Zbavte sa bolesti chrbta

Chodíme a stojíme vzpriamene, takže naša chrbtica je vystavená značnej záťaži. Vedie to často k bolesti chrbta. Tá patrí k najčastejším steskům chorých u obvodných i odborných lekárov. Tajomstvo, ako sa zbaviť bolesti chrbta, spočíva v posilnení stavcov a okolitých tkanív.
PRÍČINA BOLESTI
Väčšina bolestí v chrbte je následok svalového napätia alebo natiahnutie. Problémy môže tiež spôsobiť chybné držanie tela, oslabenie kostí alebo chrupaviek, zacviknutie nerv alebo aj stres. Chronickou bolesťou v chrbte sa prejaví aj artritída alebo osteoporóza.
ČO TO JE
Hoci sú bolesti v chrbte veľmi nepríjemné, nebývajú väčšinou závažné. Najčastejšie býva postihnutá dolná bedrová časť chrbtice, ktorá podopiera takmer celú váhu tela. Zápalový proces, sebemenší poranenie stavcov, chrupaviek, nervov alebo svalov spojených s chrbticou môže vyvolať bolesť.
PRÍZNAKY BOLESTI ZAD
bolesti a stuhnutosť pozdĺž chrbtice, zvlášť pri pohybe
ostré bolesti v hornej alebo dolnej časti chrbta alebo vystreľujúce dole do nohy
zničujúce bolesť po cvičení alebo po zvýšenej námahe
bolesti chrbta a nepríjemné pocity po dlhom státí alebo sedení
AKO MÔŽU POMÁHAŤ POTRAVINOVÉ DOPLNKY PRI BOLESTI ZAD
Než začnete užívať niektoré doplnky, nechajte sa vyšetriť lekárom, aby zistil, ak nie je vhodný chirurgický zákrok alebo iná liečba. Doplnky sa zameriavajú na posilnenie kostí a svalov, obmedzujú zápal a upokojujú bolesti. Účinky sa môžu prejaviť už po prvom týždni. Ľudia so sklonom k bolesti v chrbte by mali začať s vitamínmi a minerálmi, ktoré posilňujú kosti a chrupavky, ako je napríklad vápnik, horčík, mangán a vitamíny C a D. Potom by mali skúsiť jednotlivé doplnky alebo ich kombinácie. V niektorých nemocniciach mali úspech s podávaním bromelínu, ananásového enzýmu, obmedzujúceho zápal a bolesti po úraze, športových poraneniach a pri artritíde. Glukosamín pomáha pri tvorbe chrupavky, teda aj medzistavcových platničiek. Kôra z vŕby bielej účinkuje proti bolesti chrbta – podobne ako aspirín, ale s menšími vedľajšími účinkami. Rybí tuk bohatý na omega-3 mastné kyseliny má tiež protizápalové a proti bolestivé účinky. Všetky tieto doplnky môžu znížiť spotrebu klasických liekov a okrem kôry z vŕby bielej sa môžu užívať súčasne s nimi.
K ďalším vhodným doplnkom patria S-adenosylmetionin (SAM), forma aminokyseliny metionínu, ktorá posilňuje svaly a podporuje stavbu kolagénu (200 mg trikrát denne), boswelia, rastlinný prostriedok z Indie, ktorý má protizápalové účinky (150 mg kyseliny boswelové trikrát denne), ďalej niacín (nikotínamid), forma niacínu účinná pri artritických bolestiach chrbta (500 mg trikrát denne). Liečivka unkárie (400 mg trikrát denne) môže niekedy znižovať zápalové bolesti pri artritíde alebo pri degeneratívnych zmenách, ako je spondylóza. Pri úsade niekedy pomáha ľubovník (300 mg výťažku trikrát denne).
ČO EŠTE MÔŽETE UROBIŤ PRI BOLESTI ZAD
Vhodná obuv pomáha zlepšiť držanie tela.
Skúste liečebné masáže, chiropraktickú terapiu, osteopatickou liečbu alebo elektroliečbu.
Pri zdvíhaní bremien sa neshýbejte bez pokrčenie v kolenách.
Seďte na stoličke, ktorá má oporu v dolnej časti chrbta; častejšie sa pretiahnite.
Nové poznatky o bolesti ZAD
Podľa nemeckej štúdie u 109 ľudí, ktorí mali bolesti chrbta v dolnej časti najmenej šesť mesiacov, liečivka unkárie môže byť vhodným doplnkom bežnej liečby. Polovica ľudí užívala túto liečivku a polovica užívala placebo; všetci mohli tiež zároveň brať bežné lieky proti bolesti. Po mesiaci bolo v skupine, ktorá užívala liečivku, deväť ľudí úplne bez ťažkostí; v skupine s placebom bol bez problémov len jeden pacient.
Posilňovanie brušných svalov pomáha v prevencii poranenia chrbta. Podľa najnovších štúdií je najlepším cvičením na posilnenie brušných svalov čiastočné zdvíhanie trupu do polovičného sedu s kolenami ohnutými do pravého uhla, pretože najmenej zaťažuje dolnú časť chrbtových svalov. Zdvíhanie do plného sedu môže poškodiť chrbát.
Pri bolestiach v chrbte lekári odporúčajú týždeň alebo dva pokoja na lôžku. Nové výskumy však ukazujú, že ak nemáte vyskočenú platničku (čo je veľmi bolestivé ochorenie, môže vám stačiť iba jeden alebo dva dni na lôžku.
BOLESTI ZAD – FAKTY A RADY
Voľne predajné lieky proti bolesti môžu byť veľmi účinné aj pri bolesti chrbta a krku, ale môžu mať vedľajšie účinky, napríklad krvácanie zo žalúdka alebo čriev. Prírodné doplnky sú bezpečnejšie a môžu obmedziť alebo úplne vylúčiť užívanie bežných liekov.