Účet pre deti: Naučte vaše ratolesti šetreniu i finančnej gramotnosti
Rodičia by mali svoje deti viesť k finančnej gramotnosti už od predškolského veku. Ideálnou cestou, ako vychovať z vašej ratolesti zodpovednú osobu, ktorá vie so svojimi financiami hospodáriť, je založenie detského účtu. Na čo všetko treba pri jeho výbere prihliadať?
Pozná to snáď každý rodič. Drobcovi zverí nejakú čiastku, no len málokedy presne vie, kde a ako dieťa peniaze minulo. Ak chcete mať detailný prehľad o tom, na čo všetko vaše ratolesti utrácajú financie, mali by ste porozmýšľať nad založením špeciálneho detského účtu. Okrem toho, že budete mať jeho výdavky v každom okamihu pod kontrolou, dieťa zároveň získa prvý kontakt s financiami.
Drvivé percento detí totiž nevie ako šetriť a pravej hodnote peňazí skoro vôbec nerozumie. Vďaka platobnej karte sa dieťa naučí finančnej samostatnosti, zodpovednosti a v neposlednom rade pochopí aj princíp sporenia. Získa tak finančnú gramotnosť, ktorá je pre dnešnú dobu absolútnou nevyhnutnosťou. Výhodou je aj fakt, že vreckové vďaka nastaveným limitom nemôže minúť naraz, taktiež sa už nemusíte obávať, že peniaze niekde po ceste do školy vytratí.
Ako fungujú detské účty?
Detské účty sú síce určené pre deti, no kompletnú kontrolu nad ním má rodič. Nehrozí tak, že dieťa napríklad minie na eshope celé vreckové a vy o tom nebudete ani tušiť. Inak povedané, zriaďovateľom a disponentom takéhoto účtu je rodič či iný zákonný zástupca, ktorý má rozhodovacie práva a tak dokonalý prehľad nad stavom účtu a nad uskutočnenými transakciami. Vy na tento účet pošlete vreckové, no v momente, keď dieťa uskutoční nejakú platbu alebo si vyberie peniaze z bankomatu, príde vám upozornenie vo forme SMS notifikácie. Prehľad na transakciami máte po ruke aj v internet bankingu, kde bez problémov nastavíte limity na platbu kartou či výber z bankomatu.
Čo potrebujete k založeniu detského účtu?
Založenie účtu pre dieťa je pomerne jednoduché. Postačí vám na to váš občiansky preukaz a originál jeho rodného listu. Zriadiť bežný účet pre deti sa zvyčajne dá už od prvého dňa narodenia dieťaťa, čo oceníte najmä vtedy, ak chcete tento účet využiť aj ako sporiaci na zúročovanie vkladov. V takom prípade si ale vyberte banku, ktorá klientom garantuje čo najvyšší úrok. pri týchto účtoch sú totiž úroky zvyčajne nízke a výnosy minimálne.
Pozor na obmedzenia a poplatky
Poplatky súvisiace s účtom pre dieťa si stanovuje každá banka inak. Väčšina z nich si účtuje za vedenie mesačne pár eur, stretnúť sa môžete aj s vedením účtu bez poplatku, no až po splnení určitých podmienok, napríklad ak na účet prichádzajú každý mesiac pravidelne peniaze. Existujú však aj banky, ktoré vám zriadia a budú viesť takýto účet úplne zadarmo, ide napríklad o mKonto pre deti od mBank s garanciou nulových poplatkov. Rátajte tiež s určitými limitmi, keďže tento typ účtu nie je úplne plnohodnotný v porovnaní s inými bežnými účtami. Obmedzenia sa často týkajú počtu výberov v hotovosti z bankomatu či transakcií cez internet banking.
Ako vybrať účet pre deti?
Mnoho ľudí využíva pri zriadení detského účtu svoje vlastné banky, kde majú založený osobný účet. Tie síce ponúkajú rôzne zľavy či bonusy, no nie vždy ide o najvýhodnejšie riešenie. Ako si teda vybrať? Pri výbere banky a detského účtu si v prvom rade ujasnite, či chcete tento účet využívať iba na vreckové pre dieťa, alebo máte záujem zároveň aj o sporenie do budúcnosti. K účtu sa v istom veku vydáva aj platobná karta, rovno sa preto informujte na poplatky a podmienky jej získania. Dolná veková hranica nemá pri založení účtu limity, maximálny vek sa však bude pravdepodobne u jednotlivých bánk líšiť. Nezabudnite si tiež zistiť možnosti aktivovania bezplatných SMS správ s notifikáciami a emailových upozornení. Dobré porovnanie rôznych účtov pre mladých nájdete napríklad v tomto blogovom článku.
Opatrnosť u detí je základ
Rodičia by si mali uvedomiť, že zriadením účtu a podaním platobnej karty do rúk dieťaťa to nekončí. Každé dieťa je iné, to, že jeho spolužiaci už platobnú kartu majú a pravidelne ju aj používajú, ešte neznamená, že aj váš potomok je už na to dostatočne pripravený. Niektoré banky vystavia deťom kartu už od šiestich rokov, inde si budete musieť ešte pár rokov počkať. Skôr ako mu umožníte používať kartu bez vašej prítomnosti, uistite sa, že vie ako postupovať pri platbe v obchode či pri výbere z bankomatu. Pokiaľ si myslíte, že dieťa ešte nie je vyspelé na to, aby samo naťukalo PIN napríklad v obchode, platobnú kartu dieťaťu dajte do rúk iba vo vašej prítomnosti. V každom prípade sa uistite, že ste na platobnej karte stanovili denný či mesačný limit, opatrnosti totiž nikdy nie je dosť.