Feng shui doplnky pre šťastie

Čo je to šťastie? Podľa klasika “muška iba zlatá”, v Číne je však symbolom šťastia netopier. Toho by si ale doma na stenu zavesil v Európe málokto. Poďte sa pozrieť, čo podľa Feng šuej funguje.

V predchádzajúcich článkoch tohto miniseriálu sme už prebrali, ako pomocou symbolov feng-šuej získať bohatstvo, ochrániť dom pred negatívnymi silami, aj to, ako pomocou tej správnej symboliky získať lásku. Dnes sa pozrieme na to, čo nám pomôže nalákať a udržať šťastie.

Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že v oblasti feng-šuej doplnkov, ktoré majú zabezpečiť šťastie, je veľmi silno cítiť vplyv jednotlivých kultúr. Čisté učenia Feng-šuej sa tu mieša s Dáši vplyvmi, a to, čo naše středoevrospká kultúra považuje za symbol šťastia, nemá v Číne žiadnu symboliku a naopak.
Nie je len jedna cesta!

Berte teda nasledujúce riadky skôr ako jednu z možných ciest, po ktorej sa môžete dať. Rozhodne ale nie je jediná, symbolika šťastie sa totiž rôznia oblasť od oblasti.

Dôkazom tejto rôznorodosti môže byť práve symbol netopiera. Kým u nás je spojovaný s čarodejnicami, zlom a nepríjemným pocitom, v Číne je tým najvyšším symbolom šťastia. Názov pre netopiera sa totiž v čínskom jazyku zhoduje s výrazom pre šťastie, Fu.

Feng-šuej: Základné zdroje energie, ktoré tvoria šťastný domov

Netopier, ktorému Číňania hovoria “nebeská krysa” je zároveň symbolom dlhovekosti a rafinovaného rokovania. Dostať od Číňana darček s vyobrazením netopiera je výrazom tej najväčšej cti. Ale … v stredoeurópskom kontexte to ocenia málokto.
Štvorlístok pre Číňanov nič neznamená

Opačným príkladom potom je symbol štvorlístka. Ten v Európe a v priľahlých blízkoasijských evokuje šťastie. V Číne by ste ale s týmto symbolom nepochodili.

Symbol, na ktorom sa zhodnú obe kultúry, potom je chrobáčik pre šťastie. U nás je ním najčastejšie lienka. Umiestnite ju v podobe drobnej keramickej maličkosti na poličku, zaveste na ze’d jej vyobrazenie, kúpte si hrnček, na ktorom je vykreslená … Mimochodom, oveľa väčšiu silu majú tie symboly šťastia, ktoré od niekoho dostanete, alebo je darujete!

V Európe potom navyše môžete symboliku šťastie zdvojnásobiť, ak chrobáčika pre šťastie umiestnite na v Číne bezvýznamný štvorlístok. Mimochodom, ten vraj symbolizuje štyri spojená srdca a je zároveň symbolom vzájomnosti.
Pavúk nosia šťastie – bez ohľadu na Arachnofóbia

Šťastie podľa Feng-šuej nosia aj pavúky – preto by ste nemali ničiť ich príbytky, ktoré si vytvoria u vás doma. A ak už to urobíte, potom tohto živočícha nezabíjať, ale preniesť na miesto, kde si bude môcť vytvoriť pavučinu novú bez toho, aby to niekomu vadilo. Na druhú stranu – Arachnofóbia človek nerozkáže.

Európou pretvorený je aj symbol šťastné podkovy – tú v čínskom učení tiež nenájdete. Miesto podkovy, ktorá je zavesená nad dverami tak, aby z nej šťastie nevypadlo, sa v čínskych domácnostiach uplatňujú misky, do ktorých sa šťastie chytá.

Zaistite svojmu domu ochranu pomocou talizmanov Feng-šuej

A môžu v nich ležať aj takzvané mince pre šťastie – tie sú štyri a symbolizujú lasku, peniaze, zdravie a mier. Mimochodom – k dostaniu sú aj v niektorých obchodíkoch u nás. Mince môžete umiestniť do zón, ktoré potrebujete posilniť.

Zároveň platí, že čínske mince šťastie sú symbolom dôvery – ak nimi niekoho podarujete, bude to brat za veľkú česť.
Šťastie vo Šťastných obálkach

Posledným symbolom a nositeľom šťastia, ktorý sa u nás ale zatiaľ veľa nepresadzuje sú “šťastné obálky”. V Číne majú ale veľmi dlhú tradíciu a nie je tam problem nakúpiť si ich vo veľkých balíkoch v tamojších obchodoch.

Číňania do nich ukladajú drobné darčeky a peniaze, ktorými podarovávají svojich príbuzných a priateľov. Spoločne s príslušným znakom, ktorý by mal byť na rude obálke vykreslený zlatou farbou, sú nositeľom šťastia. Niektorí lektori a učitelia feng-šuej vraj dnes do týchto obálok ukladajú posolstvo pre svojich žiakov – tí je potom vystavujú na čestné miesta vo svojom byte, často aj bez toho, aby do nich nahliadli.