5 spôsobov, ako zlepšiť pamäť prirodzenou cestou

Hoci neexistujú žiadne pevné vedecké dôkazy, ktoré by dokázali stanoviť inverznú súvislosť medzi vekom a pamäťou, je pravdepodobné, že schopnosť uchovávať informácie prostredníctvom pamäti klesá vo veku. Zdá sa, že straty pamäte sú prevažne medzi staršími a mnohé štúdie ukázali, že existuje spojenie medzi vekom a stratou pamäti.

Nie sú známe žiadne lieky na úbytok pamäti. Existujú však akceptované metódy a techniky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť pamäť, a to ako medicínske, tak alternatívne spôsoby. Tu je päť spôsobov, ako zlepšiť pamäť prirodzeným spôsobom:

• Jedzte správne. Zachovanie zdravej, vyváženej stravy môže značne zlepšiť pamäť. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Pridajte bielkovinové alebo bielkovinové náhrady do stravy a obsahujte značné množstvo sacharidov, zdravých tukov a vlákien pre zdravú výživu. Udržiavajte diétny plán, ktorý môže dobre fungovať so svojimi zdravotnými potrebami. Zachovanie zdravej výživy zvýši metabolizmus a udrží vašu energiu vysokú a to nakoniec povedie k zlepšeniu pamäti.

Príklady potravín, ktoré pomáhajú zvyšovať pamäť, sú ryby a morské plody, bobule, celozrnné plody, orechy a rajčiaky. Tieto potraviny sú bohaté na vitamíny a minerály, ktoré nielen pomáhajú bojovať proti chorobám, ale tiež pomáhajú zvyšovať náladu na zlepšenie pamäti.

• Získajte dostatok odpočinku. Únava, stres a úzkosť môžu spôsobiť oslabenie tela a môžu mať za následok horšiu pamäť. Získanie veľkého množstva spánku každý deň a umožnenie relaxovať môže mať za následok oživenie tela, ktoré je schopné lepšie plniť úlohy. Správny a dostatočný odpočinok má tiež za následok zlepšenie pamäti.

Únava narúša vašu koncentráciu a ovplyvňuje vašu schopnosť pamätať si veci, zatiaľ čo nedostatočný spánok môže ovplyvniť vašu schopnosť zapamätať si veci. Nedostatok spánku tiež zabraňuje schopnosti vášho mozgu zaznamenávať minulé alebo predchádzajúce udalosti, ktoré musíte uložiť do pamäti. Získajte dostatok denného spánku a počas dňa sa osprchujte, aby sa vaša myseľ a telo osviežili a pripravte si mozog na učenie nových vecí.

• Každodenné fyzické cvičenie a rutinná fyzická kondícia môžu pomôcť zvýšiť metabolizmus a zlepšiť pamäť. Vaše telo a váš mozog môžu obaja využívať telesné cvičenie. Keď cvičíte, aj vy vykonáte svoj mozog. Kardiovaskulárne aktivity, ktoré pomáhajú normalizovať a stabilizovať dýchanie, môžu pomôcť zvýšiť kyslík do mozgu kvôli lepším výsledkom pamäti.

Pravidelné fyzické cvičenie pomáha aj omladenie nervových buniek, čo vedie k lepšej kardiovaskulárnej funkcii. Vylepšená kardiovaskulárna funkcia umožňuje vášmu organizmu kyslíkovať mozog, čo zlepšuje krvný obeh a môže tiež viesť k zlepšeniu pamäti.

• Vezmite vitamíny a minerály vo forme doplnkov na zdravie. Pravidelný príjem správneho množstva vitamínov a minerálov pomáha zlepšiť kognitívne funkcie. Existujú zdravotné doplnky, ktoré sa považujú za posilňovače mozgu a s pravidelným príjmom môžu pomôcť zlepšiť pamäť.

Omega 3, aminokyseliny, vitamín C a vitamín E sú zlúčeniny, ktoré sú známe svojimi schopnosťami zvyšovať mozog. Zdravotné doplnky obsahujúce aktívne kľúčové zložky chránia telo pred voľnými radikálmi, chorobou a stratou pamäti.

• Zvýšte pamäť meditáciou. Pamäť a koncentráciu môžete vylepšiť pomocou meditačných techník. Existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že meditácia môže priamo ovplyvniť funkciu a štruktúru mozgu. Meditácia môže priniesť zmeny v oblasti mozgu, čo vedie k zvýšeniu rozsahu pozornosti, ostrejším zameraným schopnostiam a zlepšeniu pamäti.

Meditačné techniky, ktoré pomáhajú regulovať dýchacie vzory, umožňujú telu správne okysličiť mozog, aby sa zlepšila cirkulácia a zvýšila sa pamäť. Meditácia tiež pomáha vyčistiť myseľ a telo stresu a úzkosti. Tieto techniky vedú k lepšej koncentrácii, ktorá môže viesť k zlepšeniu pamäti.