6 tipov pre nákup notebooku

Či už píšete termínový papier, vyučujete triedu, organizujete výskumný projekt alebo len surfujete na internete, potrebujete ten správny prenosný počítač, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu. Na prvý pohľad sa proces nákupu notebookov môže zdať mätúce. Existujú stovky rôznych modelov k dispozícii v niekoľkých veľkostiach, s najmenej tromi rôznymi operačnými systémami a cenami od 150 do 5000 eur.

Našťastie nájdenie správneho prenosného počítača je oveľa jednoduchšie a menej nákladné, než detekcia časticovej bosónie Higgs. Tu je šesť tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si laptop, ktorý vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu.

1. Menšia obrazovka znamená lepšiu prenosnosť. Väčšina notebookov je vybavená veľkosťou obrazovky od 11 do 17 palcov. Celý systém je dimenzovaný tak, aby sa zmestil na displej. To znamená, že menšie notebooky sú ľahšie a kompaktnejšie a väčšie notebooky sú väčšie.

Ak nepohybujete laptop dosť, 15-palcový model je v poriadku. Ak však plánujete používať prenosný počítač na svojom okruhu alebo ho nosíte, model s 13 alebo 14 palcovou obrazovkou, podobne ako Dell XPS 13, môže poskytnúť najlepšiu rovnováhu medzi priestorom na obrazovke a prenosnosťou. Deti mladšie ako 12 rokov budú ľahšie zvládnuť model s 11,6 alebo 12,5-palcovým displejom. Získajte 17-palcový prenosný počítač len vtedy, ak bude zostať na stole.

2. Získajte rozlíšenie aspoň 1080p. Ak si môžete dovoliť jeden (a sú k dispozícii aj za menej ako 400 dolárov), získajte notebook s rozlíšením aspoň 1920 x 1080, čo je niekedy označované ako 1080 alebo “full HD” rozlíšenie. Tento počet pixelov uľahčuje čítanie webových stránok bez posúvania a na ukladanie dvoch okien vedľa seba pre multitasking.

3. Vyberte laptop s minimálne 8 hodinovou výdržou batérie. Ak máte v pláne stráviť nejaký čas od odbytu – aj keď je tento čas stráviť sedieť na posteli alebo gauči doma – pozrite sa na notebook, ktorý ponúka viac ako 8 hodín výdrže batérie. Skvelým príkladom dlhotrvajúceho notebooku za rozumnú cenu je Asus ZenBook UX330UA, ktorý trvá 9 hodín za poplatok. Pretože vyžadujú toľko energie, herné notebooky sú výnimkou z tohto pravidla.

4. Chromebooky sú vhodné pre deti, ale Windows alebo MacOS je pre všetkých lepšie. Notebooky, ktoré používajú systém Chrome OS spoločnosti Google, sú v školách obľúbené, pretože sú pre deti ľahko použiteľné a ťažké na infikovanie škodlivého softvéru. Najlepším Chromebookom pre peniaze práve teraz je Asus Chromebook Flip C302CA. Avšak pre väčšinu ľudí, laptop 10,10 alebo MacBook poskytne viac funkcií.

Ak sa chcete rozhodnúť medzi operačnými systémami Windows a MacOS, berte na vedomie, že systém Windows vám poskytuje oveľa cenovo dostupné možnosti vrátane prenosných počítačov s dotykovými obrazovkami, zatiaľ čo MacBooky majú tendenciu ponúkať väčšiu bezpečnosť a lepší softvér na úpravu fotografií a videí.

5. Získajte zariadenie 2 v 1 iba v prípade, že potrebujete dotykovú obrazovku. Mnoho notebookov je dnes 2-v-1s, ktoré môžu prepínať medzi režimami véčko a tablet. Tieto systémy, rovnako ako Lenovo Yoga 920, sú skvelé, ak naozaj plánujete používať dotykovú obrazovku, ale zvyčajne môžete získať lepší laptop za peniaze, ak idete s tradičným laptopom v štýle v aute. Dráty s dotykovými obrazovkami zvyčajne stojí viac a majú menšiu výdrž batérie ako konfigurácie s displejom nontouch.

6. Kľúčové špecifikácie: Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD. Ak vynakladáte viac ako 600 dolárov na notebook, minimálne špecifikácie, ktoré by ste mali získať, zahŕňajú procesor Intel Core i5 (Intel Core i7 alebo AMD Ryzen Mobile sú tiež dobré), 8 GB RAM, 256 GB pevný disk (SSD) a obrazovka s rozlíšením 1080p. Je obzvlášť dôležité, aby ste získali SSD a nie pevný disk, pretože pevný disk umožňuje rýchlejšie načítavanie všetkých vašich programov.