Ako chrániť telo pred nepríjemným potom
1. OSOBNÁ HYGIENA
Voda, mydlo a váš obľúbený dezodorant sú základ. V lete je často nevyhnutné sprchovanie aj viackrát denne. Každodenné sprchovanie by malo byť samozrejmosťou nielen v letnom období.
2. KOZMETIKA
Dôležité je nepoužívať výrobky s obsahom parafínov. Tie naše póry upchávajú. Nielen, že to znižuje pozitívne účinky, ktoré má potenie na pokožku, ale vedie aj k podráždeniu, pupienkom a zápalom. Mierny, pH neutrálny sprchovací gél sa veľmi dobre hodí na čistenie pokožky a vlasov. Zmyje sa pot, minerálne soli a nadbytočný tuk. Pokožka sa navyše upokojí a hydratuje. Pri výbere sprchového gélu môžete siahnuť po viacerých variáciách. Niektorí muži majú po športe radi energickú sprchu, aby sa cítili svieži a čulí. Vône ako rozmarín, mäta alebo citrón pôsobia oživujúco, takže sa hneď cítite fit. Pre horúce hlavy sú v ponuke sprchovacie gély s chladivým efektom.
3. DEZODORANT
Dezodorant umožňuje uvoľnenie potu, neutralizuje jeho zápach antiseptickými látkami, ktoré zabíjajú baktérie.Antiperspiranty naopak upchávajú, uzatvárajú alebo blokujú póry výkonnými chemickými zlúčeninami, akými sú soli hliníka, takže sa pot nemôže uvoľniť a dostať na povrch pokožky.
4. PRI OCHORENÍ
Pri bežných chrípkových či iných vírusových ochoreniach však treba zabudnúť aj na antiperspiranty a všetky prostriedky na tlmenie potenia. Telo sa pri viróze potí, pretože sa tak zbavuje horúčky. Najmenej zapácha pot zdravého človeka. Ak sa potíte napríklad v posilňovni, budete páchnuť najmenej. Pot zo stresu je silnejší a choroba spôsobuje nepríjemný zápach potu. Dokážeme tak identifikovať ochorenie často skôr ako prepukne, ak budeme k potu dostatočne citliví.
5. PO ŠPORTE
Po športe ideme pod sprchu – ale až po oddychovej fáze, ktorá trvá 10 až 15 minút. Toľko potrebuje telo na to, aby zvýšenú tvorbu potu opäť znížilo. Ak túto fázu nedodržíte, budete sa po sprche potiť ešte viac ako predtým. A na kohútik s teplou vodou si tiež dávajte pozor. Príliš horúca voda pokožke škodí, pretože z jej najvrchnejšej vrstvy zmýva lipidy a vysušuje ju. Pre zachovanie ochranného kyselinového plášťu je najlepším riešením krátka sprcha príjemnou teplou vodou. Okrem toho uvoľňuje napnuté časti tela a predchádza svalovici.
6. V NOCI
Ideálna teplota na spanie sa pohybuje od 16 do 20 °C.Je dôležité, aby vám nezačalo byť príliš teplo. Ak si kupujete nový matrac, poobzerajte sa po tom s dvoma stranami. Jedna z nich je určená na zimu a druhá na leto. Zimná strana je z teplejšieho materiálu a naopak tá letná je z príjemne chladivého materiálu.
7. DUŠEVNÁ POHODA
Emočný pot páchne najsilnejšie. Žiaľ, práve ten nám môže znepríjemniť dôležité situácie, skúšky, konkurzy, pracovné pohovory. Práve takýto pot produkuje naše telo najčastejšie a v najväčšom množstve, je ho približne päťkrát viac ako potu z tepla. Nie je pot ako pot: Pot, ktorý telo vylúči pri prehriati organizmu zvyčajne nezapácha, alebo len mierne.
NADMERNÉ POTENIE
Odhady sa pohybujú medzi 100 a viac ako 500 mililitrov potu denne. Na množstvo vylučovania potu sa podieľa rad faktorov. Jedným z nich je pôvod. Aziati sa potia menej ako Európania a obyvatelia Severnej Ameriky. Ľudia s nadváhou sa väčšinou potia viac než chudí, lebo musia premiestňovať väčšiu masu mäsa a potrebujú preto vydávať väčšie množstvo energie.