Solárna energia po celý rok

Využitie solárnej technológie je v dnešnej dobe stále väčšie. Je to pochopiteľné. Výkon a efektivita solárnych panelov sa neustále zvyšuje, a slnko je nevyčerpateľný zdroj energie. Fotofoltaika sa stará o to, aby sa zo slnečného žiarenia získavala elektrická energia. Práve elektriny potrebujeme stále viac. Množstvo zariadení, ktoré využívajú elektrinu, sa stále zvyšuje. Samozrejme, technologicky sa aj tieto zariadenia vyvíjajú, vyrábajú sa tak, aby mali čo najmenšiu spotrebu energie. Ale aj tak elektrinu stále potrebujeme. A fotovoltaické panely stále viac pomáhajú získavať energiu alternatívnym spôsobom.

Elektrina zo slnka

s1

Ak sa povie solárny panel, väčšinou si ľudia predstavia slnečné letné dni, keď je slnečného svetla najviac. Neznamená to však, že využitie týchto panelov sa obmedzuje len na letné obdobie. Správne nastavený systém dokáže produkovať dostatok elektrickej energie po celý rok. Záleží len od toho, na aké účely je fotovoltaický systém určený. Môže to byť autonómne riešenie, kde napríklad domácnosť môže byť energeticky nezávislá, solárny systém zabezpečuje všetku elektrickú energiu, po celý rok. Väčšinou sa jedná o kombinované riešenia, časť elektrickej energie sa získava zo slnka, a zvyšok sa vykrýva z verejnej elektrickej siete. Existujú aj riešenia pre rekreačné účely. Chaty, záhradky, kemping a podobne. Sú to riešenia, ktoré sú menej nákladné, a zabezpečia dostatok elektriny pre krátkodobé využitie rekreačného priestoru.

Ohrev vody

s2

Fotovoltaický ohrev vody

Fotovoltaika sa využíva aj na úžitkové účely. Fotovoltaický ohrev vody môže nahradiť štandardné zdroje na ohrev vody. Solárny ohrev vody  – fototermický – sa využíva už roky, no jedná sa o ohrev kvapaliny s vlastným okruhom, čerpadlom, trubkami, kade kvapalina prúdi a následne ohrieva vodu. Je náročnejší na technológiu, údržbu, a v lete dochádza k prebytkom tepla, ktoré sa nedajú využiť na iné účely. Pri fotovoltaickom ohreve vody sa od solárneho panelu vedie len kábel, odpadajú trubky, čerpadlá a ďalšie technológie. Je možné pripojiť ho takmer ku každému bojleru a prebytkom je elektrická energia. Tá sa dá využiť ako záložný zdroj pre iné spotrebiče. Vďaka technológii je fotovoltaický ohrev vody v zimnom období dokonca účinnejší. Náklady na ohrev vody sa takto výrazne znižujú.

Aj pre motoristov

s3

Solárna nabíjačka autobatérie

Získavanie elektrickej energie zo slnka môžu využívať aj motoristi. Nielen kvôli tomu, že sa stále viac zdôrazňuje používanie elektromobilov alebo plug-in hybridov. Aj bežné autá potrebujú elektrinu. Batérie je potrebné občas dobíjať, a pre tých, ktorí nabíjačku na autobatérie využívajú častejšie, je riešením solárna nabíjačka na autobatérie. Takto sa dá výrazne ušetriť na účtoch za elektrinu a mať nabíjačku stále k dispozícii, aj mimo elektrickej siete. Využiť ju môžu aj rybári, karavanisti a všetci, ktorí pre svoje potreby potrebujú autobatériu ako zdroj energie. Motoristi, ktorí svoje autá nevyužívajú veľmi často, a nechcú sa dostať do situácie, že sadnú do auta a nenaštartujú, sú k dispozícii špeciálne solárne nabíjačky. Umiestni sa na vhodné miesto do auta tak, aby na ňu svietilo počas dňa slnko, konektor sa zapojí do autozapaľovača, a autobatéria sa priebežne dobíja. Takto auto naštartuje aj po dlhom odstavení.

Slnko nám dodáva nielen energiu pre život, ale dodáva energiu na oživenie elektrických zariadení. Solárnu techniku môžeme využívať denne, a zo zdroja nám neubudne. Pretože zdrojom je slnko.