Bezpečie je základ: čo ste o autosedačkách nevedeli

Posadiť dieťa do autosedačky správne môže byť zložitejšie, než ste si mysleli. Takmer každé druhé v nej totiž sedí nesprávne. To môže v prípade nehody zvyšovať riziko zranenia dieťaťa.

Čo robíme zle?

Asi najväčšou chybou je nesprávne vedený bezpečnostný pás. Neprechádza správnymi otvormi v sedačke alebo nie je dostatočne upevnený. Často nie je sedačka ani dobre nastavená a niekto dokonca dieťa nesprávne usadí zámerne. Tí argumentujú tým, že idú len krátku vzdialenosť.

Správne usadenie detí

Aj napriek tomu, že sa autosedačky dodávajú s návodom, často je nesprávne pochopený. Zájdite preto radšej do špecializovaného obchodu, kde vám s celkovým nastavením autosedačky pomôžu a ukážu vám, ako dieťa správne usadiť.

Deti od 15 do 36 kg

Toto už sú staršie deti, u ktorých nestačí viesť len brušný pás, ale musíte zapnúť aj ramenný popruh. Pás nesmie viesť cez krk, vždy cez rameno, preto je dobré nastavenie dôležité. Popruhy správne dotiahnite a ramenný pás musí priliehať ku kľúčnej kosti.

Deti od 9 do 18 kg

Pre takto malé deti by autosedačka mala byť upevnená pomocou inštalačného systému ISOFIX, prípadne pomocou bezpečnostného pásu. Pretiahnete ho otvormi s autosedačke a tesne utiahnete. Ramenný popruh potom zafixujete pomocou spony. Aby ste mali istotu, že je sedačka dobre upevnená, silne ňou zatraste. Mala byť držať naozaj tesno.

Zimná bunda musí ísť dolu

Nikdy nedávajte dieťa do autosedačky s príliš veľa vrstvami oblečenia. Ak ho budete prevážať v hrubej zimnej bunde, vystavujete ho veľkému riziku, pretože pásy nebudú dostatočne utiahnuté a dieťa z nich môže v prípade nárazu vykĺznuť.

Toto nikdy nerobte

Existuje niekoľko zásadných vecí, ktoré by ste v aute nemali nikdy robiť.

  1. Nevozte dieťa na kolenách. A je jedno či je to malé bábätko alebo batoľa. Riziko zranenia až úmrtia pri nehode je veľmi vysoké, ak ho budete mať na kolenách.
  2. Nepoužívajte pás pre dospelých. Vždy je lepšie používať autosedačku aj keď je dieťa staršie. Ak je totiž menšie než 150 cm, pás v aute mu ide cez krk a pri nehode tak hrozí veľké riziko uškrtenia.
  3. Nepásajte seba aj dieťa jedným pásom. Voziť dieťa na kolenách a navyše byť pripútaný jedným bezpečnostným pásom so sebou prináša obrovské riziko. Pri nehode totiž dieťa zraníte svojou váhou a následky môžu byť fatálne.

Nákup autosedačky nie je záležitosťou pár minút. Na výbere si dajte záležať a vždy radšej zájdite do predajne a nechajte si poradiť. Navyše vám poradia aj so správnym usadím dieťaťa. Myslite tiež na to, že aj na krátke vzdialenosti by ste mali dieťa správne usadiť a pripútať. Nikdy nedávajte dieťa do sedačky s veľa vrstvami oblečenia. Vždy je lepšie dať hrubú zimnú bundu dolu, to platí aj pre dospelých. Myslite hlavne na bezpečnosť a nešetrite časom ani na krátkej ceste do škôlky.