Ako správne vybrať chladničku

ladnicka

Ako veľkú chladničku kúpiť?
Pred nákupom Vašej chladničky je nutné stanoviť vaše potreby aj do budúcnosti. Lednici predsa len nekupujeme na rok a je nutné počítať s prípadnými prírastky do rodiny. Veľkosť chladiacej časti je možné približne vypočítať takto: 1 – 2 osoby v rodine – 80 až 100 litrov objemu na každú z nich, 3 – 4 osoby v rodine 60 – 90 litrov objemu na osobu, 5 a viac osôb v rodine 50 – 80 litrov objemu na každú osobu. Ide o výpočet pre bežné užívanie chladničky a samozrejme ak nakupujete väčšie množstvo viackrát týždenne, je nutné výpočet opraviť.
Čísla sú síce jedna vec, ale vo výsledku bude tiež rozhodovať aké miesto máte pre chladničku vyhradené.

Umiestnenie chladničky?
Voľne stojace kombinovanú chladničku potrebujete šírku min. 60cm + 0,5-1cm (požiadavka výrobcov) na každej strane. Chladnička by sa tak nemala určite dotýkať steny alebo iného nábytku.
Existujú však modely s šírkou pod 60cm, a to väčšinou 54-55cm. Zároveň je nutné počítať s priestorom na otvorenie dverí (toto môže priestor rozšíriť o ďalšie 4-10cm) a umiestnenie tesne kde steny je možné zvoliť so správnym otváraním dverí.
Lednici vždy postavte rovno na pevnú podlahu. Chladnička je na prednej alebo zadnej strane vybavená výškovo nastaviteľnými nožičkami, pomocou ktorých sa uvedie do rovnováhy. Medzi chladničkou a prípadným prvky nad jeho hornou stranou musí byť priestor aspoň 5-10 cm, aby bolo zaistené dostatočné chladenie kondenzátora. Nevystavujte chladničku priamemu slnečnému svetlu ani iným zdrojom tepla. Nechajte tiež dostatočný priestor pre vyťahovanie zásuviek.

Aký typ chladničky kúpiť?

kombinované chladničky
Toto prevedenie disponuje samostatným mrazničkou umiestnenou dole pod chladiacou časťou chladničky, alebo hore nad ňou. Táto kombinácia chladničky je stále najžiadanejším artiklom v porovnaní s ostatnými, pričom viac priaznivcov má prevedenie s mrazničkou s výsuvnými policami v dolnej časti.

Výber pomeru objemu chladiacej a mraziacej časti záleží na Vašich konzumných zvyklostiach, štandardne odporúčaný pomer je 1: 2 v prospech chladničky. Z celkového objemu chladničky tak chladnička disponuje 2/3, mraziaci box potom 1/3 objemu. Jednotliví výrobcovia ponúkajú aj iné pomery, ak napríklad dlhodobo uchovávate väčšie množstvo potravín v zmrazenom stave, vyberiete kombinácii chladničky s väčším objemom mrazničky.

Vnútro chladničiek je vybavený policami, najobľúbenejší sú police z tvrdeného skla. Pri lacnejších modeloch môže byť sklo nahradené plastom, pre niektorých zákazníkov je výhodné vybavenie chladničky drôtenými policami. Vnútri chladničiek ďalej nájdete variabilné množstvo debničiek, priehradiek, rôzne príslušenstvo a držiaky na jednotlivé potraviny a ich balenie – je len na Vás zhodnotiť Vaše potreby a zvyklosti v uchovávanie potravín a vybrať tú správnu kombináciu.

chladničky jednodverové
Sú to štandardné malé chladničky určené na umiestnenie pod “pult” či pracovnú dosku kuchynskej linky a pod. Niekedy sa označujú pojmom kompaktný chladničky. Sú žiadané všade tam, kde je vyhradený len malý priestor na umiestnenie chladničky, často slúžia na hotelových izbách, na víkendových chatách a chalupách a ako záloha v kuchynských linkách. Niektoré prevedenia sú však aj väčšie, ale zachovávajú ponuku len mraziaceho priestoru a nie plnohodnotného mrazničky.

monoklimatické chladničky
Jedná sa o vykonanie chladničky bez akejkoľvek mraziacej časti. Sú využívané tam kde riešite problém s voľným priestorom a častejšie potrebujete iba uchovať potraviny v chladnejšom klímy. Priestor pre zmrazenie potravín máte vyriešený samostatným zariadením a v inom mieste.

americké chladničky
Side by side chladničky sú ponúkané v mnohých veľkostiach a s rôzne bohatým vybavením. Užšie obojstranné dvere týchto chladničiek nepotrebujú toľko priestoru na otvorenie, ako iné vyhotovenia širokých chladničiek. Dvojdverová americká chladnička prináša výhodu v umiestnení potravín vo výške očí v chladiacej i mraziacej časti a teda ľahšie ukladanie, výber a odoberanie chladených i mrazených potravín. Väčšina modelov je už v prevedení No Frost, prípadne aj s nápojovým automatom.

