Ako správne čistiť rýchlovarnú kanvicu

Gastroenterológ odporučil odvápniť kanvicu kyselinou citrónovou

Vodný kameň vzniká ako výsledok kryštalizácie solí tvrdosti obsiahnutých vo vode – vápnika (Ca) a horčíka (Mg). Ide o pevné útvary, ktoré vznikajú pri zahrievaní vody a jej odparovaní na stenách akéhokoľvek vykurovacieho zariadenia.

„Usadzovanie minerálnych solí nečistotami (určitý znak „tvrdej vody“) nie je pre ľudský organizmus nebezpečné. Pri tvorbe vodného kameňa však dochádza k nežiaducim javom: štruktúra vodného kameňa je ideálnym prostredím pre množenie baktérií a hromadenie škodlivých nečistôt. A ak môžu byť baktérie zničené dlhodobým varom, potom neexistujú žiadne nebezpečné nečistoty, “.

Gastroenterológ odporučil okamžite vyčistiť kanvicu, akonáhle sa objaví vodný kameň.

„Existuje na to veľa chemikálií. Odborníci však považujú kyselinu citrónovú za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu. Na čistenie kanvice je potrebné zriediť sto gramov kyseliny citrónovej v jednom litri vody, výsledný roztok povariť a nechať asi hodinu stáť. Potom kanvicu dôkladne opláchnite, “.

Špecialista poznamenal, že vodný kameň zhoršuje chuť vody, preto sa na jeho základe neodporúča pripravovať horúce nápoje.

„Takáto voda zabráni uvoľňovaniu enzýmov z čajového listu a nedovolí úplne odhaliť chuť čaju. A varenie zaberie oveľa viac času,“