Dobré bylinky na varenie

Ktoré bylinky sa v našich končinách najčastejšie používajú pri varení? Najprv si pripomeňme, že bylinky ako korenie sa používajú tisíce rokov a okrem toho, že dodávajú pokrmom lahodnú chuť, tak majú aj priaznivé účinky pre náš organizmus. Ľahko ich kúpite aj čerstvé v obchode alebo ich môžete pestovať aj sami, sú celkom nenáročné. Odporúčam je mať pre tieto účely po ruke a tak sa ponúka pestovať je doma za oknom.

Lepšie je pestovať si ich doma, ako kupovať v obchode, pretože bylinky zakúpené v supermarkete sú určené na priamu jednorazové konzumácii a pestovanie sa nedarí. Ty čo si vypestujete sami, majú úplne inú vitalitu. Všetky nižšie spomenuté bylinky sa v domácich podmienkach dajú pestovať, keď viete ako na to. Ktoré to teda sú?
bazalka keříkBazalka

Pridáva sa najlepšie čerstvá na poslednú chvíľu do varených jedál, lepšie je natrhané na kúsky, než nasekaná. Posypávame sa šaláty, v pokrmoch, kde sa vyskytujú paradajky, tekvice, fazule a huby. Skvele sa dopĺňa s cesnakom.
Ako pestovať bazalku doma?

Pestujte zo semienok, vzchádza rýchlo. Začnite s předpěstováváním tak ako nižšie u majoránky pokojne už počas februára. Bazalka je náročnejší na zálievku, tak jirozhodně nenechávajte na suchu. Pozor na listy, neznáša rosenie listov, tak pri zalievaní opatrne, aby ste ich nezašpinili vodou.

bolo preukázané, že znižuje krvný tlak
doporučovania pre diabetikov, pretože na lačno znižuje hladinu glukózy
pomáha pri pálení záhy – žuvanie niekoľko listov
čistí zuby – cca 10 listov bazalky rozdrvíme a zmiešame s kôrou z jedného pomaranča – týmto si čistíte zuby-výsledky sa objavia počas jedného týždňa

majorán

Okrem toho, že výborne chutí do zemiakov, zeleniny, strukovín a mäsitých jedál, môže sa tiež pripravovať ako čaj pre liečivé účinky.
Ako pestovať majoránku doma?

Môžeme ju pestovať zo semienok, klíči v priebehu niekoľkých dní. Začneme vysievať pokojne už v polovici februára. Presadíme potom niekoľko urastenejších rastliniek do kvetináčika. Zalievame tak, aby substrát nevyschol, ale nesmie byť prevlhčený. Majorán nemá rada rosenie na listy! Takže pri zalievaní na to dávajte pozor. Počas sezóny ju budete mať vzrastlou a to tak, že ju môžete aj z časti sušiť. Pravidelným zrezávaním docielite rozkošatění. Môže vyzerať potom tak, ako tá moja viď obrázok nižšie ?

proti zažívacím ťažkostiam – pomáha tráviť tuky
proti migrénam – vo forme čaju
upokojuje
dezinfekčné účinky – masti, pleťové vody proti akné
proti kašľu, celkovo pomáha proti respiračným chorobám

Bylinky pestované doma za oknom. Vľavo je bazalka, vpravo majorán.
Vavrín vznešený – bobkový list

Listy sa môžu dávať do omáčok (najčastejšie do paradajkovej či sviečkovej omáčky), polievok k mäsitým pokrmom či trebárs aj k nakládanému kapusty. Nemal by sa dlhú dobu variť, inak horkne. Do pokrmu sa pridáva tiež v mletej forme. Mal by mať len horkastú chuť a svoje špecifické arómu.
Môžeme ho naložiť do vínneho octu, získame ocot s príchuťou bobkového listu.
Ako pestovať bobkový list doma?

Vavrín je vždyzelená viacročná rastlina, ktorá v Stredomorí dorastá do veľkých kríkov až stromov. V našich podmienkach dorastá menšieho vzrastu, má pomalší prírastky. Darí sa mu v hlbšej humóznej pôde, ktorá nesmie byť premokrená. Potrebuje častú zálievku, je dobré medzi zálievkami nechať substrát preschnúť. Darí sa mu hneď pri okne. Ovšem dbáme naďalej na pravidelnú zálievku a často ho rosíme, pretože suchý vzduch mu moc nesvedčí.

Zaistíme mu aj cez zimu dostatok svetla. Ak máte možnosť, bude sa mu dariť v nádobe i vonku – napríklad na balkóne. Môžete ho vysadiť aj do väčšieho kvetináča a zasiaty k nemu napríklad nejaké okrasné letničky. Vavrín sa dá pekne tvarovať, dobre znáša strihanie, potom viac košatý. Množia sa z polodřevitých odrezkov najlepšie na jar.

podporuje trávenie
zlepšuje pamäť a sústredenie
protizápalové účinky – inhalácia pary sparené hrsti bobkových listov pomáha pri zápale priedušiek
používal sa často ako doplnok pri liečbe močového mechúra, rozpúšťa tiež močové kamene
znižuje hladinu cukru v krvi – diabetici si varí čaj z bobkového listu

oregano

Pamajorán sa stala neodmysliteľnou prísadou väčšiny jedál talianskej a gréckej kuchyne. Našla si svoje miesto už aj v našich končinách. Najčastejšie sa prid

Ava do omáčok, k cestovinám, do pizze, pečených rýb a šalátov. Oregano čiže pamajorán používajte tiež do čajových zmesí – čerstvú i sušenú, ja ju mám rada spoločne s mätou a medovkou. Pri nachladnutí môžete nálev inhalovať, alebo použiť na posilňovacie kúpeľa pri únave, pôsobí aj protizápalovo na koži.
Ako pestovať oregano – pamajorán doma?

Je to trváca bylina a čo sa týka pestovania, patrí medzi nenáročné. Vyžaduje slnečné stanovište. Možno ju vypestovať aj z výsevu, ale klíčenie môže byť zdĺhavé. Množia sa delením trsov. Ideálne obdobie pre množenie pamajoránu pomocou oddelka je jar, kedy začínajú rastlinky pučať, alebo po odkvitnutí na jeseň. Pre domáce pestovanie je vhodné vybrať nižšia variantu.

znižuje krvný tlak a mierni zápaly
potláča tvorbu nádoru