Zbavte sa alergie
Jarná príroda dokáže človeku dodať veľa energie, na druhú stranu ide o obdobie, ktoré sťažuje život alergikom a tým je na slovenskom podľa štatistík každý piaty človek. Aké sú najčastejšie jarné alergie
a ako sa dajú ich prejavy čo najviac zmierniť?
Ak vás počas jarných dní začali svrbieť oči, neustále máte okolo seba hromady vreckoviek, patríte s veľkou pravdepodobnosťou medzi alergikov, ktorí každý rok bojujú s peľovými alergénmi. Tie sa začínajú v prírode vyskytovať už v marci, kedy na naše organizmy začínajú útočiť pele niektorých drevín.
Silné prejavy peľovej alergie často nazývané senná nádcha, sa dajú potlačiť lieky. Napriek tomu ale väčšina postihnutých používa aj voľne dostupné prostriedky, aby dosiahli maximálny účinok a uľavili
si tak od nepríjemných príznakov ako sú svrbenie a pálenie očí, kýchanie a upchatý nos. “Dôležité pre alergika je uvoľniť dýchacie cesty, k čomu môžu pomôcť nosové spreje.
Nosových sprejov je na trhu veľké množstvo. Tie, ktoré obsahujú morskú vodu, sú vhodné skôr pri ľahších problémoch a pre preventívne preplachovanie nosa. Klasické liečivé nosové spreje účinne znižujú opuch v nose, čím odstraňujú pocit upchatého nosa. Dajú sa používať pri infekčnej aj alergickej nádche, ale samotnú alergickú reakciu nepotláčajú. Alergici by preto mali voliť medzi nosnými spreji, ktoré sú priamo zamerané na potlačenie alergickej reakcie.
Pretože takmer každého druhého alergika trápi nadmerné slzenie očí opuchy a začervenané buľvy, treba zmierniť
aj tieto príznaky. “V týchto prípadoch sa dobre osvedčujú spreje, ktoré oči hydratujú a upokojujú nežiadúce prejavy alergií,”
Obľúbená sú medzi alergikov tiež voľne predajná antihistaminiká, ktorá sa odporúčajú užívať hneď zo začiatku prvých príznakov alergií. Na trhu sú dnes už prípravky, ktoré navyše nevyvolávajú extrémna ospalosť
a alergika tak neobmedzujú v bežných činnostiach.
Pozor na prvé lúče
Hoci sa po dlhom období bez slnka môže zdať, že sú jarné slabé a poriadne sa chrániť proti slniečku stačí v lete, je na omyle. Už prvé jarné slnečné žiarenie môže byť natoľko silné, že sa jedincom s citlivou pokožkou vytvorí na koži vyrážky. Najviac postihnuté miesta bývajú na tvári a na hrudníku. “Nebezpečenstvo jarného slnečného žiarenia spočíva v tom, že ho ľudia často veľmi podceňujú. Pocitovo sa môže zdať, že slnko nemá takú silu ako v lete, ale opak je pravdou. Ľahko môže dôjsť k vzniku spálenín, zbytočnému starnutie kože, alebo dokonca k zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože, “.
Pri pobyte na jarnom slnku by teda mali ľudia používať ako pokrývky hlavy alebo slnečné okuliare, tak samozrejme krémy s ochranným faktorom. Pokiaľ už k reakcii pokožky po vystavení sa slnku došlo, je vhodné ju ošetriť napríklad panthenolom alebo prípravky, ktoré majú hydratačné a upokojujúce efekt.
Regenerovať dekolt sa dá účinne aj formou mezoterapia, pri ktorej sa do miesta mikroinjektovania aplikujú špeciálne liečivé roztoky s vysokou koncentráciou vitamínov, aminokyselín a koenzýmov. “Výživné látky sa dostávajú do hlbších vrstiev kože a tú potom hydratujú zvnútra,”
Zmierniť alergie pomôže detox i vhodný jídelníče
Uvažujete o jarnej očiste tela a máte naplánovaný detox? Dobre robíte, plánovaný a odborne vedený detox dokáže z tela dostať látky, ktoré sa v ňom nahromadili vplyvom nezdravého a chaotického životného štýlu. “V dnešnej dobe sa do nášho tela dostávajú tzv. Anorganické toxíny. Tie zásadne ovplyvňujú biochemické pochody metabolizmu a imunity. Objavujú sa problémy, ako sú alergie, ekzémy, astma a mnohé iné, Kombinácia cielené a dôsledné detoxikácie pomáha vylučovať uvoľnené toxíny, likvidovať patogénne ložiská a odstraňovať energetické a psychickej blokády v tele.
Predísť silným prejavom jarných alergií sa dá aj vhodnou skladbou vášho každodenného jedálnička. “Dôležité je u alergikov hlavne posilniť imunitu. Zvýšeným prísunom potravín obsahujúce antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky pomáhame posilniť obranyschopnosť organizmu a vďaka tomu dokáže telo lepšie bojovať s prejavmi alergie, ” Odporúča sa zvýšiť konzumáciu zeleniny a ovocia, napríklad citrusov, šípok, orechov alebo jarné cibuľky, ktorá dobre funguje ako antihistaminikum.