Ušetrite na energiách

Vedeli ste, že pri príliš vysokej teplote v pracovni, klesá vaša výkonnosť o 50%? Alebo, že najteplejšie má byť v kúpeľni? Pozrite sa na to, aké sú optimálne teploty miestností.

Stopercentná a sústredený výkon je človek schopný podať pri teplote 22 stupňov. Ak zvýšite teplotu v pracovni na 27 stupňov, klesne výkonnosť na 70%. Úplnou pohromou je potom teplota 30 stupňov a vyššie – to človek pracuje len na polovicu. Tak čo – už viete na koľko v týchto horúcich dňoch nastaviť klimatizáciu?

Teplota v byte je dôležitejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Má vplyv nielen na produktivitu práce, ale aj na celkovú pohodu človeka, na jeho pocity, či už fyzické, alebo psychické. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že okrem teploty musíme v byte strážiť aj vlhkosť vzduchu. Ak sa nám ich nepodarí vzájomne zladiť, potom si zarábame aj na veľké zdravotné ťažkosti.
Vplyv má aj vzdušná vlhkosť

Optimálna vzdušná vlhkosť by sa v byte v lete mala pohybovať okolo 40-55%. V zime by mala byť o trochu vyššia – medzi 45% a 60%. Regulovať ju môžete už len prostým vetraním – to obvykle stačí. Extrémne suchý vzduch (ten je potrebné v panelákových bytoch) vysušuje sliznice a znižuje našu obranyschopnosť. A naopak vo veľmi vlhkom prostredí sa darí plesniam a roztočom.
pleseň

Čo sa týka teplôt – každá miestnosť v byte má mať svoju optimálnu teplotu. Teplotné rozpätie pre spálňu sa pohybuje medzi 17 až 20 stupňami. V obývacej a detskej izbe nastavte minimálne 22 stupňov – zvlášť ak sa v týchto miestnostiach často venujete sedavým činnostiam. Teplotný štandard pre kuchyňa je 19 až 21 stupňov.
S teplými tónmi vám bude teplejšie

V chodbách nastavte na termostate medzi 15 až 17 stupňami. Úplne najteplejšie by potom malo byť v kúpeľni, kde by teplota mala byť minimálne 24 stupňov Celzia. Samozrejme, že vnímanie teploty je u každého individuálna a to, čo jednému príde ako akurát, iný už považuje za prekúrenie miestnosť.

Mimochodom – vplyv na vnímanie tepla má okrem vlhkosti vzduchu napríklad aj farba stien. Pokiaľ máte vymaľované teplými odtieňmi, ako sú oranžová, alebo trávovo zelená, prípadne slnečnicovo žltá, bude vám v takto vymaľované miestnosti teplejšie, než keby bola vymaľovaná chladnými farbami.

Viac o farbách a ich účinkoch hľadajte v článku Ako na farby v byte? Fialová je farbou harmónia, svetlomodrá podporuje snívanie!
Starším ľuďom prikúrte

Do úvahy musíte vziať aj to, kto v miestnostiach trávi väčšinu času. Malé deti, starší ľudia, chorí, oslabenie, prípadne podvyživení jedinci potrebujú k tomu, aby dosiahli subjektívne tepelnej pohody, teplotu ešte o jeden až dva stupne vyššia, než je teplota uvádzaná.

Platí tiež to, že teplota v byte by mala byť konštantná a človek by sa mal vyhnúť veľkým teplotným výkyvom. Byt a jeho jednotlivé miestnosti by ste teda nemali nechať prechladnúť a ani jednorazovo nepřetopit. Okrem vplyvu na tepelnú pohodu majú tieto výkyvy aj negatívny vplyv na celkovú spotrebu energie.