Zdravie kokosového oleja

Patrí medzi superjedlá, ako sa hovorí potravinám s mimoriadnymi účinkami na zdravie. Ale kokosový olej je ešte lepšie!
Nepôsobí totiž len vo výžive, ale využijete ho aj v mnohých ďalších oblastiach – a vždy vám prospeje. Tu je 7 dôvodov, prečo je kokosový olej pravý zázrak. Ušetrí vám aj peniaze, pretože nebudete musieť kupovať iné produkty. Vylepší dokonca aj váš sexuálny život!
Vyberajte však panenský, za studena lisovaný. Lacnejšie druhy sa pred lisovaním zahrievajú alebo fermentujú, aby sa získalo vyššie množstvo oleja. Pri procesoch masovej výroby alebo dokonca stužovaním sa jeho priaznivé vlastnosti strácajú.

zdravé varenie
Na rozdiel od väčšiny ostatných rastlinných tukov kokosový olej sa pri vyšších teplotách neprepaluje. Hodí sa tak k varenie, smaženie i pečenie. Celých 92% totiž tvoria nasýtené kyseliny, typické skôr pre živočíšne tuky, ktoré sú však práve u “kokosák” považované za zdraviu priaznivé. Preto je pri izbovej teplote tuhý a rozpúšťa sa až teplom.

Dá sa použiť rovno – má príjemnú vôňu a chuť, takže sa hodí aj na mazanie na toasty, sucháre alebo napríklad do ranných cereálií. Využijete ho na nátierky a krémy, do cesta na sladké pečivo, cukrovinky alebo chleba, pridať k ryži, kuskusu alebo cestovinám i do zálievky na šalát

chudnutie
Pomáha pri redukcii váhy, dokonca na tom najnáročnejšom mieste – prispieva k zníženiu tuku na bruchu, ktorý je považovaný za najnebezpečnejší pre srdce. Býva dokonca uvádzaný ako prírodný prostriedok proti cukrovke!
Kokosový olej je odporúčaný dietológmi, pretože sa dlhšie trávia a dodáva tak telu energiu postupne. Na rozdiel od iných tukov sa v tele neusadzuje, pretože sa rozkladá na glukózu, a samozrejme neobsahuje žiadny cholesterol. Pár lyžičiek oleja navodí pocit sýtosti na niekoľko hodín. Je teda vhodný pri redukčných diétach a napomáha predchádzať jojo efektu.
rýchla energie
Kokosový olej vďaka svojmu zloženiu obchádza klasické metabolické dráhy a trávi sa oveľa rýchlejšie. Dopoludňajšie či večerné “vlčí hlad” a nezvládnuteľná chuť na sladkosti -bývá spôsobená nízkou hladinou cukru v krvi, a teda volaním tela po energii. Niekoľko lyžičiek kokosového oleja ju utíši – a pritom do seba dostanete oveľa menej kalórií, než napríklad z čokolády (len 370 kJ / 10 g).
Kokosový olej zrýchli aj metabolizmus, podporuje totiž tvorbu hormónov štítnej žľazy. Tým zároveň zlepšuje regeneráciu buniek a spomaľuje ich starnutie. Navyše pomáha spracovať cholesterol, ktorý je vinníkom upchávanie ciev.

podpora imunity
Kokosák začína liečiť, už ako ho len vezmete do pusy: ničí baktérie, spôsobujúce zubný kaz. Po večernom vyčistení sa preto odporúča potrieť si ním zuby zuby a nechať ho pracovať, zatiaľ čo vy spíte.
Ako prírodné antibiotikum pôsobí aj pri ďalšom postupe do nášho tela – napríklad v tráviacej sústave. .Stejně však účinkuje aj pri vonkajšom použití – stačí natrieť. Vďaka nasýteným kyselinám narúša lipidovej membrány baktérií, vírusov a kvasiniek, a napomáha hojeniu vyrážok, jaziev či ekzémov.

Ochrana pred slnkom
Bežné prostriedky proti opálenie sú doslova koktailom chemikálií s neodhadnuteľným pôsobením, ktorý sa kožu vstrebe do nášho tela v podobe ďalších toxínov. Kokosový olej však je prírodný a preto býval najdôležitejšou zložkou opaľovacích prostriedkov pre svoju neobyčajnú schopnosť chrániť pleť a blokovať negatívny vplyv UV žiarenia. Dnes sa ho kozmetické firmy snažia nahradiť lacnejšími látkami. Účinný je vďaka vysokému obsahu antioxidantov, ktoré zabraňujú spáleniu a oxidačnému stresu, ktorý oi. Vedie aj k rakovine kože.
Preto pomáha aj pri spálení a navyše pekne chladí.

Krásna pleť a vlasy
Posilňuje vlasové korienky a preniká aj do samotného vlasu, takže predbehne akékoľvek iné kondicionéry. Kožu dokáže nielen premazať, ale aj hydratovať, takže je a hebká, hladká a bez vrások. Poskytuje jej ochranu proti škodlivým vplyvom okolitého prostredia a poškodenie voľnými radikálmi. Bohatstvo antioxidantov a prírodných antimikrobiálnych a antibakteriálnych zložiek pleť čisté, takže sa ako prakticky jediný olej dá použiť aj na liečbu akné.
V kúpeľni a domácej lekárničke nahradí telové mlieko, masti na ekzémy lupienku, a mnoho ďalších produktov. Využiť ho môžete aj ako prírodné repelent – a svrbenie po uštipnutí hmyzom odstráni tiež.

lepší sex
Pri teplote ľudského tela sa rozpúšťa a vzhľadom k svojim výborným vlastnostiam pôsobí skvele aj na jemné tkanivá pohlavných orgánov. Výhodou je aj jeho antimikrobiálne pôsobenie. Pozor len pri použití kondómu – oleje totiž narušujú latex.