Ako správne používať a skladovať suchý ľad

Suchý ľad je oxid uhličitý v pevnom stave. Nazýva sa “suchý” kvôli jeho schopnosti prejsť kvapalným stavom a okamžite sa stať plynom. Teplota suchého ľadu je -79-80 stupňov Celzia, ale už pri -77 sa začína vyparovať, “topiť”.
Dnes sa bez použitia tohto chemického zázraku nezaobídu mnohé oblasti priemyslu a zábavy. Suchý ľad je cenený ako ideálna možnosť na schladenie a vytvorenie atmosféry pri bufetoch a rôznych predstaveniach. Ale stojí za to poznať pravidlá skladovania a používania suchého ľadu, aby ste sa nestretli s problémom otravy a popálenín alebo náhleho „zmiznutia“ rekvizít pre predstavenie.
Pamätajte, že pri vyparovaní vzniká plynný CO2, ktorý je vo veľkom množstve pre telo veľmi škodlivý. A pri izbovej teplote sa veľký blok ľadu odparí za hodinu, ak ho necháte bez nádoby.
Ako skladovať suchý ľad
Kontajner. Nádoby na suchý ľad by mali byť vyrobené z nehrdzavejúceho kovu alebo nárazuvzdorného polyméru. Je dôležité pokryť vnútornú vrstvu nádoby penovým plastom s jemnými pórmi: tento spôsob vám umožní skladovať ľad na dlhú dobu – napríklad niekde na ceste v zlom počasí.
Iné spôsoby. Ak nie je možné zakúpiť špeciálnu nádobu, je dovolené použiť prenosnú chladničku alebo vyrobiť nádobu sami (z penového plastu, vlnitej lepenky atď.). Vnútorný priestor samostatne vyrobenej nádoby musí byť tesne izolovaný tmelom.
Kde skladovať suchý ľad
Najprv by ste si mali vybrať dobre vetranú, tmavú a najlepšie chladnú miestnosť. V chladnom období bude balkón ideálnou možnosťou. V súkromnom dome sa na tento účel dobre hodí podkrovie alebo nevykurovaná prístavba. V ostatných prípadoch – priestranná miestnosť s prievanom, voľne uzavretá nádoba a minimum ľudí nablízku.
Kde neskladovať ľad
Pivnice a pivnice nie sú vhodné z dôvodu vysokej vlhkosti, malého priestoru a nedostatočnej cirkulácie vzduchu. V tomto prípade sa nepovažuje za vhodné miesto, je tam vysoká vlhkosť a zlé vetranie vzduchu.
Mraznička je tiež zlou voľbou, pretože indikátory príliš vysokej teploty pre suchý ľad a tesnosť. Mimochodom, pri skladovaní v tesne uzavretej nádobe oxid uhličitý expanduje, čo povedie k výbuchu.
Ďalšie tipy na použitie
Suchý ľad uchovávajte mimo dosahu zvierat a detí. Nádoba by mala byť počas prepravy tiež bezpečne upevnená, aby sa látka nedostala na exponované oblasti pokožky a vysoká koncentrácia výparov neotrávila ľudí.
Suchý ľad používajte len s ochrannými rukavicami a okuliarmi, aby ste predišli omrzlinám. Ak zvyšok ľadu nepotrebujete, nechajte ho pri izbovej teplote a počkajte, kým úplne nezmizne. Nesplachujte ľad do umývadla alebo toalety, aby ste nepoškodili potrubie.
Pamätajte na pravidlá manipulácie so suchým ľadom – a bude to váš pomocník, nie váš nepriateľ!