Ako vyčistíme špongiu

Nikto nemá rád myšlienku čistenia riadu s hubovitou špongiou. Ale všetci sme počuli o niekoľkých spôsoboch ich čistenia. Čo je najlepšie? Spolupracovali sme s analytickou laboratóriou EMSL v meste Westmont v New Jersey, kde sme zistili, či používanie umývačky riadu, mikrovlnnej rúry, bieliaceho prostriedku na prádlo, amoniaku alebo octu odstránilo väčšinu baktérií – a získalo bielidlo.
Ako čistiť špongiu

Zmiešajte 3/4 šálok bielidla do jednej gallónovej vody a namočte špongiu na päť minút. Roztok bielidla usmrtil 99,9% troch bakteriálnych kmeňov zo všetkých našich testovacích hrotov (kefka a bežná celulóza), čo je kritérium založené na požiadavke EPA na dezinfekciu povrchov, ktoré nie sú určené na styk s potravinami.

Bez ohľadu na to, aké úsilie ste vyčistiť, vaše kuchynské špongie nebude trvať navždy. Čistite hubky týždenne a hádzať ošúchané (asi každé dva až tri týždne, v závislosti od použitia).
ako čistiť špongiu

Getty
4 Ďalšie spôsoby čistenia špongie

Napriek tomu, že bielidlo bolo najefektívnejším baktériovým vrahom, tieto metódy sú v ďalšej najlepšej voľbe. Sú uvedené v poradí od väčšiny po najmenej efektívne, takže si vyberte múdre.
1. Mikrovlnná rúra

Mikrovlnná rúra Bola ďalšia účinnejšia, zapálenie 99,9% baktérií z domácich hubov a laboratórne ošetrených hubových uzlov. Avšak na laboratórne ošetrených celulózových hubách mikrovlnná rúra práve vynechala značku E. coli (znížená o 99,83%). IPutujte špongiu v mikrovlnnej rúre, nasypte špongiu (použili sme 1/4 šálky vody na čistiaci špongiu a 1/2 šálky na celulózu); zahrievajte na vysokú dobu 1 minútu alebo 2 minúty (celulóza). Dávajte pozor na.
2. Umývačka riadu

Umývačka tiež usmrtila 99,9% baktérií z doma používaných hubiek a z laboratórnych čistiacich hubiek, ale nedostala celú salmonelu alebo E. coli (99,88 a 99,86% znížená). Ak chcete použiť, vložte špongiu do bežnej náplne v umývačke riadu pomocou nastavenia “vykurovanie suchého”.
3. Oceu

Päťminútové namočenie v úplne silách dosiahlo v priemere 99,6% eliminácie baktérií; v plnoprvkovom amoniaku, 97,0%.
4. Práčka

Pračka sa ukázala ako najmenej účinná, pričom v priemere zabila 93,0% baktérií.