Nemliečne zdroje vápnika
Nedostatok mlieka a mliečnych výrobkov v strave môže znamenať nedostatok vápnika v tele, čo môže mať negatívny dopad na naše kosti a zuby. Vápnik hrá tiež dôležitú úlohu v regulácii srdcového rytmu, udržuje správny krvný tlak, napomáha pri chudnutí, a dokonca poskytuje ochranu proti niektorým druhom rakoviny.
Či už z lekárskej nutnosti alebo z dôvodu osobné preferencie, sa dnes mnoho ľudí rozhoduje vzdať mlieka a mliečnych výrobkov vo svojej strave. V tomto prípade je veľmi dôležitá konzumácia nemliečnych potravín, ktoré vápnik obsahujú.
1. Listová zelenina
Jedna šálka listovej zeleniny ponúka viac ako štvrtinu našej dennej potreby vápnika, ale je treba mať na pamäti spôsob jej prípravy tzn. neupravovať zeleninu klasickým tepelným spôsobom ako je varenie či smaženie. Pre zachovanie všetkých vitamínov v potravine je lepšie zvoliť parný úpravu jedla.
2. Kapusta
Zhruba 3,5 šálok kelu zaistí dostatok dennej potreby vápnika. Množstvo vápnika v plnej výške získame pridaním kelu do šalátov, či do smoothies v surovej podobe.
3. Pomaranče
Pomaranče sú známe svojím vysokým obsahom vitamínu C, ale tiež obsahuje 60 mg vápnika (odporúčanej dennej dávky vápnika pre dospelých vo veku 19 až 50 rokov je 1000 mg denne).
4. Biele fazuľa
Biele fazuľa sú nielen výbornou alterativou mäsa, sú aj vynikajúcim zdrojom vápnika. Už len jedna polovica šálke tejto strukoviny vyplnenie takmer 100 mg vápnika.
5. Sušené figy
Ak vás prepadne túžba na niečo sladké, siahnite po sušených figách. Okrem toho, že obsahujú zdravú vlákninu a sú bohaté na železo, skonzumovaní iba dvoch kusov poskytuje telu 55 mg vápnika.