Ďalekohľad – skvelý pomocník, ktorý vám umožní vidieť do diaľky

dalekohlad

Keď sa vyberiete do hôr, na turistiku; očakávate, že okrem niekoľkých hodín súvislého chodenia prídete na miesto, ktoré vám poskytne krásne výhľady a ničím nerušené ticho, ktoré v meste jednoducho nenájdete. Ak sa ale chcete pozrieť do niekoľko kilometrov vzdialených miest, budete k tomu potrebovať prístroj, ktorý vám umožní vidieť tak vzdialené predmety, na ktoré by ste voľným okom jednoznačne nedovideli. Ako sa volá tento prístroj? Je to ďalekohľad.

 Ďalekohľady môžete nájsť rôzne. Najznámejšie sú poľovnícke ďalekohľady, turistické ďalekohľady a astronomické ďalekohľady. Iste vám však bude známy aj teleskop. Je jedno, či si vyberiete klasický ďalekohľad, alebo sa ulakomíte na profesionálny astronomický, dôležité je vedieť naučiť sa s ním robiť. Samozrejme, že ku každému ďalekohľadu budete mať návod, ako ho používať. Neuškodí vám ale, keď sa o danom ďalekohľade poinformujete aj na internete.

Pomocou funkčného ďalekohľadu dokážete dovidieť až do takej diaľky, do ktorej by ste nemali šancu dovidieť. Najvyužívanejším ďalekohľadom je práve ten turistický. Pomáha turistom zorientovať sa v teréne. Dávajte si však pozor, aby ďalekohľad bol dostatočne upevnený v puzdre. Nikdy neviete, aj zdanlivo neškodný pád môže spôsobiť poškodenie vo vnútri ďalekohľadu. Vyberajte si výhradne len vodeodolné ďalekohľady s pevnou konštrukciou. Ako poľovník sa zamerajte na poľovnícke ďalekohľady, ktoré sa plnia dusíkom v prípade, že sa vám ďalekohľad bude zahmlievať.