Porovnanie ekologických a fínskych sáun: výlet do sveta wellness a relaxácie

Ak ste si niekedy prezerali katalóg kúpeľov, možno ste narazili na pojmy ako “organická sauna” a “fínska sauna”. Tieto dva typy sáun sú obľúbené po celom svete, či už sa nachádzate v chladnej Škandinávii alebo na horúcej Floride. Ale čím sú vlastne organické sauny a fínske sauny také jedinečné? Ktorá z nich je lepšia? Poďme sa teraz spoločne vydať do sveta sáun.

Fínske sauny

Začnime fínskymi saunami. Keď si väčšina ľudí predstaví saunu, pravdepodobne im napadne fínska sauna. Fínske sauny sú známe svojou vysokou teplotou, ktorá môže dosiahnuť 80 až 100 stupňov Celzia, a nízkou vlhkosťou, ktorá sa pohybuje okolo 10 až 20 %. Fínske sauny majú často drevený interiér a lavice. V ich strede sa nachádza pec, do ktorej sa pridávajú kamene. Tieto kamene sa zahrievajú a potom sa na ne občas naleje voda, aby sa vytvorila para a zvýšila vlhkosť.

Bio sauny

Na druhej strane, bio sauny, niekedy označované ako “mierne” alebo “suché” sauny, pracujú pri nižších teplotách. Zvyčajne sa pohybujú medzi 45 a 60 stupňami Celzia s vlhkosťou okolo 40 až 60 %. V ekologických saunách sa často využíva aj aromaterapia a chromoterapia, pričom sa používa farebné svetlo a éterické oleje na vytvorenie upokojujúcej a relaxačnej atmosféry.

Každý typ sauny má svoje jedinečné výhody. Fínske sauny sú skvelé na detoxikáciu – vysoké teploty pomáhajú vyplavovať toxíny z tela prostredníctvom potu. Môžu tiež pomôcť zvýšiť krvný obeh a stimulovať imunitný systém.

Ekologické sauny ponúkajú miernejší zážitok, ktorý je skvelý pre ľudí, ktorí chcú relaxovať a užívať si bez pocitu prehriatia. Aromaterapia a chromoterapia, ktoré sa používajú v biosaunách, tiež ponúkajú množstvo potenciálnych zdravotných výhod vrátane zníženia stresu a úzkosti, ako aj zlepšenia nálady.

Oba typy sáun majú čo ponúknuť a sú skvelým spôsobom na uvoľnenie a oživenie tela a mysle.