Pestovanie byliniek na balkóne

Koho by nelákalo natrhať si pri varení čerstvé bylinky, alebo si dôjsť utrhnúť šťavnaté paradajka priamo z kríku? Možno si myslíte, že pre také malé radosti života potrebujete mať záhradku. Ale ani ak žijete v meste, nemusíte pestovanie byliniek alebo zeleniny vzdávať. Bude vám stačiť vhodne orientovaný balkón, alebo aspoň kúsok miesta na okennom parapete.

Nemusíte zostávať len u okrasných kvetín
Okná či balkóny totiž nemusí zdobiť len rozkvitnuté hrantíky s kvetinami. Môžete ich využiť pre pestovanie širokej škály jedlých rastlín – od byliniek pre použitie v kuchyni cez paradajky a jahody až po zemiaky alebo dokonca tekvice.

Práve teraz je vhodná doba zamyslieť sa nad tým, aké dobroty by ste si tento rok doma chceli vypestovať. Ak vás láka mať pri varení vždy poruke čerstvé korenie, potom vás najskôr poteší, že pestovanie byliniek v kvetináči nie je nejako náročné. Môžete si vytvoriť vlastný bylinkový hrantík na mieru, do ktorého zasadíte práve tie bylinky, ktoré v kuchyni využívate najčastejšie.

Truhlík s čerstvým korením vždy po ruke
Klasikou medzi kandidátmi na bylinky do kvetináča je napríklad oregano, petržlen či pažítka. Ak máte radi grilovanie, môžete do kvetináča vysadiť také bylinky, ktoré sa hodia k dochutenie grilovanej zeleniny a mäsa, ako je rozmarín, tymián, šalvia a pamajorán. Budete tak mať pri grilovaní čerstvé korenie vždy po ruke.

Ak nemáte “zelené ruky” a v pestovaní byliniek si zatiaľ veľmi neveríte, môžete si tiež zo záhradníctva objednať predpestované hrantíky, ktoré sú už osadené rôznymi vhodnými kombináciami často používaných byliniek. Môžete si tak rovno užívať čerstvých byliniek a starať sa už len o pravidelné zalievanie.

Je libo paradajky, alebo napríklad čučoriedky?
Bylinky nie sú zďaleka to jediné, čo sa dá na balkóne vypestovať. Aj začiatočník ľahko zvládne zožať úrodu napríklad jahôd či paradajok – je potrebné si len vybrať vhodné druhy, určené práve pre tento typ pestovanie. Na balkón sa hodí napríklad mesačné jahody – odroda s drobnými plodmi so sladkou chuťou, alebo kríčkové paradajky. V kvetináči alebo truhlíka na balkóne vám môžu vyrásť napríklad aj reďkovky alebo chilli papričky, a ak máte dostatok miesta, potom napríklad aj zemiaky alebo hlávkový šalát.

Môžete aj zaexperimentovať a skúsiť si zaobstarať niečo originálne – napríklad Solanum muricatum – drobné exotické ovocie chutnajúce po melónoch, ktorému sa tiež prezýva “Pepino”, alebo napríklad kanadskú čučoriedku, čo je väčšia odroda čučoriedok s výraznou chuťou, ktorá sa hodí práve na balkónové pestovanie .

bylinky do kvetináča

Pestovanie byliniek na balkóne – ktoré druhy si vybrať?
Pri výbere rastlín, ktoré si do svojej domácej záhradky zaobstaráte, by ste sa mali riadiť predovšetkým tým, na akú svetovú stranu máte okno či balkón orientované. Iným bylinkám sa totiž bude dariť na južne orientovaných plochách s dostatkom slnečného svetla, a iným zas na balkónoch či terasách obrátených na sever, kam zas toľko denného svetla nedopadá. Výber rastlín je teda potrebné prispôsobiť tomu, aké stanovište máte k dispozícii.

Ak vaše okno či balkón smeruje na juh, bude sa u vás dobre dariť teplomilným rastlinám, aj keď niektoré z nich budú vyžadovať pritienenie pred najväčším poludňajším žiarou. Dôležitá je tiež častá zálievka. Ak sa vám nechce stále myslieť na zalievanie, môžu vám pomôcť samozavlažovacie hrantíky a kvetináče, do ktorých väčšinou stačí doplniť vodu zhruba raz až dvakrát týždenne. Samozavlažovacie nádoby udrží pôdu v letných horúčavách vlhkú a prispejú k lepšiemu rastu a väčšej úrode.

Na južne orientované balkóny a terasy sa hodí teplomilné bylinky, ktoré pôvodne pochádzajú zo Stredomoria a tým pádom dobre znášajú vystavenie slnečnému žiaru. Sú to napríklad:

rozmarín
šalvia
levanduľa
bazalka
tymián
pamajorán
majorán
bobkový list
Hodia sa sem aj slnečnice, paradajky alebo jahody. Ako okrasné rastliny môžete pridať napríklad muškáty či sukulenty.

Balkóny a okná orientované na východ alebo západ majú výhodu v tom, že je na nich o pritienenie rastlín postarané. Bude sa tu dobre dariť napríklad týmto rastlinám:

mäta
medovka
Stévia
Okná a balkóny obrátená na sever sú na pestovanie rastlín často problematické. Po veľkú časť dňa tu býva tieň, a preto sa tu nemusí dariť rastlinám, ktoré vyžadujú väčšie množstvo svetla. Bylinky, ktoré dokážu prospievať aj na zatienených miestach, sú napríklad:

pažítka
ligurček
trebuľka
Ďalej môžete skúsiť pestovať medovku a mätu, pretože tieto bylinky pomerne dobre znášajú aj zatienenie. Nemusíte to ale vzdávať ani s paradajkami s jahodami. Za pokus ich pestovanie stojí, aj keď je pravdepodobné že sa budete musieť zmieriť sa skromnejší úrodou.