Vstavané chladničky
Ide o špeciálnu úpravu chladničky tak, aby mohli byť kompaktné súčasťou Vašej kuchyne – kuchynskej linky. Upravené je väčšinou otváranie dverí tak, aby sa chladnička dala natesno vsadiť do linky bez straty možnosti plne otvoriť jej dvere a tiež povrchová úprava čelného panelu je len základná biela. Počíta sa totiž, že bude z vašej strany namontovaná drevená doska a bude identická s úpravou celej kuchynskej linky. Pri výbere tohto typu spotrebiča odporúčame konzultáciu s profesionálnym kuchynským štúdiom či bytovým architektom. Vstavanú chladničku môžete umiestniť väčšinou do menšieho priestoru než voľne stojace. Konštrukcia vstavané chladničky je totiž prevedená tak aby cirkulácia vzduchu vo vonkajšej časti prebiehala z predu a môže byť teda vsadená do korpusu kuchynskej linky.
Pred nákupom nás prosím požiadajte o zaslanie nákresu chladničky, aby Váš bytový architekt alebo stolár mohol pripraviť linku pre presné vsadenie chladničky.

Ako s doručením chladničky (môžem ju položiť)?
Chladničky aj mrazničky musí vždy prepravovať vo vzpriamenej polohe, prepravovať je vo vodorovnej polohe znamená riziko poškodenia chladiaceho systému.

Za ako dlho po doručení môžem chladničku uviesť do prevádzky?
Po inštalácii chladničky alebo mrazničky na miesto k tomu pripravenej by mal byť výrobok asi 24 hodín pred uvedením do prevádzky (zapojenie kábla do siete) odstavený, aby sa ustálila hladina kompresorového oleja. Skoršie spustenie môže spôsobiť zadretiu kompresora, prípadne odštartovaní hlučnosti, ktorá bude neodstrániteľná.

Na akú teplotu chladničku nastaviť?
Optimálna teplota v chladničke by sa mala pohybovať okolo + 5 ° / 6 ° C a v mrazničke medzi -17 až -18 ° C.

Môžem zameniť otváranie dverí?
Samozrejme to je možné ak to typ chladničky umožňuje. Pred zakúpení chladničky je však dôležité vedieť či Vami vybraný model túto voľbu ponúka. Väčšina výrobcov počíta s oboma možnosťami (záves na pravej i ľavej strane) tak, že v dodávanom kuse sú dverové závesy síce napravo, jednoducho sa však teda dajú vlastnými silami a podľa montážneho návodu premiestniť na ľavú stranu. Buďte si preto vždy vedomí na akej strane chcete dverné závesy mať a informujte sa u nás, čo konkrétne modely v tomto ohľade ponúkajú.

Čo to je klimatická trieda?
Jedná sa o rozsahy teplôt v akých môže chladničky alebo mraznička bez problémov pracovať. Myslite teda na to, že ak umiestnite chladničku do pivnice alebo chladnej chodby nemusí vôbec zapnúť systém chladenia. Skratky a teploty sú nasledovné.
* SN: + 10 … + 32 ° C
* N: + 16 … + 32 ° C
* ST: + 18 … + 38 ° C
* T: + 18 … + 43 ° C

Čo to sú hviezdičky na mrazničky?
Hviezdičky označujúce výkon mrazenia.
Na niektorých chladničkách nájdete označenie v podobe jednej až štyroch hviezdičiek v rade, ktoré udáva teplotu a skladovacie možnosti mraziacej časti chladničky:
* Krátkodobé skladovanie v rádoch dní – teplota -6ºC
** Krátkodobé skladovanie v rádoch týždňov – teplota -12ºC
*** Dlhodobé skladovanie v rádoch mesiacov – teplota -18ºC
**** Dlhodobé skladovanie hlboko zmrazených potravín – teplota -24ºC