Čo je burza cenných papierov?

Burza  alebo akciový trh  je organizácia, na ktorej sa obchoduje s cennými papiermi. Na burze sa spájajú firmy (akciové spoločnosti), ktoré požadujú kapitál a investori, ktorí  chcú investovať svoj kapitál.

Na burze sa najčastejšie kupujú alebo predávajú akcie firiem. Môžete však investovať aj do dlhopisov, ETF fondov, certifikátov a ďalších investičných nástrojov (kryptomeny, komodity, meny a iné).

Množstvo investičných príležitostí

S cennými papiermi sa na burze obchoduje len vtedy, ak emitenti spĺňajú požiadavky na zalistovanie. Tieto požiadavky stanovuje samotná burza. Burzu cenných papierov môžu emitenti využiť na predaj nových cenných papierov investorom alebo investori na vzájomné obchodovanie s existujúcimi cennými papiermi.

Podstatnou výhodou burzy je, že môže znížiť riziko likvidity spojené s investíciou, keďže investori môžu svoje investície prostredníctvom burzy ľahšie predať. Burza môže byť fyzicky umiestnená na jednom mieste, ale je čoraz dostupnejšia prostredníctvom elektronických komunikačných sietí.

Burza ponúka priamy stret medzi ponukou a dopytom pri financovaní. Burza cenných papierov sa v zásade snaží byť lacnejším zdrojom financovania ako bankový systém, pretože nemá nepriame sprostredkovanie. Cenné papiere umožňujú emitentom financovanie pri nižších nákladoch a pre investorov ponúkajú lepší výnos. 

Ako investovať na burze?

Všetky transakcie cenných papierov sa vykonávajú prostredníctvom  sprostredkovateľa – brokera.

Pri vstupe na burzu je potrebné vybrať brokera, ktorý umožní obchodovanie s rôznymi finančnými inštrumentmi. Je nevyhnutné zdôrazniť, že vybraný broker si zvyčajne účtuje províziu za každú uskutočnenú transakciu.

V dnešnej dobe si môžeme vybrať z veľkého množstva brokerov. Niektorí umožňujú investovať už od niekoľkých desiatok eur. Investičný účet si môžete založiť aj online a za niekoľko minút.

Zdroj: https://uspesnynaburze.sk/obchodovanie-na-burze/