Ako dlho by malo vaše dieťa spať?

Prečo je spánok pre dieťa dôležitý


Malé deti potrebujú spať viac ako ktorákoľvek iná veková skupina, aby si oddýchli a pripravili na ďalší deň. V ranom detstve vzniká životne dôležitý fyzický a duševný vývoj, takže spánok je v tomto období mimoriadne dôležitý pre potrebný rast a oddych.. Oddych tiež priamo ovplyvňuje náladu dieťaťa. Je ľahké podceňovať množstvo spánku, ktoré dieťa skutočne potrebuje, aby zostalo šťastné a fungovalo normálne.

Ako dlho potrebuje dieťa spať

Batoľatá potrebujú každý deň približne 12-14 hodín spánku, čo často vyžaduje popoludnajší spánok.  Väčšina detí vo veku menej ako jeden rok  má tendenciu spať v aj počas dňa. Až okolo veku 18 mesiacov najmenší potrebujú len jeden spánok denne. To všetko závisí od jednotlivca, spolu s tým, kedy idú spať a ako dlho spia v noci. Aké sú deti aktívne počas celého dňa a majú aktívne vyplnení čas napr. hrou, to má tiež vplyv na ich spánok.  Štýl spánku každého dieťaťa je iný, ale vo všeobecnosti deti považujú za ťažšie zostať bdelé dlhší čas v porovnaní s dospievajúcimi alebo dospelými.

Ak má dieťa v noci dostatočné množstvo spánku, spánok počas dňa by mal trvať jednu hodinu až dve a pol hodiny, keď je batoľa približne 12 mesiacov staré. Potom jeden a pol až dve hodiny, keď dosiahne 18 mesiacov a keď dosiahnu dva roky len jeden a pol hodiny.

 Kedy je ten správny čas?

Rovnako ako trvanie, ďalším dôležitým faktorom je prispôsobenie odpočinku do harmonogramu vášho dieťaťa v správny čas. Snažte sa dávať pozor na príznaky, ktoré signalizujú, že vaše dieťa je ospalá v popoludňajších hodinách, či už po obede alebo v priebehu popoludnia. Medzi 14:00 a 16:00 každý deň prirodzene klesá telesná teplota, čo signalizuje produkciu melatonínu, čo nám spôsobuje ospalosť. Preto sú tieto dve hodiny ideálnym časom na spánok, pretože vaše dieťa oveľa ľahšie zaspí a po prebudení sa bude cítiť viac svieže.

Kvalitná posteľ

Nezabúdajte, že vaše dieťa potrebuje kvalitnú posteľ. Dobre vytvorené podmienky na spánok spolu s dobrou posteľou sú ideálnou kombináciou pre dobrý vývoj dieťaťa.