Ako správne nakupovať ovocie a zeleninu
Móda farmárskych trhov už aj Slovákov pomaly učia to, že u zeleniny je skoro lepšie, keď nespĺňa ideály krásy. Znamená to totiž často to, že farmár nepoužíval prostriedky, ktorými ju počas rastu či po jej zbere vylepšil. A ani špina nie je na škodu. Predsa len prané zemiaky síce vyzerajú tak pekne, ale trošku hliny na povrchu im predlžuje trvanlivosť.
Či už sa vydáte nakúpiť zeleninu kamkoľvek, existuje pár rád, ako sa nenechať napáliť prvým pohľadom a nepriniesť si tak domov nekvalitné kus. Hlavnou zásadou by malo byť používanie našich zmyslov – zraku, hmatu, čuchu, sluchu a ideálne aj chuti.
Všetko začína poriadnym prezretím
Základné rady sú jasné – zelenina a ovocie musí už na prvý pohľad vyzerať čerstvo a zdravo. Neberte si to, ktoré ležalo v prepravke s nahnilým alebo plesnivejúcimi kusom.
Keď je pleseň vidieť na povrchu, znamená to väčšinou, že sa prerástla vnútrom až von. Minimálne teda u mäkkých plodov, treba u mrkvy stačí orezať dosť veľkú časť okolo napadnutého miesta.
Druhý pohľad by mal smerovať na stonky, ak zelenina nejaké má. Uvädnuté listy reďkoviek, mrkvy alebo póru znamenajú, že už má zelenina svoje najlepšie obdobie za sebou. Rovnako tak povädnutej listy s hnedastými alebo ryšavými miestami pri šaláte hovorí za všetko.
O tom, že uhorka by nemala byť na koncoch mäkká a gumové reďkovky tiež nemajú ideálne chuť, opäť vie takmer každý.
Aké sú ale vychytávky, o ktorých sa príliš nevie?
Stopka prezradí mnohé: Pomocou pohľade na stopku väčšinou ľahko spoznáte, či sú ovocie alebo zelenina zrelé. Zatiaľ čo u tekvica má byť suchá (inak je nezrelá a hrozí pleseň), u čerešní či jahôd by mala pevne držať na plodu. Paradajky síce nemusí úplne držať na stopke, ale platí, že čím je stopka suchšia, tým dlhší čas od zberu ubehol.
Menšie je lepšie: S úpravou a hlavne očistením je síce veľa práce a na prvý pohľad vyzerá malá zelenina ako nedochôdčaťu, ale zdanie klame. U koreňovej zeleniny to napríklad znamená, že je mladší a nemá v sebe vzduchovej dutiny. Je tiež často chuťovo výraznejšie a nebýva zdrevnatenú.
Vypočujte si, ako znie: V čerstvom kokosu ideálne špliechať voda, zrelý melón pri poklepaní duní a používať sluch sa oplatí aj pri nákupe špargle. Jeho jednotlivé kúsky majú pri vzájomnom trení vŕzgať.
Pozor na gumové kusy: Niekedy možno podľa ohybnosti zeleniny spoznať, že už má to najlepšie za sebou. U spomínaného špargle by práve jeho ohybnosť, respektíve chrumkavosť mala byť hlavným rozhodujúcim znakom. Čerstvému by sa mal pri pokuse o ohnutí stonku zlomiť.
Nekupujte celé balenia: Aj keď sa vám nechce prehrabávať v prepravke, je lepšie sa premôcť. Sami totiž dobre viete, čo si do vrecka dávate a môžete potom za pokazené kusy nadávať len sebe. Balenie zemiakov alebo cibuľou bývajú síce lacnejšie, ale nikdy nevidíte a neohmatáte všetky kusy. Stačí jeden nahnité a nakazia ostatné … Navyše pri kúpe po kusoch si vezmete len toľko, koľko potrebujete.
Premýšľajte nad váhou: Zvraštený a zvädnutej kusy sú samozrejme ľahšie. Rovnako tak semienka v tekvicu, uhorke alebo baklažánu sú ľahšie ako dužina. Pozor dávajte hlavne u cesnaku, ktorý je potrebné tiež poriadne ohmatať.
Zamyslite sa nad zrelosťou: ovocie, ktoré sa zberá nezrelé, aby sa stihlo dopraviť k zákazníkovi, sa hovorí “podčiarknuté”. Typickým prípadom sú banány. Takmer vždy sa nezrelé predáva avokádo, ktoré sa má jesť až chvíli, keď je mäkké a s farbou až do čierna. Dozreje samo v izbovej teplote, pri ktorej môžu dozrieť aj napríklad hrušky, broskyne, marhule či nektárinky.
A na záver ešte jedna rada, hoci sa netýka zeleniny:
Podľa uznávaného šéfkuchára a autora kuchárok Anthonyho Bourdain je lepšie si v reštauráciách neobjednávať rybu v pondelok. Teda aspoň nie v Spojených štátoch a zvlášť pokiaľ nie je na ryby špecializovaná.
Nejde o poveru, ale o čerstvosť, pretože rybie trhy bývajú cez víkend zatvorené. Ak nejete zrovna pri mori, kde ryby vylovili ten istý deň ráno, je podľa neho veľké riziko, že je filé servírované v pondelok večer už štyri dni staré.