Ako sa morský kolagén líši od želatíny

Lekári a kozmetológovia opakovane písali o výhodách kolagénu ako potravinového doplnku. Tento špeciálny typ fibrilárnych bielkovín tvorí až 90 % kostí a až 70 % kože. Nedostatok kolagénu sa prejavuje rýchlym starnutím kože, črevnými ochoreniami, osteoporózou, dlhodobým hojením zlomenín, podvrtnutých väzov a rán. Prečo lekári a kozmetológovia odporúčajú užívať morský kolagén namiesto bežnej želatíny a prečo pred nákupom venovať pozornosť molekulovej hmotnosti výživového doplnku?

Želatína vs. hydrolyzovaný kolagén

Prirodzený kolagén je syntetizovaný telom rýb, zvierat a ľudí vo forme proteínových štruktúr pozostávajúcich z troch špirál. Želatína sa získava tepelným spracovaním, sušené častice strácajú väčšinu svojej biologickej hodnoty. Naopak, hydrolýza (enzymatický proces za studena) štiepi kolagén na mikroskopické peptidové častice bez straty kvalitatívnych vlastností. Liečivo je bioaktívne a okamžite absorbované. Či na 50%, či na 100%, záleží práve na veľkosti molekuly hydrolyzovaného kolagénu.

Enzymatické štiepenie hydrolyzovaného kolagénu na peptidy umožnilo vytvoriť výživový doplnok s najnižšou molekulovou hmotnosťou na trhu:

  • hydrolyzovaný kolagén s 2000 daltonami;
  • kolagén tripeptid len s 500 daltonami.

Značka Bionutrian má tento vysoko bio-aktívny kolagén švajčiarskeho pôvodu vo všetkých svojich produktoch. Účinnosť perorálneho podávania hydrolyzovaného kolagénu bola klinicky preukázaná: peptidy sa rýchlo vstrebávajú do stien gastrointestinálneho traktu, začínajú svoju aktívnu aktivitu syntézou proteínových zlúčenín, ktoré sa podieľajú na štruktúre kožných buniek, cievnych stien a kapilár, spojivového tkaniva a kostí a nechtov.

Morský kolagén – čo je iné

Pôvodom švajčiarska surovina v produkte NATUR Marine Collagen sa vyrába z kože a šupín rýb tilapie – zdroje s maximálnym podielom bioaktívneho kolagénu. Po procese hydrolýzy vzniká biologicky aktívna potravinová prísada s maximálnou účinnosťou, stráviteľnosť je 1,5-krát vyššia.

Ako a prečo užívať morský kolagén

Denná dávka morského kolagénu ako prášku na suspenziu je 5 gramov rokov; príjem raz denne na prázdny žalúdok, počas dňa alebo aj pred spaním. Intenzívny priebeh normalizácie hladiny kolagénu trvá 2-3 mesiace. V niektorých prípadoch (zle sa hojaca rana, popáleniny, poúrazové stavy, akútne stavy ochorení kĺbov) lekári odporúčajú užívať prvý týždeň dvojnásobnú dávku – 10 g.

Kolagén ako doplnok stravy je súčasťou omladzovacích a chudnúcich kurzov, anticelulitídnych a liftingových programov. Nízkomolekulárny morský kolagén je indikovaný pri liečbe ochorení tráviaceho traktu, zápaloch kĺbov, rehabilitácii po operáciách a úrazoch, prevencii osteoporózy.