľa približne 12 mesiacov staré. Potom jeden a pol až dve hodiny, keď dosiahne 18 mesiacov a keď dosiahnu dva roky len jeden a pol hodiny.

 Kedy je ten správny čas?

Rovnako ako trvanie, ďalším dôležitým faktorom je prispôsobenie odpočinku do harmonogramu vášho dieťaťa v správny čas. Snažte sa dávať pozor na príznaky, ktoré signalizujú, že vaše dieťa je ospalá v popoludňajších hodinách, či už po obede alebo v priebehu popoludnia. Medzi 14:00 a 16:00 každý deň prirodzene klesá telesná teplota, čo signalizuje produkciu melatonínu, čo nám spôsobuje ospalosť. Preto sú tieto dve hodiny ideálnym časom na spánok, pretože vaše dieťa oveľa ľahšie zaspí a po prebudení sa bude cítiť viac svieže.

Kvalitná posteľ

Nezabúdajte, že vaše dieťa potrebuje kvalitnú posteľ. Dobre vytvorené podmienky na spánok spolu s dobrou posteľou sú ideálnou kombináciou pre dobrý vývoj dieťaťa.