Objavte benefity aminokyselinových doplnkov

Aminokyseliny sú doslova stavebnými blokmi života.

Existuje 21 aminokyselín, ktoré vaše telo používa na stavbu a regeneráciu tela.  9 z nich sú esenciálne aminokyseliny, čo znamená, že ich vaše telo nedokáže vytvoriť – musia sa konzumovať. 

Organizmus, ktorý prijíma jedlo bohaté na aminokyseliny sa dokáže rýchlejšie a lepšie zotaviť. Esenciálne aminokyseliny sú nevyhnutné pre zdravý život.

Aminokyseliny, vrátane týchto 9 esenciálnych aminokyselín, sa nachádzajú v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, ako sú mäso, fazuľa a orechy, ako aj v zelenine, ako je špenát, ružičkový kel a špargľa.  Športovci a ľudia čo si kontrolujú výživu si musia vyberať kvalitné doplnky s aminokyselinami, aby získali viac týchto základných stavebných jednotiek.

Aké sú hlavné výhody aminokyselinových doplnkov?

Aminokyseliny sú stavebnými blokmi, ale aké sú výhody týchto molekúl a aké benefity  môžete očakávať pri užívaní aminokyselín?

Lepšie spaľovanie tukov

Ukázalo sa, že aminokyseliny, najmä BCAA, pomáhajú športovcom spaľovať viac telesného tuku – najmä brušný tuk.  Konzumácia BCAA vedie k 2,5-krát výraznejšiemu zníženiu telesného tuku ako u športovcov, ktorí konzumovali športový sacharidový nápoj a o 50% viac ako u tých, ktorí konzumovali srvátkový proteínový nápoj.

Rast svalovej hmoty

BCAA, najmä leucín, regulujú a zlepšujú syntézu proteínov pri regenerácii a raste svalov.  Tieto esenciálne aminokyseliny sú potrebné na regeneráciu a obnovu svalov, ktoré sa počas cvičenia rozpadajú.

Zabráňte degenerácii svalov

Ak ste vytrvalostný športovec, alebo často športujete na lačno, riskujete, že vaše telo rozloží svalové vlákna na potrebnú  energiu.  Užívanie aminokyselín 30-60 minút pred tréningom pomôže predísť tomuto poškodeniu tým, že urýchli regeneráciu svalov pomocou syntézy proteínov.

Lepšie výsledky

Športovci, ktorí užívajú výživové doplnky s aminokyselinami, majú výrazne väčší nárast ako športovci, ktorí užívajú srvátkové proteíny, alebo sacharidové športové nápoje.

Znížte psychickú únavu

 Fyzické cvičenie zrýchľuje syntézu a metabolizmus 5-HT, čo súvisí so znížením výkonu a únavou.  Ukázalo sa, že doplnky s obsahom aminokyselín, vrátane BCAA, znižujú psychickú únavu počas cvičenia a zlepšujú kognitívnu výkonnosť po cvičení.

Znížte bolesti svalov

Keď cvičíte, tvoria sa vám mikro trhliny v svaloch, ktoré vaše telo potom znovu vybuduje, aby bolo silnejšie a aby vydržalo väčší nátlak pri ďalšom cvičení.  Vaša bolesť po tréningu – konkrétne oneskorený nástup bolestivosti svalov – je primárne spôsobená týmito mikrotrhlinami.  Keď užijete doplnky výživy pred tréningom, urýchľujete syntézu svalových bielkovín, pre  rýchlejšiu regeneráciu svalov.  Tieto doplnky môžu tiež znižovať rozklad svalových proteínov.  To môže znížiť bolesť a skrátiť čas zotavenia svalov.

Ak ste aktívny športovec, alebo ak chcete dosahovať lepšie športové výsledky, mali by ste pravidelne dopĺňať izoleucín, leucín a valín.  Jedná sa o tri aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA), ktoré sú rozhodujúce pre rast svalov, spaľovanie tukov a regeneráciu svalov