Zbavte sa škodcov vašich bytových rastlín

Určite veľa z vás pozná ten pocit, kedy s láskou a starostlivosť pestuje od semienka rastlinku, a potom ju začnú napádať a ochutnávať škodcovia izbových rastlín. Niektoré riešenia nie sú zložitá, iná naopak vyžadujú radikálne proces. Najčastejšie sa na izbových rastlinách vyskytujú vošky, roztočce, lalokonosci, húsenice, molica, Červcovité, puklice, smutnice a ďalšie. Rozoznať škodca vyžaduje hlboké vedomosti, avšak niekedy stačí pozorovať iba príznaky a odhalíte páchateľa.

Škodcovia izbových rastlín
listové vošky

spôsobujú deformáciu stoniek a listov. Rastlinka je celkovo slabá a na listoch aj výhonoch nájdete lepkavú medovicu. Vyskytujú sa často od jari do jesene.
roztočec chmeľový

odhalíte podľa bodkovaných či škvrnitých listov a zvinutých okrajov. Na rube listu sa vyskytujú jemné zamatové pavučinky. Vyskytuje sa tiež od jari do jesene.
puklice

spôsobuje lepkavý povlak na černajících listoch, hnedý alebo žltý a voskovitý na rube listov. Vyskytuje sa počas celého roka.
Červcovité

dávajú rastlinke poriadne zabrať. Tá slabne, žltne a v pazuchách listov sa nachádza biela voskovitá vata, medovice na listoch a kaktusových výhonoch – napáda aj kaktusy. Rastlinku napadnú kedykoľvek počas roka. Červcovité môžu byť buď na listoch, alebo koreňoch – rastlina neprospieva a biely voskovitý hmyz sídli v chumáčoch koreňa.